لطفا چند لحظه صبر نمائید

نحوه تکثیر گیاه کاکتوس


تکثیر این گیاه می توانند به صورت بذری انجام بگیرد هرچند که زمان بر است ولی بعضی از کاکتوس ها را فقط از این طریق میتوان تکثیر کرد (ساکولنت ها، مانند ژیمنو کالیسیوم). به طوری کلی تقسیم بندی این گل به دو روش جنسی و غیر جنسی صورت می گیرد.

 


روش قلمه زدن

این گیاه را میتوان از طریق برگ و در آخر از طریق خوابانیدن تکثیر کرد این ها روش غیرجنسی محسوب می شوند و تکثیر از طریق بذر را جنسی محسوب می کنند.

پاجوش
 
با استفاده از پاجوش شیوه تکثیر کاکتوس با توجه به نوع آن متفاوت می باشد شیوه های مختلفی از جمله کاشت و از پاجوش قلمه زدن نحوه تکثیر این گیاه به روش پا جوش نسبت به بقیه روش ها راحت تر و آسانتر می باشد. ولی باید توجه به این نکته داشت که شرط این روش از تکثیر برش درست و با دقت این گیاه می باشد و این روش از تکثیر برای بسیاری از گونه های این گیاه مناسب می باشد و می‌توان به راحتی عمل تولید و تکثیر را انجام داد.
پاجوش ها جوانه های کوچکتر کاکتوس هستند که در کنار گیاه مادر دیده می شوند در این روش پاجوش را جدا کرده و مدتی صبر کنید تا گیاه ریشه تولید کند و باید در این مدت انتهای آن به صورت کامل خشک شود یا به اصطلاح آن کال ببندد.
نحوه تکثیر این گل با استفاده از روش پاجوش نسبت به روشهای دیگر تکثیر مانند برگ و بذر و قلمه زدن راحت تر و سریع تر انجام می شود پاجوش ها به دو دسته تقسیم می شوند ریشه دار و بدون ریشه در نحوه تکثیر کاکتوس که خود آن دارای ریشه است ریشه های پاجوش به گیاه مادر چسبیده است و باید در این صورت با یک چاقوی تیز و سر نازک محل چسبیده شدن ریشه آنها را برش داد و گیاه پاجوش را در گلدان و ماسه قرار میدهیم.
توجه داشته باشید که گلدانی با زهکشی خوب بهترین مکان برای کاشت این پاجوش کاکتوس میباشد در همین مطلب در رابطه با خاک مناسب این گیاه و ترکیب آن توضیح داده شده است هنگام کاشت پاجوش در گلدان خاک باید کمی نمناک باشد که برای ابتدا برای گیاه کافی است. و نکته بعدی این است که تا زمانی که رشد گیاه شروع نشده است نباید در معرض مستقیم نور آفتاب قرار بگیرد و گیاه باید در سایه باشد.
هنگامی که پاجوش کاملاً به گیاه مادر چسبیده باشد و فاقد ریشه باشد باید از روش تکثیر پاجوش بدون ریشه استفاده کنیم دلیل روش با یک چاقوی تیز که تیغه آن با الکل تمیز شده است پاجوش را به صورت اریب برش دهید و با تمیز کردن تیغه آن مانع ورود میکروب ها به محل برش می شوید. می توان قسمت انتهایی بریده شده گیاه را گوگرد بپاشید تا گیاه تان دچار مشکلات قارچی و پوسیدگی نشوند در این روش نیز باید توجه کرد که قسمت انتهایی قلمه که برش داده شده است کاملاً خشک شود و نشانه های خشکی کامل چروکیدگی خشک و سفت شدن انتهای گیاه است و تا حدی که به سفیدی بزند.
در این روش نیز بعد از پینه زدن گیاه آن را داخل یک گلدان که دارای ماسه نمناک است قرار دهید و مانع تابش نور مستقیم خورشید شوید و نزدیک به یک هفته آن را در سایه قرار دهید و مانع تابش نور مستقیم خورشید شوید و نزدیک به یک هفته آن را در سایه قرار دهید.
 

 
 تکثیر کاکتوس با استفاده از بذر
 
در این روش نیاز به دقت زیاد دارد ولی برخی کاکتوس ها خواهان تکثیر از این روش می باشند. این گل ها به دسته های مختلفی تقسیم میشوند و تقسیم بندی آنها به دو صورت جنسی و غیر جنسی انجام می شود روش های غیر جنسی مانند پیوند زدن از طریق برگ و قلمه زدن و روش های جنسی تکثیر با بذر به حساب می آید. نام گیاهانی که نیاز به تکثیر از طریق بذر دارند تشکیل می شود از کاکتوس ها و ساکولنت ها مانند ژیمنوکالیسیوم کاکتوس های فرو میوه اژدها و دیگر انواع مشابه آن ها.
مقایسه 0 انصراف