لطفا چند لحظه صبر نمائید
گیاهان زینتی

معرفی گیاه زینتی بنت قنسول


بنت قنسول یا سرخ برگه با نام علمی (Euphorbia pulcherrima) از خانواده (Euphorbiaceae) یک گیاه روز کوتاه است. بنت قنسول یک بوته یا درختچه است که ارتفاع آن به ۶۰ سانتی‌متر تا ۴ متر می‌رسد. داری برگ‌های سبز تیره رنگ بوده بیضوی شکل، که طول آن‌ها بین ۷ تا ۱۶ سانتی‌متر است.
بنت قنسول یا گل کریسمس بومی مکزیک و آمریکای مرکزی است که در سال 1834 وارد اروپا شد. این گیاه به دلیل شاخ و برگ‌های قرمز و سبز خود بسیار مشهور است و به طور گسترده در زمان کریسمس استفاده می‌شود.
برگچه های این گیاه، معمولاً قرمز تیره هستند اما می‌توانند نارنجی، سبز تیره و روشن، شیری، صورتی، سفید یا مرمری نیز باشند، به جهت رنگ و دسته‌ای ‌بودن غالباً به جای گلبرگ های گل اشتباه گرفته می‌شوند. گل‌های بنت قنسول کوچک و معمولاً زرد رنگ هستند و در میان گروه‌های برگی قرار دارند و در فصل پاییز نمایان می‌شوند.
 

 
شرایط نگهداری گیاه بنت قنسول؛
 
رطوبت و آبیاری: گیاه بنت قنسول نیاز آبی متوسط دارد و بهترین زمان برای آبیاری گلدان بنت قنسول بعد از خشک شدن سطح خاک است و نیاز به آبیاری منظم دارد. گیاه بنت قنسول به آبیاری زیاد و شرایط غرقاب خاک و بافت سنگین خاک بسیار حساس می‌باشد و گلدان باید دارای زهکش خوب باشد.
دما: گیاه بنت قنسول نیاز به دمای ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی‌گراد در طی روز و ۱۴ تا ۱۸ درجه سانتی‌گراد در طی شب دارد. گرمای زیاد موجب کم ‌رنگ شدن برگچه‌های رنگین گیاه می‌شود. هر مقدار که هوا گرم‌تر باشد عمر گل‌های این گیاه نیز کمتر می‌شود.
 
خاک و کوددهی: خاک مناسب برای رشد گیاه بنت قنسول، خاکی متوسط بافت و سبک (لومی) یا ترکیبی از (پیت ماس + پرلیت) یا (خاک برگ + کوکوپیت + پرلیت) و یا (پیت + خاک باغچه + کمپوست + ماسه) است، همگی را به نسبت مساوی استفاده نمایید. گیاه بنت قنسول نیز مانند سایر گیاهان آپارتمانی و گلدار، برای رشد و گلدهی به تغذیه نیاز دارند. می‌توان از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی برای تقویت این بنت قنسول استفاده کرد. کوددهی باید از خرداد تا آبان ماه (با فاصله حدود ۳ هفته) انجام شود، زمانی که گیاه شما گل داد، باید کوددهی را قطع کرده و این کار را به خرداد تا آبان ماه سال بعد موکول کرد.
 

 
نور: گیاه بنت قنسول نیاز به نور زیاد و غیر مستقیم دارد و در صورت قرار گرفتن در نور مستقیم خورشید سبب سوختگی برگ‌های آن می‌شود. نور کم محیط باعث کم رنگ شدن و زرد شدن برگ‌ها و ریزش برگ‌های گیاه می‌شود. میزان نور محیط نقش بسیار مهمی را در رنگین شدن یا عدم رنگین شدن برگچه‌ها دارد. یعنی این گیاه در دوره رشد جدید خود باید مدتی را در حدود ۱۲ ساعت در تاریکی قرار گیرد تا این برگه‌ها رنگین شوند.
مقایسه 0 انصراف