لطفا چند لحظه صبر نمائید

چرا گیاهان پژمرده می شوند؟


همیشه یکی از دغدغه‌های ما در نگهداری گل و گیاهان آپارتمانی، شادابی و طراوت آنهاست. به طور عمده پژمردگی در گیاهان حاصل برهم خوردن تعادل میان میزان آب دریافتی و میزان آب تبخیر شده است. که در این مطلب شما را با تعدادی از دلایل رایج پژمردگی گیاهان آشنا می کنیم.


 

 
علل پژمردگی گیاهان آپارتمانی؛
 
کوددهی نامناسب
از دیگر دلایل پژمرده شدن گیاهان آپارتمانی، کوددهی نامناسب گیاه است. در کوددهی کم به ندرت پیش می آید که گیاهان آپارتمانی دچار پژمردگی شود.
 
رطوبت کم
بسیاری از گیاهان آپارتمانی به سطح رطوبتی کمی بالاتر از حد معمول در خانه های ما نیاز دارند. برخی از گیاهان آپارتمانی رطوبت کم را تحمل می کنند و برخی دیگر قادر به تحمل آن نیستند.
 
کمبود آفتاب
کمبود آفتاب مهمترین علت رشد ضعیف اکثر گیاهان آپارتمانی است.
 
آبیاری بیش از حد
هنگامی که گیاه خانگی خود را بیش از حد آبیاری کنید در ابتدای علائم آبیاری بیش از حد، برگ های گیاه متورم و زرد رنگ می شوند که در این حالت و در صورت ادامه دادن به آبیاری بیش از حد، ریشه ها رنج زیادی را تحمل کرده و از بین می روند.
 
هجوم آفات
از دیگر دلایل پژمردگی برگ گیاهان آپارتمانی، هجوم آفات گیاهان خانگی به گیاه است زیرا آفات با جذب و مکیدن آب سبب این اتفاق می شوند.
 
نوسانات دمایی
اگر قرار گرفتن گیاهان آپارتمانی در تنش ها و یا نواسانت دمایی بسیار زیاد باشد، در این حالت برگ ها و ساقه های گیاه دچار آسیب دیدگی شدیدی خواهند شد. که به دو صورت اتفاق می افتد:
  • نوسانات دمایی و سرمای بیش از حد
  • نوسانات دمایی و گرمای بیش از حد
کم آبی
کم آبی سبب خشکی خاک شده و باعث می شود که آب کافی جهت جذب برای ریشه ها وجود نداشته باشد و از طرفی رطوبتی که در بافت های گیاه وجود دارد، توسط تعرق گیاه از بین می رود.

 


 
نتیجه
مراقبت از گیاهان آپارتمانی در صورت رعایت مسائل پرورشی و همچنین ایجاد شرایط محیطی مناسب، بسیار آسان بوده و در صورتی که تمامی شرایط به خوبی پیش برود هرگز گیاه آپارتمانی شما با تنش و یا مشکلی رو به رو نخواهد شد.
مقایسه 0 انصراف