لطفا چند لحظه صبر نمائید

نکات پرورش نخل زینتی در گلدان


پرورش نخل های زینتی به دلیل مقاومتی که این نوع درختان در مقابل شرایط سخت محیط دارند، به سادگی امکان پذیر است. شکل برگ ها در انتخاب واریته ها نقش مهمی دارد. در بعضی از نخل ها برگ ها شانه ای و در بعضی دیگر برگ ها پهن و پنجه ای اند.
 


درخت نخل گیاهی مناسب شرایط استوایی و نیمه استوایی بوده و می‌توان آن را هم در فضای باز و هم به صورت گلدانی در فضای بسته مانند داخل آپارتمان یا دفتر کار پرورش داد. وجود گلدان درخت نخل در خانه حس استوایی و سرسبزی به فضا می‌بخشد.
سال ها است که نخل ها به عنوان درختان زینتی در پارک ها و خیابان ها کاشته می شوند. انواع نخل ها بیش از ۲۰۰۰ گونه اند که فقط تعداد اندکی از آن ها جزء گیاهان زینتی به حساب می آیند. این گیاهان بسیار جالب، قیمتی و با ارزش، زیبایی خاصی به محیط زندگی ما می بخشند. نخل‌های زینتی، بومی مناطق گرمسیر نظیر گواتمالا، برزیل، سواحل مدیترانه و جزایر قناری می باشند. نخـل ها گیاهان مخصوصی از خانواده پالماسه (Palmaceae) هستند که به وضوح از دیگر گیاهان قابل تشخیص می باشند. برخی از آن ها، دارای برگ های شانه ای یا پر مانند و برخی دیگر دارای برگ های پنجه ای یا بادبزنی هستند. این نخل‌های همیشه سبز، بوته ای و به صورت درخت می باشند. جهت خرید بذر به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.
در صورتی که می‌خواهید نخل پرورش دهید باید بدانید این گیاه به تدریج بزرگ شده و فضای زیادی می‌گیرد که البته این موضوع به گونه آن نیز بستگی دارد. نخل ها از هر نوعی که باشند به وسیله کاشت بذر (هسته) و یا پاجوش تکثیر می شوند. جدا کردن پاجوش آسان ترین روش برای تکثیر این گیاه است. هنگامی که در داخل خانه نخل پرورش می‌دهید، باید نیازهای آن از جمله نور، کود، آب و دمای مناسب را نیز فراهم کنید.

 


همچنین باید مراقب مشکلاتی مانند آفت ‌زدگی و بیماری‌های قارچی باشید. توجه داشته باشید که بسیاری از موارد هجوم آفت و بیماری‌های گیاهی را می‌توان از روی علائم آن شناسایی نمود بنابراین توجه به علائم گیاه در حفظ سلامت آن اهمیت زیادی دارد.
مقایسه 0 انصراف