لطفا چند لحظه صبر نمائید

همه چیز در رابطه با گیاه کرساندرا

کرساندرا بومی هندوستان و از خانواده آکانتاسه است، خوشه های گل که از اطراف ساقه میرویند دارای چهار ردیف کاسبرگ است که از هر ردیف آن گلی با رنگ قرمز میروید. برگهای همیشه سبز و براق هماهنگی جالبی با گلها دارد. گیاه نیاز به هوای خنک دارد و رطوبت زیاد باعث پوسیدگی آن میشود.
 

 
کروساندرا یا کرساندرا با نام علمی Crossandra undulaefolia و نام انگلیسی Crossandra infundibuliformis یا (گل آتش بازی) Firecracker flowe از خانواده Acanthaceae است. این گیاه بهترین رشد را در مکانی روشن با نور غیر مستقیم دارد. در طول فصل تابستان، کروساندرا را از آفتاب مستقیم حفظ کنید. در فصل زمستان، تا جایی که می‌توانید، برای گیاه نور فراهم کنید. کرساندرا را در معرض اشعه مستقیم آفتاب قرار ندهید و در زمستان به نور زیادی نیاز دارد و آفتاب را نیز تحمل میکند. در تمام طول سال بهترین درجه حرارت ۱۸ درجه سانتی گراد است.کروساندرا را در طول فصل رشد مرتباً آبیاری کنید و هیچ وقت اجازه ندهید خاک گلدان گیاه به طور کامل خشک شود. این گیاه بسیار به خشکی حساس است. در تابستان هفته ای یکبار و در زمستان هر ده روز یکبار آبیاری کافی است. دقت کنید که قطرات آب روی برگها به جای نماند و گیاه نسبت به باتلاقی شدن خاک حساس است و آب زیاد از اندازه ،گیاه را از بین می برد.کراساندرا به راحتی از طریق قلمه ساقه تکثیر می‌شود. برای بهترین نتیجه، قلمه‌ها را در ابتدای بهار از گیاه بگیرید. با استفاده از چاقو یا تیغی تیز و تمیز، چند قلمه از ساقه‌های گیاه تهیه کنید و آنها را در هورمون ریشه زایی قرار دهید. گلدانی پر از خاک مخصوص جوانه زنی بذر تهیه کنید و قلمه‌ها را در آن بکارید. برای گلدان‌ها گرمای بستری فراهم کنید و قلمه‌ها را مرطوب نگه دارید. بعد از چند وقت رشد جدید در قلمه‌ها را مشاهده خواهید کرد. حالا آنها را به مکان اصلی‌شان در کنار بقیه گیاهان منتقل کنید. گیاهان جوان رشد سریعی خواهند داشت و بعد از سپری شدن چند ماه از رشد و قبل از گل دهی، نیاز به تعویض گلدان دارند.اگر روی برگها لکه های قهوه ای مشاهده میشود و گیاه پژمرده و خود را انداخته است علت ان گاز اشپزخانه و یا گاز نفت و یا هوای کثیف است، گلدان ها را به محلی با هوای اکسیژن دار منتقل کنید و سطح زیرین برگها دارای تار عنکبوت است عامل آن کنه قرمز ریز است، با پارچه و یا اسفنج مرطوب سطح زیرین برگها را تمیز کنید، گیاه نسبت به سم حساس است آن را سمپاشی نکنید، تامین رطوبت دائمی و پایدار در کاهش افت موثر است. اگر تعداد زیادی از برگها کاملا سیاه میشوند هوا خیلی سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید و اگر این علائم در تابستان مشاهده شود ممکن است علت آن استفاده از مواد براق کننده شیمیایی باشد پس از آنها استفاده نکنید.
 


اگر در بهار برگها ریز هستند گیاه از کمبود عناصر غذایی در خاک در رنج است، در بهار و تابستان طبق دستور با مواد غذایی مخصوص تغذیه کنید. اگر برگها چروکیده و قهوه ای میشوند هوا گرم و خشک است و اگر سطح خاک خشک شده است، گیاه را آبیاری آن را به محل سردتری منتقل کنید( از رطوبت دائمی و پایدار استفاده کنید ).
مقایسه 0 انصراف