لطفا چند لحظه صبر نمائید

معرفی گیاه کروتون و شرایط نگهداری آن


کروتون یکی از محبوبترین انواع گیاهان زینتی است و رنگ برگ‌های آن مخلوطی از سبز سفید، زرد، قرمز، صورتی، سیاه و نارنجی می‌باشد. شکل برگ‌های آن از خطی تا تخم مرغی متغیر است. ارتفاع این گیاه در گلدان می‌تواند به ۶۰ ساتی متر هم برسد و بین ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر گسترش یابند.
 


برگ های کروتون دارای اندازه و فرم های متفاوتی بوده و رنگ های زرد تا سبز، نارنجی، صورتی، قرمز و کرم را در آن شاهد خواهید بود. کروتون ها از دسته گیاهان آفتاب دوست هستند، اما نه به معنی که آنها را بتوانید در زیر نور مستقیم خورشید نگهداری کنید، چراکه  بیشتر گونه های کروتون در زیر آفتاب مستقیم سالم نمی مانند. اما در بین تمامی گونه های این گیاه، آن دسته که رنگ های مختلفی در برگ های خود دارند نیاز به نور بیشتری نسبت به مابقی گونه ها دارند.
گیاه کروتون جابجایی را اصلا دوست ندارد و در صورت جابجایی مداوم ممکن است گیاه شوکه شود و برگ‌های گیاه شروع به ریزش کند و از بین برود، پس این نکته خیلی مهم است که جای گیاه همیشه ثابت باشد و تا زمانی که مجبور نیستید از جابجایی آن خودداری کنید.
مانند همه گیاهان خانگی آبیاری این گیاه مهم است و باید رطوبت گیاه حفظ شود، زمانی که خاک سطحی گلدان خشک شد بهترین زمان برای آبیاری مجدد این گیاه میباشد، هنگام آبیاری گیاه باید کاملا سیراب شود تا آب از انتهای گلدان خارج شود.
این گیاه باید دور از سرما نگهداری شود زیرا تحمل دمای زیر ۱۵ درجه سانتیگراد را ندارد و در صورت دمای پایین برگ‌های خود را از دست میدهد و گیاه از بین میرود.


شرایط نگهداری؛

نور: این گیاه به نور شدید نیاز دارد و نگه داری آن در سایه باعث می‌شود تا رنگ برگ‌ها تغییر کند. همچنین نور مستقیم خورشید به گیاه زیر دو سال آسیب می‌زند.
دما: دمای بین ۱۵ تا ۲۷ درجه سانتی گراد برای رشد این گیاه مناسب است.
آبیاری: ۲-۳ بار آبیاری در تابستان و هر ۴ روز یکبار آبیاری در زمستان برای رشد این گیاه مناسب است. در زمستان برای آبیاری بهتر است از آب ولرم استفاده کنید.
خاک: مخلوطی از خاک برگ، خاک باغچه و ماسه نرم برای کاشت این گیاه مناسب است.

 


توصیه
یک نکته مهم که باید در رابطه با این گیاه بخاطر بسپارید این است که عموما این گیاه علاقه ای به جابجایی ندارد؛ از این رو اگر پس از خرید آن متوجه شدید برگ های گیاه می ریزد نگران نباشید.
مقایسه 0 انصراف