لطفا چند لحظه صبر نمائید

معرفی گیاه خار مریم و فواید آن


خار مریم (Silybmommarianum ) گل‌هایی با رنگ قرمز تا بنفش و برگ‌هایی با رنگ سبز مایل به زرد و به‌همراه وریدهای سفید رنگ دارد. این گیاه مخروطی شکل بوده و در طول دوره رشد خود، ۳۰ تا ۲۰۰ سانتی‌متر قد می‌شکد.
 


این گیاه دارای طبع گرم است و خاصیت درمانی فراوانی دارد. این گیاه با نام‌های "خار شیری" یا "خار اسکاتلندی" نیز شناخته می‌شود. فواید خار مریم گیاه خار مریم برای کبد و سم زدایی از کبد مفید است و به دفع سنگ‌های صفراوی نیز کمک می‌کند. خار مریم یک آنتی‌اکسیدان و سم‌زدای طبیعی است و به کاهش التهاب کمک می‌کند.
این گیاه در درمان اختلالات فوق کلیوی و سندرم روده تحریک پذیر کاربرد دارد و برای درمان اختلال پوستی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. مصرف گیاه خارمریم به‌عنوان دمنوش به تقویت استخوان‌ها کمک کرده و از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند. عصاره خارمریم حاوی مقادیر زیاد اسیدهای چرب امگا ۳ است و به حفظ سلامت قلب کمک می‌کند. خوردن گلچه‌های گیاه خار مریم به کاهش میزان کلسترول خون کمک می کند. گیاه خارمریم یک داروی گیاهی موثر برای پیشگیری از سرطان پروستات، سرطان سینه و سرطان رحم است.
 


علاوه براین، رشد سلول‌های سرطانی را هم کاهش می‌دهد. مقادیربالای آنتی اکسیدان‌های موجود در گیاه خار مریم به کاهش رادیکال‌های آزاد بدن کمک کرده و با رفع چین و چروک به جوان سازی پوست صورت و رفع لکه‌های تیره پوستی کمک می‌کند.
مقایسه 0 انصراف