لطفا چند لحظه صبر نمائید

معرفی گیاه آگلونما و شرایط نگهداری از آن


آگلونما با نام علمی (Aglaonema treubii) از خانواده آراسه یا گل شیپوریان (Araceae)، دارای رنگ‌ها و واریته‌های گوناگونی است که درازی برگ‌های آن به 15 تا 25 سانتی‌متر و پهنای آن‌ها به 3 تا 7 سانتی‌متر نیز می‌رسد. برگ‌های ابلق آگلونما ساقه‌های کوتاهی دارد که از سطح خاک بیرون زده‌اند. برگ‌ها حدود 20 سانتیمتر طول و 10 سانتیمتر پهنا دارند، نیزه‌ای شکل بوده و به سمت پایین خم شده است. در برخی گونه‌ها رگه‌های قرمز هم درون برگ‌ها دیده می‌شود.    

 


آگلونما که با نام‌های چینی همیشه سبز و نخشید نیز شناخته می‌شود، یک گیاه بسیار مقاوم از جنگل‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری جنوب آسیا برای نگهداری در آپارتمان می‌باشد. آگلونما ممکن است در تابستان به گلدهی برسد و پس از آن میوه‌های کوچکی خواهد داد که سمی هستند. توجه داشته باشید که شیره و میوه این گیاه سمی هستند و ممکن است باعث حسایت پوستی شوند. به گفته ناسا (سازمان فضایی آمریکا) آگلونما یکی از بهترین و قدرتمندترین گیاهان برای پاکسازی هوای آلوده داخل منزل از سم‌هایی مانند بنزن و فرمالدهید‌ها می‌باشد.  


شرایط نگهداری گیاه آگلونما  

دما: درجه حرارت مناسب برای نگهداری گیاه آگلونما در تابستان 24 درجه سانتی‌گراد و در زمستان 15 درجه سانتی‌گراد است.  

نور: آگلونما به نور غیر مستقیم و متوسط نیاز دارد ولی در محیط‌های کم نور نیز به رشد خود ادامه می‌دهد. اتاق‌‌های قسمت شمالی ساختمان بهترین شرایط نوری را برای این گیاه تامین می‌کند.  

خاک و کوددهی: خاک مناسب برای آگلونما مخلوط خاک گلدانی است که شامل خاکبرگ، ماسه، پیت و خاک باغچه می‌باشد. خاک غنی از مواد آلی مانند خاکبرگ برای این گیاه خوب است. برای رشد بهتر و عدم کمبود مواد غذایی برای گیاه توصیه می‌شود، در فصل رشد (بهار و تابستان) هر دو هفته یک بار تغذیه با کودهای مایع مخصوص گل‌های آپارتمانی کوددهی انجام شود.    
 


رطوبت و آبیاری: نیاز آبی گل آگلونما نسبتا بالا است و لازم است خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری همواره مرطوب و نه خیس باشد. هفته‌ای دو بار آبیاری در تابستان برای گیاه کافی است ولی در زمستان هفته‌ای یکبار نیز مناسب است. توجه داشته باشید، آبیاری بیش از حد به خصوص در زمستان باعث زرد شدن برگ‌های گیاه می‌شود. رطوبت بالای هوای محیط به رشد بهتر و شادابی گیاه آگلونما کمک می‌کند. در تابستان هفته‌ای دو بار با اسپری برگ‌های گیاه را مه پاشی کنید.
مقایسه 0 انصراف