لطفا چند لحظه صبر نمائید
گیاه اگزالیس

معرفی کامل یک گل زیبای آپارتمانی معروف به گل پروانه‌ای

گل اگزالیس در ایران با نام فارسی گل پروانه‎ای یا شبدر زینتی، شبدر بنفش شناخته می‎شود. این گل زیبا و خوش رنگ از خانواده‎ی اُگزالیداسه بوده و زیستگاه اصلی آن کشور برزیل (سامبا) است . گل اگزالیس دارای دو گونه‎ی وحشی و گونه‎ی مناسب برای کاشت در گلدان می‎باشد .گونه‎ی وحشی و هرز این گل با برگ‎های ریز و قرمز و ریشه‎هایی محکم می‎باشد و روی زمین رشد می‎کند .
 

 
گل اگزالیس با نام علمی oxalis triangularis به تازگی وارد ایران شده است و به خاطر ظاهر خاص و زیبای آن به شدت محبوب است. این گیاه زیبا شبدر زینتی، گل پروانه‎ای، شبدر بنفش و همچنین گل عشق نیز نامیده می‎شود. برگ‎های گل اگزالیس در شب بسته می‎شود و در روز باز می‎شوند، حرکت‎های آن و شباهت ظاهری برگ‎ها به پروانه، باعث شده تا عنوان گل پروانه‎ای را به آن بدهند. به این حرکات گیاهان فتوناستیک می‎گویند. در نگاه اول شاید تصور کنید که نگهداری از چنین گیاهی سخت است، اما لازم است بدانید که شبدر زینتی دارای روش نگهداری سختی نبوده و به‌ سادگی در آپارتمان رشد خواهد کرد.
 

 
شبدر زینتی از خانواده‎ی اُگزالیداسه بوده و گیاهان مربوط به این خانواده به طور طبیعی دارای اسید اگزالیک می‎باشند، که در برگ‎ها و ساقه‎های گیاه می‎باشد و یک مکانیسم دفاعی برای گیاه محسوب می‎شود، این اسید باعث ترش مزه شدن برگ‎ها و شاخه‎ها می‎شود و لذا علف خواران از این گیاه تغذیه نمی‎کنند. اسید اگزالیک، اسیدی قوی محسوب می‎شود و در صورت بلعیده شدن توسط انسان باعث تحریک دهان و گلو می‎شود. پس باید توجه کنید که این گل زینتی را به هیچ وجه نمی‎توان خورد. گیاه اگزالیس، گیاهی چند ساله و متراکم بوده که ارتفاعی بین ۱۵ تا ۳۰ سانتیمتر و گستردگی یا پهنایی بین 20 تا 30 سانتیمتر دارد. این گیاه سرعت رشدی متوسط دارد و بین ۵ تا ۱۰ سال عمر می‎کند (شکل 1). این گیاه کوچک و ظریف دارای ساقه ای نازک می‎باشد. برگ‎ها بنفش، قرمز، سبز، سیاه رنگ، سه گوش و به صورت ۳ تایی می‎باشند. (برگ‎ها ظاهری پروانه شکل داشته و بسیار زیبا می‎باشند) شاخ و برگ گیاه در طول روز باز و بسته می‎شوند. این گیاه دارای گل‎هایی کوچک به رنگ‎های سفید، صورتی و یا بنفش می‎باشند.گل‎ها معطر بوده و فصل شکوفایی آن‎ها اواخر بهار و اوایل تابستان است.
مقایسه 0 انصراف