لطفا چند لحظه صبر نمائید

معرفی گیاه برگ انجیری و شرایط نگهداری از آن


​​​​برگ انجیری به نام علمی (Monstera deliciosa) از خانواده (Araceae)، گیاهی با برگ‌های پهن و طراحی شده که برگ‌های این گیاه با بریدگی‌های منظم رشد کرده و در انواع گونه‌های مختلف آن این شکاف‌ها طرحهای متفاوتی به خود می‌گیرند. گیاه برگ انجیری در فارسی اصیل، به نام اژبن است و به دلیل ریشه‌های هوایی شبیه به مار آن این نام بر روی برگ انجیری گذاشته شده است. فیلودندرون برگ انجیری از گیاهان آپارتمانی همیشه سبز و چندساله است که به دلیل فرم خاص برگ‌های آن محبوب شده است. 
 

 
گیاه برگ انجیری به سرعت رشد می‌کند، به همین دلیل برای رشد بهتر آن توصیه می‌کنیم که گیاه در فضایی باز قرار گیرد. مانتسرا اگر در شرایطی ایده آل رشد یابد می‌توانید تا چندین متر رشد کند. این گیاه بومی جنگل‌های بارانی جنوب مکزیک و کلمبیا است. با توجه به فرم مدرن و زیبای این گیاه، برگ انجیری محبوبیت زیادی در بین دوستداران گل و گیاه پیدا کرده است. 
برگ‌های بزرگ، پهن، قلبی شکل با لبه صاف و سبز تیره این گیاه دارای بریدگی‌های عمیقی است که ظاهر آن را بسیار متفاوت‌تر از باقی گیاهان آپارتمانی می‌کند. برگ‌های جوان در ابتدا صاف هستند و به مرور زمان و افزایش سن در آن‌ها بریدگی به وجود می‌آید. گلدهی گیاه برگ انجیری در زیستگاه طبیعی خودش صورت می‌گیرد و به عنوان گیاه آپارتمانی به ندرت به گل می‌رسد. برگ انجیری سمی نیست. این گیاه قادر است تغییرات دمایی را به راحتی بپذیرد و نگهداری ساده‌ای دارد. فیلودندرون برگ انجیری در واقع نوعی بالا رونده محسوب می‌شود و دارای ریشه‌های هوایی است که از گره‌ها رشد می‌کند و قادر است از طریق آن‌ها بالا بروند، به همین دلیل است که برگ انجیری برای رشد نیاز به قیم دارد و بهتر است خزه‌ای باشد.

 
شرایط نگهداری گیاه:
دما: به طور کلی میتوان گفت که مانتسرا، حساسیت چندانی به تغییرات دمایی ندارد اما دمای مناسب برای این گونه گیاهی بین 17 الی 28 درجه سانتیگراد است. اگر دمای محیط اطراف گیاه شما بیش از 28درجه سانتیگراد است، برای جلوگیری از گرمازده شدن گیاه برگ انجیری به برگ‌های آن آب اسپری کنید.
 
خاک و کوددهی: خاک سبک و آماده کاشت یا کمپوست بهترین و مناسب‌ترین محیط برای رشد ریشه این گیاه است. اگر می‌خواهید گیاهتان دارای برگ‌های بزرگ شود تغذیه با کودهای محلول در آب را فراموش نکنید، توجه داشته باشید که تغذیه بیش از حد برای این گیاه مضر می‌باشد، ماهی یکبار کوددهی ببرای فیلودندرون کافی می‎باشد.
 
رطوبت و آبیاری: برگ انجیری آبیاری زیاد را دوست ندارد و نسبت به آن حساس است. حتما باید بین دو آبیاری ۲ تا ۳ سانت از سطح خاک گلدان خشک باشد در غیر اینصورت آبیاری را عقب بیاندازید چون آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ساقه و از بین رفتن ریشه می‌شود. در تابستان هفته‌ای دو تا سه بار و در زمستان هر هفته یک بار نیاز به غبار پاشی دارد، از آب ولرم و سبک فاقد املاح جهت غبارپاشی استفاده کنید. بهترین رطوبت ساخت جزیره در زیر گلدان است.
 
نور: شرایط نوری ایده‌آل این گیاه نور غیرمستقیم و نیمه سایه می‌باشد و سعی کنید آن را به دور از نور مستقیم آفتاب نگهداری کنید چون باعث سوختگی برگ‌هایش می‌شود. نور کم را نیز دوست ندارد چون باعث میشه برگ‌ها بی‌رنگ شده و بریدگی‌های روی خود را از دست بدهند. فاصله آن تا پنجره را طوری تنظیم کنید که از نور سایه روشن برخوردار شود. یعنی جایی که نور کافی وجود داشته باشد اما نور به طور مستقیم بر آن نتابد. کنار پنجره‌های شمالی جای بسیار مناسبی برای قرار دادن آن‌ها می‌باشد.
   
 
مقایسه 0 انصراف