لطفا چند لحظه صبر نمائید

معرفی گیاه ژینورا و شرایط نگهداری از آن


گل شب تاب (ژینورا) گیاهی است علفی از خانواده کاسنی، این گیاه بومی مناطق مرکزی آسیا مخصوصا هند و اندونزی. این گیاه از گیاهان بسیار زیبا با برگ های سبز و پرزهای مخملی است که روش کاشت و پرورش ساده ای برای نگهداری در منزل دارد. زیبایی فوق العاده گل ژینورا به خاطر پوشش خز مانند و پرزهای بنفش رنگ روی برگ ها و ساقه های آن است که در هیچ یک از گیاهان زینتی دیگر مشاهده نمی شود و تماشای آن از زاویه مخصوص با نور خورشید لذت بخش است.
 

 
معرفی و راهنمای روش نگهداری گیاه ژینورا
گیاه ژینورا گیاهی با برگ های سبز رنگ پوشیده شده از پرز های ریز بنفش است . این پرز های بنفش رنگ باعث می ‎شوند که این گیاه از دور حالتی مخملی داشته باشد . ظاهر جذاب و خیره کننده این گیاه در کنار نیاز های مراقبتی اندک آن باعث محبوبیت آن در میان اکثر افراد شده است . در این قسمت از نمناک به ارائه نکاتی در زمینه نگهداری از گیاه ژینورا خواهیم پرداخت.

 
شرایط نگهداری از گیاه ژینورا:
 
دما
دمای معمولی اتاق برای برخورداری این گیاه از رشد مناسب کافی می ‎باشد و به طور کلی دمای مورد نیاز برای رشد گیاه ژینورا دمای 15 تا 23 درجه سانتی گراد است. در صورت نگهداری از این گیاه در مکانی با دمای بالا گیاه ضعیف و شکننده خواهد شد و همچنین لازم به ذکر است که این گیاه تحمل دمای پایین را نیز نخواهد داشت.
 
آبیاری
از آن جایی که ریشه گیاه ژینورا بسیار ظریف و شکننده است ، در صورت آبیاری بیش از حد به راحتی دچار پوسیدگی خواهد شد و بنابراین از آبیاری بیش از حد گیاه خودداری کنید.
استفاده از خاک نفوذ پذیر و گلدان دارای سوراخ های زهکشی به خروج آب اضافی و جلوگیری از رطوبت زیاد خاک کمک می ‎کند و در مقابل این گیاه توانایی مقابله با کم آبی را نیز نداشته و در صورت عدم آبیاری کافی آن ، امکان ریزش برگ های گیاه وجود خواهد داشت.
میزان متعادل آبیاری گیاه به عوامل مختلفی از جمله اندازه گیاه ، نور و گرمای محیط بستگی دارد.برای مثال این گیاه در طول فصول بهار و تابستان به آبیاری بیشتری در مقایسه با فصول سرد سال نیازمند است.
 
نور
گیاه ژینورا نیازمند نور غیر مستقیم خورشید است و بنابراین در صورت تمایل به نگهداری از این گیاه در محیط داخلی آپارتمان خود ، بهتر است از آن در کنار پنجره پوشیده شده با پرده نگهداری کنید که قرار گرفتن این گیاه در معرض تابش مستقیم نور خورشید باعث سوختن برگ های آن و عدم تامین نور کافی برای آن ، منجر به پژمرده شدن پرز های بنفش روی برگ های این گیاه و ایجاد حالتی چسبناک بر روی آن خواهد شد . استفاده از چراغ های مخصوص رشد گیاه نیز به تامین نور مورد نیاز این گیاه کمک خواهد کرد.
 


رطوبت
این گیاهان به رطوبت بالایی نیازمند اما با این حال از اسپری کردن آب بر روی برگ های آن خودداری کنید زیرا پرز های موجود بر روی برگ های این گیاه آب را جذب کرده و پوسیده خواهند شد.
پر کردن سینی زهکشی گلدان با آب و یا استفاده از دستگاه مرطوب کننده هوا برقی روش مناسبی برای افزایش رطوبت محیط است . رطوبت به رشد گیاه و جلوگیری از حمله برخی آفات مانند کنه های عنکبوتی کمک می ‎کند.
 
کوددهی
گیاه ژینورا نیازمند کوددهی منظم به صورت هر دو هفته یک بار در طول فصول بهار و تابستان است . با این حال کوددهی گیاه را به ماهی یک بار در طول فصول سرد سال کاهش دهید و در صورتی که گیاهتان در این فصول از رشد کافی برخوردار نبود ، از کوددهی ان به طور کامل خودداری کنید.
مقایسه 0 انصراف