لطفا چند لحظه صبر نمائید
کمبود روی در گیاهان

نوارهای زردرنگ روی برگ‌های جوان نشانه چیست؟

نوارهای زردرنگ روی برگ‌های جوان نشانه چیست؟

از میان مواد مغذی، روی دارای فواید زیادی میباشد و می توان کمبود آن را در گیاهان به خوبی شناسایی کرد. کمبود روی را می توان از تجزیه و تحلیل خاک و برگ متوجه شد. به دنبال کمبود روی در گیاهان برگ‌های جوان در قسمت بالای گیاه دارای نوارهای زردرنگی بین آوندها می شوند، این نوارهای زرد کم‌کم بزرگتر می‌شوند تا به‌هم برسند. همچنین ممکن است بپیچند و از شکل نرمال خود انحنا پیداکنند. اگر گیاه در مرحله گل‌دهی باشد شکوفه‌ها از بین می‌روند. علت این اتفاق هم کمبود روی در گیاه کی باشد. در مناطقی که با کمبود روی در گیاهان مواجه هستیم،روی عنصری ضروری و مهم برای جانوران و انسان می باشد. جذب روی در گیاه بیشتر به صورت محلول صورت میگیرد که این عمل وابسته به رطوبت خاک میباشد به همین دلیل کمبود روی در مناطق خشک و نیمه خشک رایج تر است. حرکت روی از برگ های پیر به برگ ها جوانتر رخ میدهد و این حرکت در گیاهانی که با کمبود نتیروژن مواجه هستند اتفاق نمیوفتد و این نشان میدهد که هنگامی که نیتروژن گیاه کم باشد مقدار روی موجود در گیاه نیز کم می شود. روی از طریق ریشه ها جذب و سپس از طریق ساقه به شاخه ها و برگ ها منتقل می شود.
 
نشانه های کمبود روی در هر گیاه:

نشانه های کمبود روی در هر گیاه متفاوت است. همانطور که گفته شد روی یک عنصر ضروری و حیاتی برای گیاهان است زیرا در فعالیت های فیزیولوژی مانند فوتوسنتز ، تشکیل قند، سنتز پروتئین ، باروری، رشد و افزایش مقاومت گیاه در برابر بیماری ها باشد. کمبود روی موجب تضعیف این فعالیت ها میشود و بر روی باروری گیاه نیز تاثیر میگذارد و در نهایت باعث کاهش کیفیت محصول می شود.


 
تولید کلروفیل در گیاه، داشتن برگ‌های سالم و رشد مناسب ساقه وابسته به وجود روی درگیاه است. مشابه با سایر مواد مغذی، شرایط قلیایی یا اسیدی (بالا یا پایین بودن pH) منجر به ایجاد اختلال در جذب مواد مغذی توسط گیاه می‌گردند. مکمل‌های بون‌میل هم میزان pH را افزایش می‌دهند و هم مقدار جذب کلسیم را بالا می‌برند، این دو مورد به جذب بهتر روی کمک می‌کنند.
از آنجاییکه کمبود روی در باغ های تازه اغلب رخ می دهد، توصیه می شود که قبل از کاشت درخت، مشخصات روی در خاک بررسی شود. از آنجایی که گیاهانی از خانواده های حبوبات مانند شبدر و یونجه دارای توانایی بالا در جذب روی دارند و ریشه های این حبوبات روی را از لایه های پایینی به سطح خاک می اورند توصیه می شود که این گیاهان به عنوان کود سبز در سرزمین هایی که احتمال کمبود روی وجود دارد استفاده شوند. علاوه بر این، دیگر گونه های مقاوم نیز می تواند در زمین های کمبود روی استفاده شود.
سولفات روی باید 200-400 گرم در هر درخت یا 20-40 کیلوگرم در هکتار برای کشت خطی و 1.5 برابر بیشتر برای کشت دستی استفاده شود. کلیلیت های روی نیز بسیار موثر هستند اما استفاده از سولفات روی اقتصادی تر و موثر تر است. همانطور که قبلا ذکر شد، روی باید در خاک محلول باشد. دو راه حل از سولفات روی و کیلیت روی برای اصلاح خاک هایی که دارای کمبود روی هستند مناسب است. 
 
مقایسه 0 انصراف