لطفا چند لحظه صبر نمائید

معرفی گیاه کالادیوم


گیاه کالادیوم با نام فارسی فیل گوش و نام انگلیسی بال فرشته‌ای از جنس Caladium و از خانواده Araceae بوده. گیاه کالادیوم دارای یک ساقه‌ غده‌ای (Tubercule) است که در فصل پاییزبه حالت رکود می‌رود. با شروع زمستانبرگ‌ها زرد و خشک شده و گیاه به استراحت می‌رود. برای حفظ ساقه‌های زیر زمینی آن در زمستان نباید آن را آبیارینمود.
گیاه کالادیوم در تمامی قسمت‌های خود، شیره‌ای سمی دارد که باعث تحریک، سوزش و خارش پوست لب و دهان می‌شود.
 


در برخی موارد شاهد مسمومیت همراه با درد شدید معده هستیم. پس سم این گیاه می‌تواند به دستگاه گوارش و کبد آسیب جدی بزند. پس به هیج عنوان فکر تست کردن برگ گیاه را نکرده و آن را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگهداری کنید. خاستگاه اصلی آن برزیل می‌باشد.
برگ‌های آن به شکل سر نیزه و در رنگ‌های مختلف بوده و دمبرگ گیاه کالادیوم بلند است. نوع وحشی این گیاه ۴۰ تا ۹۰ سانتی‌مترقد دارد و برگ‌هایش ۱۵ تا ۴۵ سانتی متر رشد می‌کند.
جنبه زینتی واریته‌ها و شکل‌های مختلف کالادیوم بخاطر برگ‌های آن‌هاست.
ترکیب رنگ‌ها در این برگ‌ها چنان است که هیچگاه گیاه دیگری در این مورد با گیاه کالادیوم برابری ندارد.

 
انواع گونه‌های گیاه کالادیوم
 
Caladium humboldtii یکی از معدود گونه‌های این گیاه است. برگ‌های کوچک آن که دارای نقاطی سفید رنگ هستند، بر روی ساقه باریک گیاه کالادیوم رشد می‌کنند.
این گونه کوچک نسبتا مقاوم است و می‌توان آن را در دمای معمولی اتاق نگه‌داشت.
 


گونه دیگر که از همه زیباتر است Caladium bicolor است که برگ‌های آن در رنگ‌های سبز، قرمز، سفید و زرددیده می‌شوند. این گونه‌ها برگ‌هایی بزرگ و گل‌هایی کوچک دارد.
مقایسه 0 انصراف