لطفا چند لحظه صبر نمائید

معرفی گیاه سیکاس و شرایط نگهداری آن


سیکاس گیاهی با برگ‌های بلند و رشد آهسته است. این گیاه گرمسیری و باستانی تنه‌ای ضخیم دارد که بذر تولید می‌کند اما گل یا میوه ندارد.
این گیاه برای باغبانان تازه کار و باغبانان فصلی بسیار مناسب است زیرا نگهداری از آن کاری ساده است. سیکاس بومی مناطق گرمسیر ژاپن است و در مناطق سردتر به عنوان گیاه خانگی نگهداری می‌شود.
 


بهترین زمان برای کاشت این گیاه اوایل بهار یا اواخر پاییز است. این گیاه رشد بسیار آهسته‌ای دارد و در هر سال نهایتا یک برگ‌شاخه جدید به همراه برگ‌هایی پر شکل تولید می‌کند.گیاهی که در داخل زمین کاشته شده باشد رشد بیشتری نسبت به گیاه داخل گلدان دارد. این گیاه نوع نر و ماده دارد. نوع ماده این گیاه بذر تولید می‌کند و نوع نر آن مخروط‌هایی پر از گرده تولید می‌کند. مشهورترین نوع این گیاه، سیکاس رولوتا است.
بیش از سیصد نوع سیکاس در دنیا وجود دارد و گونه‌های جدیدی نیز کماکان کشف می‌شود. در حالی که گیاه‌شناسان گونه‌های جدیدی از این گیاه را کشف می‌کنند اما این گیاه در حال انقراض است. بزرگترین تهدید برای آن تخریب زیستگاه و برداشت بی‌رویه است. سیکاس ها معمولا ظاهری شبیه به نخل دارند که با آن اشتباه گرفته می‌شوند اما این دو ارتباطی به یکدیگر ندارند. سیکاس گل یا میوه تولید نمی‌کند و ارتباط نزدیکی با درخت کاج دارد.


 
انواع سیکاس
 
سیکاس رولوتا تنها عضو خانواده سیکاس‌ها نیست و این خانواده اعضای دیگری هم دارد. برخی از اعضای مشهور این خانواده عبارتند از:
 
سیکاس کیریکینالیس: این گیاه نیز شبیه به یک درخت است و می‌تواند تا سه متر رشد کند و بومی هندوستان است.
 
متروکسایلون ساگو: برخلاف سیکاس رولوتا، این گیاه یک نخل واقعی است که عضوی رسمی از خانواده نخل‌ها است.
 
سیکاس رومفی: این گیاه بیشتر شبیه به یک درخت رشد می‌کند نه درختچه و می‌تواند تا پنج متر رشد کند.
 
به طور کلی هر زمان قصد خرید گیاه آپارتمانی را دارید به این نکته توجه کنید که شرایط عمومی نگهداری گیاه و محلی که شما قرار است از آن نگهداری کنید یکسان باشد.


 
روش نگهداری گیاه سیکاس
 
سیکاس نسبت به آب‌دهی زیاد و زهکشی ضعیف حساس است. بنابراین باید مواظب باشید که سطح خاک قبل از آب‌دهی خشک شده باشد. انتخاب گلدان نیز موضوع مهمی است اکثر باغبانان حرفه‌ای ترجیح می‌دهند از گلدانی سفالی و بدون لعاب استفاده کنند زیرا رطوبت را درون خود محبوس نمی‌کند و اجازه خشک شدن به خاک می‌دهد.
درنتیجه نگهداری گیاه سیکاس کار سختی نیست اما باید برخی نیازهای آن برآورده شود. این درختچه مقاوم نیاز به محیطی گرم و نورگیر دارد اما آفتاب شدید می‌تواند به برگ‌ها آسیب بزند. آن‌ها همچنین رطوبت را دوست دارند که می‌توان این رطوبت را با اسپری آب در داخل خانه تامین کرد. همچنین می‌توانید زیر گلدان سنگ‌ریزه و آب بریزید تا با بخار شدن آب، رطوبت دلخواه گیاه تامین شود اما مواظب باشید که این آب با گلدان تماس مستقیم نداشته باشد زیرا باعث پوسیدگی ریشه می‌شود.
 
آب‌دهی
سیکاس می‌تواند تا حدی خشکی را تحمل کند اما ترجیح می‌دهد خاکی با رطوبت مناسب داشته باشد. بهترین زمان برای آب دادن به این گیاه وقتی است که سطح بالایی خاک خشک شده باشد. آب دادن زیاد باعث پوسیدگی ریشه و مرگ گیاه می‌شود. در طول زمستان بهتر است آب‌دهی را کمتر کنید زیرا گیاه در حال استراحت است.
 
نور
سیکاس ترجیح می‌دهد در محیطی نورگیر باشد که نور مستقیم به آن نرسد. این گیاه را نباید در برابر نور مستقیم خورشید، مخصوصا آفتاب بعد از ظهر تابستان قرار داد. این کار باعث پژمردن و سوختن برگ‌ها می‌شود.
از سوی دیگر سایه زیاد نیز باعث کم پشت شدن برگ‌ها و ناخوشی گیاه خواهد شد. بهترین مکان برای قرار دادن سیکاس پنجره‌ای شرقی، غربی یا جنوبی است. گیاهی که در گلدان است را می‌توان در فصول گرم به بیرون از خانه منتقل کرد البته به شرطی که در معرض نور مستقیم خورشید نباشد.
 
دما و رطوبت
گیاه سیکاس محیطی گرم و مرطوب را دوست دارد گرچه می‌تواند سرما را نیز تحمل کند. البته این گیاه نسبت به سرمازدگی حساس است. دمای زیر 6 درجه سانتی گراد می‌تواند به این گیاه آسیب بزند. اگر گیاه شما در داخل خانه است بهتر است آن‌ها را در مقابل وسایل گرمایشی قرار ندهید زیرا تغییرات شدید دما می‌تواند گیاه را از بین ببرد.
 


خاک
سیکاس نسبت به خاک سخت گیری ندارد و تنها چیزی که نیاز دارد زهکشی خوب است. خاکی شنی که مواد مغذی لازم را داشته باشد و pH آن اسیدی یا خنثی باشد بهترین خاک ممکن است. خاک گلدان یا خاک کاکتوس برای این گیاه مناسب است. گیاهی که در داخل خانه زندگی می‌کند نباید هیچ‌گاه خاکش کاملا خشک شود و البته نباید بیش از حد نیز خیس باشد. پاشیدن مالچ بر روی سطح خاک در تابستان نیز بسیار مفید است اما در زمستان باید این مالچ‌ها را از سطح خاک جمع آوری کنید تا آب بتواند به سرعت تبخیر شود.
مقایسه 0 انصراف