لطفا چند لحظه صبر نمائید

پرورش کاکتوس‌ها و گیاهان گوشتی

گیاه کاکتوس‌ از خانواده‌ی کاکتا سه می‌باشد که به حدود ۴۴ خانواده‌ی مختلف گیاهی تعلق دارند و اکثرا بومی قاره‌ی آمریکا هستند. با وجودی که کاکتوس‌ها جالب‌ترین نوع تیره‌ی گیاهان گوشتی به شمار می‌روند ولی انواع دیگری در حدود هفت هزار نوع از گیاهان نیز هستند که در ذخیره کردن آب به کاکتوس‌ها شباهت دارند.
 

 
گوشتی‌ترین نوع این گروه مانند الوئه، هاورتیا و خرفه ای‌ها در شرایطی تکامل یافتند که به اندازه‌ی شرایط تکاملی کاکتوس‌ها طاقت فرسا و سخت نبود. در مناطقی که معمولا فصل باران، پس از دوران طولانی از خشکی فرا می‌رسد. بنابراین در ردیف گیاهان گوشتی و آب‌دار قرار می‌گیرند. گروه مزبور از خویشاوندان نزدیک شمعدانی، انگور و فرفیون به حساب می‌آیند. گرچه کلیه ی کاکتوس‌ها، گیاهان گوشتی نیز محسوب می‌گردند، ولی این را بدانید همه‌ی گیاهان گوشتی کاکتوس به حساب نمی‌آیند.
کاکتوس‌ها و بیشتر گیاهان برگ‌دار برای این که بتوانند دوره‌ی خشکی و بی‌آبی را تحمل کنند برگ‌هایشان با رشته‌های ذخیره کننده‌ی آب به تدریج چاق وگوشتالو می‌شوند و برای اینکه میزان تبخیر آب به حداقل برسد سطح برگ‌ها با ماده ای موم مانند و یا شاخی پوشیده می گردد. بهترین راه، تشخیص و شناختن کاکتوس‌ها و گیاهان گوشتی و متمایز نمودن آنان از یکدیگر این است که گیاهان گوشتی دارای برگ‌های نسبتا ضخیم و آبدار بوده و نسبت به کاکتوس‌ها رشد بیشتری داشته و تکثیر آن‌ها نیز آسان تر می‌باشد و اکثر آن‌ها نیز بدون خار و تیغ هستند ولی اکثر کاکتوس‌ها گوشتالو بوده و دارای تیغ و خار می‌باشند.
نگهداری و پرورش گیاه کاکتوس و گیاهان گوشتی در خانه، با همه‌ی زیبایی و صفات منحصر به فردی که دارند از سهولت خاصی برخوردار می‌باشند تا آنجا که هر کسی حداقل قادر است یکی دو تا (اشوریا) و (اپونتیا) را جلوی پنجره‌ی خانه‌اش پرورش دهد و از زیبایی آن لذت ببرد. گونه‌های کوچک کاکتوس «مامیلاریا»، «ژیمنوکالیسیوم» و «هاورتیا» برای آراستن پنجره‌ها حتی با باریک ترین لبه بسیار مناسبند.
گونه‌های دنباله دار و آویزان مانند «کاکتوس دم موشی» و «سام» (دم اسبی و غورهای) در سبدهای آویزان منظره‌ی زیبا و چشم نواز و دلپذیری را به وجود می‌آورند.

 
گونه‌هایی که رشدشان بیشتر طولی است و قامت‌شان بلند می‌گردد نظیر برخی از «افربیا»ها هنگامی که در کف اتاق قرار داده می‌شوند برای آراستن زوایای آفتابگیر سالن ها بسیار جذاب و مناسب‌اند. تنوع خیره کننده‌ی گیاه کاکتوس و سایر گیاهان گوشتی در شکل و رنگ و اندازه، این امکان را به وجود آورده است که این تیره از گیاهان خانگی در تزئین و آرایش درون خانه در موارد بسیاری مورد استفاده قرار گیرند. کاکتوس‌ها و گیاهان گوشتی چنانچه از شرایط خاص خود در خانه ها بهره‌مند شوند سال‌ها زیبا و نشاط آفرین خواهند ماند (حتی اگر حداقل مراقبت از آنها به عمل آید.) بنابر ویژگی خاص بیابانی بودن شان گونه های متنوع این تیره می توانند رطوبت نسبی ده تا سی درصد داخل خانه ها و آپارتمان‌های گرم را به خوبی تحمل نمایند و رشد کنند و به شما انرژی مثبت بدهند. امتحانش هزینه‌ی چندانی ندارد.
مقایسه 0 انصراف