لطفا چند لحظه صبر نمائید

معرفی گیاه اسپاتی فیلوم


گل اسپاتی فیلوم یا گل چمچه ای (Peace lily) به دلیل آن که رشد راحتی دارد و زیبا نیز هست، یکی از گیاهان آپارتمانی متداول است. گل اسپاتی فیلوم یک گیاه گرمسیری سازگار و همیشه سبز است.
گل اسپاتی فیلوم گونه های متنوعی از سایز و نوع دارد اما اکثر گونه های آن ارتفاع کوتاهی حدود ۴۰ سانت دارند.
 


این گیاه در محیط جنگلی شکوفا می شود زیرا نور و رطوبت مداوم وجود در آن وجود دارد. بنابراین برای آن که اسپاتی فیلوم شما در محیط خانه سالم باقی بماند، سعی کنید این شرایط را برای آن به وجود آورید.
با دادن نور کافی، این گیاه گل های سفیدی را در اوایل تابستان به وجود می آورد و در تمام طول سال به گلدهی ادامه می دهد. این گل زیبا در دماهای پایین دوام نمی آورد.
بنابراین برای محیط های بیرونی به شرطی مناسب است که محیطی گرم و مرطوب برای آن ایجاد نمایید.
اسپاتی فیلوم دارای برگهای همیشه سبز، نوک تیز و براق است که در صورت نداشتن گل نیز، برگها زیبایی گیاه را همچنان حفظ خواهند کرد. این گیاه هر زمانی که شرایط برایش مناسب باشد اقدام به گلدهی می‌کند. اما به صورت عمومی 2 بار در سال گلدهی خواهد داشت. گلهای سفید این گیاه، کوچک و بر روی سنبله‌ی سفید استوانه‌ای شکل به طول 3 سانتی متر قرار دارند. توجه داشته باشید که اسپاتی فیلوم از جمله گیاهان سمی برای حیوانات و ما انسانهاست و اگر قسمتی از آن را بخورید و یا شیره‌ی آن با دست تماس داشته باشد، ممکن است سبب حساسیت شود.
 


از یک خاک چندمنظوره و با قابلیت زهکشی بالا استفده کنید.هرساله گلدان گل اسپاتی فیلوم را در فصل بهار عوض کنید. گیاه خاک تازه را دوست خواهد داشت.هنگامی که گیاه شما به حدی رسید که از گلدانش بزرگتر شده بود، زمان آن فرا رسیده که گل خود را تکثیر کنید.
گیاه را از گلدان خارج کرده و آن را چند قسمت کنید. مطمئن شوید که در هر قسمت چند برگ وجود داشته باشد.
مقایسه 0 انصراف