لطفا چند لحظه صبر نمائید
فناوری و گیاه

نقش گیاهان در فناوری ​​​​​​​


نقش گیاهان در فناوری

یکی از مهم ترین ویژگی های گیاهان، امکان جذب مقادیر زیاد آب بدون صرف انرژی چشمگیر است. از مزایای قابلیت فرآوری آب توسط گیاهان، فرآیند گیاه پالایی است. مواد آلوده خاک مثل آرسنیک و سرب به همراه آب توسط ریشه گیاهان جذب می شود و پس از تبخیر آب در برگ گیاه انباشته می شوند. بدین ترتیب آب تصفیه شده و مواد سمی آن پس از برداشت گیاه به همراه آن نابود می شود. حتی با استفاده از این شیوه می توان فلزات ارزشمند مانند کادومیوم و نیکل را از خاک جدا کرده و در یک فرآیند مستقل از برگ های گیاه استخراج کرد. 
 

در سال 1846 میلادی، کریستین شونبین در جریان یک آزمایش درباره مواد اسیدی به طور اتفاقی از برگ یک گیاه خانگی برای ترکیب کردن مواد شیمیایی استفاده کرد. پس از انجام کار، او برگ گیاه را شست و آن را آویزان کرد تا خشک شود. اما بعدا متوجه شد با این کار، سلول های گیاه را به ماده ای موسوم به نیتروسلولز تبدیل کرده که قدرت انفجار آن حتی بیش از TNT است. 

علاوه بر این، نیتروسلولز و سایر پلی ساکارید های گیاهی نیتراته، در واقع اولین نسل پلاستیک ها بودند. این مواد برای ساخت اولین نوارهای فیلم مورد استفاده در سینما به کار گرفته شدند. در حال حاضر نیز مایعات حاوی نیتروسلولز دارای مصارف پزشکی هستند. این در حالی است که گیاهان امکان تولید انواع متعددی از پلیمرها را فراهم می کنند که قابلیت جایگزینی با پلاستیک های تولید شده از نفت را دارند. 
 

محققان توانستند از گیاه اسفناج و فناوری نانو، ابزاری به منظور نمونه برداری از آب و تشخیص وجود مواد منفجره در آن بسازند. گیاهان همچنان که در طبیعت همواره زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده اند، به واسطه نقش آفرینی در فناوری های جدید هم زمینه ساز تحولات اساسی در زندگی ما هستند.
همچنین اخیرا با استفاده از تغییرات ژنتیکی توانایی گیاهان در فرآوری مقادیر بالای آب با ویژگی های نوعی باکتری در تجزیه مواد منفجره مانند TNT و RDX ترکیب شده است تا گیاهان اصلاح شده ای ساخته شود که هم قابلیت تشخیص و هم قابلیت خنثی سازی مواد منفجره را دارند. 


 
مقایسه 0 انصراف