لطفا چند لحظه صبر نمائید

نحوه کاشت و تکثیر کاج مطبق

تکثیر و پرورش کاج مطبق از طریق کاشت بذر و قلمه گیری انجام می شود که نسبت به گیاهان دیگر کمی دشوار است ، همچنین در شرایط گلخانه ای بهتر تکثیر می شود. در روش قلمه زدن، ریشه دهی پایان کار تکثیر نیست ، بلکه مراقبت و نگهداری از آن، اهمیت بسیاری دارد.
 

 
کاشتن کاج مطبق از طریق بذر:
قت کنید که تنها از بذرهای تازه از مراکز معتبر استفاده کرده و در بستری مناسب بکارید .دمای این بستر کاشت باید در حدود 12 الی 16 درجه سانتی گراد باشد و تمامی نیازهای آبی و نوری گیاه کاج مطبق باید برای رشد این بذر فراهم باشد. به طور ایده آل کاشت در اوایل بهارانجام می شود . گلدان باید با مخلوطی از زغال سنگ و ماسه پر شوند و تنها یک دانه در هر گلدان قرار داده شود. زیر لایه و دانه ها را با رطوبت مرطوب بپوشانید . در طول ماه های تابستان، شما باید ظروف کشت را در یک اتاق خنک و زیبا قرار دهید. پس از سبز شدن جوانه، می توانید به آرامی گیاه را به گلدان اصلی منتقل کنید.
 
تکثیر کاج مطبق به روش قلمه زنی :
تکثیر در زمستان انجام می شود .برای قلمه گیری باید از شاخه های جوان گیاه سالم کمک بگیرید و تعدادی از آنها را با قیچی و یا چاقوی تیز ببرید.با ید دست کم یک شاخه از شاخه و غنچه گل وسط باشد. کم تر از 4 سانتی متر در زیر شاخه درخت را ببرید. یک بستر ماده مغذی را با قطر 9 سانتی متر پر کنید. نهال به قدری عمیق کاشته می شود که این گره درست بالای زمین قرار دارد. ین قلمه ها باید در گلخانه و در دمای 19 الی 20 درجه سانتی گراد نگهداری شوند تا شرایط برای ریشه دهی آنها فراهم شود. ریشه دهی 2 تا 3 ماه طول می کشد.
 
برای تامین رطوبت،یکی از روشهای مناسب ، پوشاندن سطح خاک با یک نایلون شفاف و یا فضای شیشه ای است. البته برای تامین اکسیژن و تبادل هوا بهتر است هراز گاهی پوشش را بردارید و دوباره آن را بر روی خاک قرار دهید تا گیاه کپک نزده و نپوسد . بعد از مشاهده ی جوانه ها، نایلون را از روی گلدان بردارید .برای از بین رفتن تعداد اندکی از جوانه های سفید رنگ نگران نباشید زیرا این اتفاق طبیعی است.
 
در این روش چند عامل بسیار موثرند :
  • زمان قلمه گیری
  • سن گیاه مادر
  • شرایط و نکات بهداشتی که حتما باید آنها را قبل از تکثیر به یاد داشته باشید.

 
رابط ها دوباره رشد نمی کنند. در نتیجه، باغبانان آماتور تمایل دارد گیاه گلدانی بکارند و به مدت سه سال گیاهان را پرورش دهند. در این زمان درختان مخروط دار به اندازه کافی بزرگ هستند که جوانه های زیبایی می دهند. این نهال های جوان در عرض چند ماه به شکل کاج مطبق جوان و ظاهری ظریف و زیبا تبدیل می شوند.
مقایسه 0 انصراف