لطفا چند لحظه صبر نمائید

مولیبدن و نقش آن در رشد گیاهان


نقش مولیبدن
 
مولیبدن در تغذیه نیتروژن دخالت دارد، ماده سازنده نیترات رودکتاز است. همچنین در ساختار آنزیم نیتروژناز نیز وارد می‌شود. به شکل یونهای MoO4-2 و MoO4-1 به صورت آزاد و یا جذب شده بر روی رسها و هیدروکسیدها قابل جذب است.
عنصر «کوچکی» همچون مولیبدن تأثیر شگرفی بر تمامی محصولات دارد. نقش مولیبدن در گیاه تبدیل نیتروژن به آمینو اسید است. در حبوبات، این عنصر به تثبیت نیتروژن کمک می‌کند و در نتیجه محصولات بیشتری به‌دست می‌آید. در برخی مواقع که مولیبدن در خاک کمتر اسیدی به وفور یافت می‌‌شود از آن در قالب «عضو ضعیف بدن» یاد می‌شود. با وجود ضرورت داشتن مولیبدن برای رشد عادی گیاهان، فقط به مقدار ناچیزی از آن نیاز است.

 
مولیبدن مورد نیاز گیاه
 
مولیبدن (Mo) یکی از هشت عنصر «ریزمغذی» و ضروری برای رشد گیاه است. بور، آهن، منگنز، روی، مس، نیکل و کبالت عناصر دیگر هستند. چون گیاهان به مقدار اندکی از آن‌ها نیاز دارند (تقریبا پنجاه گرم در هر هکتار)، در زمره‌ی عناصر میکرو دسته‌بندی شده‌اند. بعلاوه مطالعات نشان داده است حبوبات و کلزا به میزان بیشتری از مولیبدن نیاز دارند.

 
کمبود مولبیدن چه آسیبی به گیاهان وارد می کند؟

 
از آنجایی که ممکن است در بین مناطق مختلف pH خاک تفاوت زیادی با هم داشته باشد و درک این موضع برای کشاورز مقدور نباشد، سبب می‌شود تا مدیریت اندوخته‌ی مواد مغذی متأثر از pH پایین دشوار شود.
در گیاهانی غیر از حبوبات، مولیبدن کمک می‌کند نیترات جذب شده از خاک به استفاده گیاه برسد. بدون مقدار کافی آن، گیاهان نمی‌توانند به شکلی کارآمد نیترات را به آمونیوم تبدیل کند و در نهایت از آن در ساخت آمینو اسیدها استفاده کنند. در نتیجه، نیترات در برگ‌ها تجمع می‌یابد و کناره‌های برگ به شکلی سوخته در می‌آید.

 

 
علائم کمبود مولیبدن؛
  • نبود نشاط برگ
  • تأخیر در کلروز (لکه‌های زرد رنگ میان رگ‌های گیاه)
  • رنگ زرد-سبز
  • علایم بسیار مشابه با کمبود نیتروژن (برگ‌های قدیمی‌تر اول از همه به رنگ زرد در می‌آیند)
لوله شدن، جمع شدن، پژمردن و چروکیده شدن برگ‌ها و اینکه سبزیجات با اشکال غیر معمول برگ (دم شلاقی) نیز از سایر علائم کمبود مولیبدن می‌باشد.

 
PH خاک چه تأثیری در دسترسی گیاهان به مولیبدن دارد؟
 
با اینکه در اغلب خاک‌ها به‌اندازه کافی مولیبدن برای رشد گیاه وجود دارد، دسترسی گیاهان به این عنصر متأثر از pH خاک و وضعیت جوی است.
معمولاً در خاکهای ماسه‌ای اسیدی با سطح pH کمتر از ۵٫۸ است که با کمبود مولیبدن مواجه می‌شویم.
آزمایش خاک نشان می‌دهد خاک‌ها، بالاخص هشت تا ده سانتیمتری بالای آن، در حالی‌که کمترین خاک‌ورزی صورت می‌گیرد، اسیدی است. این وضعیت همه‌جا رخ می‌دهد و نتیجه‌ی مستقیم استفاده از کود و نیز رشد عادی گیاه به شمار می‌آید.

 

 

چگونه کمبود مولیبدن خاک را رفع کنیم؟
 
یکی از راه‌های حل کمبود مولیبدن استفاده از آهک است. چون آهک pH خاک را افزایش می‌دهد و در نتیجه مولیبدن در خاک آزاد می‌شود. ولی بدانید که این فرآیندی طولانی‌مدت است، چون هفته‌ها یا حتی ماه‌ها طول می‌کشد تا مولیبدن در فرم قابل استفاده گیاهان آزاد شود.
به همین خاطر موارد مصرف مولیبدن به تیمار بذر، کاربرد خاک یا محلول پاشی ختم می‌شود.
مقایسه 0 انصراف