لطفا چند لحظه صبر نمائید

نکاتی که باید در رابطه با کاشت و نگهداری از گیاهان بدانید


مراقبت از گیاهان
 
حشرات و بیماری ها جذب گیاهان آسیب دیده و ناسالم می شوند. بنابراین کلید کنترل پیشگیری، مراقبت از گیاهان خود می باشد. به این معنی که به آن ها توجه ویژه ای داشته باشید و شرایطی را که برای رشد سالم و قوی نیاز دارند، فراهم کنید.

 


گیاهان خود را در خاک سالم بکارید
هر ساله مواد آلی را به باغ خود اضافه کنید تا میزان مواد مغذی، ساختار خاک و ظرفیت نگهداری آب را افزایش دهید. مطمئن شوید که گیاهان شما آب و موادغذایی مورد نیاز خود را دریافت می کنند و در صورت لزوم کود آلی اضافه کنید. علف های هرز را با مالچ ها نظیر پارچه ها و پلاستیک بپوشانید و عادت کنید که هر بار به باغ می روید علف های هرز را بیرون بکشید.

کاشت به موقع
حشرات معمولا در حدود یک بار در هر سال ظاهر می شوند. بنابراین می توانید با توجه به الگوهای منطقه و محیط زیست خود برای کاشت گیاهان خود برنامه ریزی کنید تا با صدمات کمتری مواجه شوید.

تمیز کردن باغ
گذاشتن انگور قدیمی، گیاهان گوجه فرنگی و باقی مانده های مشابه در باغ پس از پایان برداشت، مانند قرار دادن یک پادری خوش آمدید برای آفات و عوامل بیماری زا می باشد. بسیاری از حشرات در این آوارها لانه می کنند و در بهار آینده گیاهان شما را از بین می برند. بسیاری از عوامل بیماری زای گیاهی نیز در طول سال در خاک زندگی می کنند.

از بین بردن هرگونه گیاه بیمار یا آلوده
باقی مانده گیاهان را به خاک تبدیل کنید یا آن ها را در کپه کود گیاهی قرار دهید. خاک را با چنگال یا بیل نرم کنید تا هرگونه تخم باقی مانده، لاروها یا شفیره ها در معرض هوای سرد و پرندگان قرار بگیرند. علف های هرز اطراف باغ خود را از بین ببرید چون آن ها یکی از عوامل ایجاد آفات و حشرات می باشند.

گونه های مقاوم
برخی از گونه های گیاهی مقاومت طبیعی در برابر آفات و بیماری ها از خود نشان می دهند. گیاهان دارویی معمولا به عنوان گونه های مقاوم در برابر بیماری ها و آفات انتخاب می شوند.

 


محصولات خود را بچرخانید
بسیاری از حشرات و گیاهان باعث ایجاد بیماری در خاک می شوند. اگر در سال بعد همان گیاه (یا یک مورد مرتبط) را در همان محل بکارید شما باعث بزرگ تر و قوی تر شدن این آفات می شوید. چرخش گیاه می تواند آسیب های حشرات را کاهش داده و بیماری های خاک را به حداقل برساند. 

تنوع داشتن
اگر گروه های کوچکتر از گیاهان را در باغ قرار دهید به جای این که مثلا همه سیب زمینی ها را در یک جا بکارید، در این صورت شرایط برای رشد آفات سخت تر می شود. استفاده از گیاهان و گل ها در بین گیاهان دیگر می تواند راه موثر دیگری برای محافظت از باغ شما باشد. 
مقایسه 0 انصراف