لطفا چند لحظه صبر نمائید

پیشگیری از آفتاب سوختگی تابستانه


​​
آفتاب سوختگی یکی از عواملی است که در مناطق پر آفتاب مثل ایران می‌تواند آسیب زیادی به درختان وارد نماید و لازم است تا علاوه بر آبیاری مناسب که نقش زیادی بر سلامت درختان دارد، با روش‌های مختلف، از شدت تابش نور به تنه و شاخه های درختان حساس بکاهید.
 
 
اگر از پوشش های تنه (کاغذهای بسته بندی) در طول تابستان استفاده شود، باید علاوه بر رنگ روشن، شل بسته شوند تا امکان حرکت هوا داخل آن‌ها وجود داشته باشد و باعث تجمع رطوبت نشوند، همچنین پوشش های تنه را باید مرتباً بررسی کنید تا مطمئن شوید که باعث تجمع آفات نمی‌شوند و مزاحمتی برای رشد قطری تنه ندارند.بالا بردن بیش از حد و ناگهانی سایبان، به ویژه در ماه های گرم تیر و مرداد، می‌تواند بلافاصله آفتاب زیادی را به پوست درخت که در سایه بوده برساند. بهتر است به مرور سایبان را بالا ببرید یا منتظر فصل خنک باشید و یا اگر ناچار به حذف سایه هستید، پوست تنه را با یک لایه محافظ بپیچید.تا حد امکان، از کاشت درخت در گرمای تابستان خودداری کنید.
آفتاب سوختگی تابستانه می‌تواند منجر به استرس شدید و آسیب به پیوند در نهال ها شود، به ویژه در مورد درختانی که در پارکینگ ها کاشته می‌شوند یا توسط آسفالت یا ساختمان ها احاطه شده اند خطر آفتاب سوختگی بیشتر است.بهتر است درختان میوه مانند سیب را تحت هر شرایطی در فصول خنک هرس کنید، بدترین زمان برای هرس درختان اردیبهشت تا مردادماه است، این یکی از دلایل عمده آفتاب سوختگی در اندام های اصلی گیاهان است.

 


حتی یک درخت مرده می‌تواند سایه ایجاد کند، بنابراین حذف درختان مرده می‌تواند باعث آفتاب سوختگی درختان باقی‌مانده شود.نکاتی که می‌توانند در مبارزه با آفتاب سوختگی مفید باشندبرای تعدیل دمای خاک و کمک به حفظ رطوبت خاک، توصیه می‌شود که اطراف پایه درختان را با مالچ درشت (مثل تراشه های چوب یا پوست خرد شده) بپوشانید. توجه داشته باشید که استفاده از موادی که می‌توانند باعث باز تابیدن نور به گیاه شوند (مثل سنگ های منعکس کننده نور) به عنوان مالچ، خصوصاً در مناطق خیلی گرم، می‌تواند شدت آفتاب سوختگی را افزایش دهد.آسیب ناشی از آفتاب سوختگی قابل مقایسه با آفتاب سوختگی روی پوست انسان نیست.
اگر چه هر دو آسیب بافتی ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید است، اما پوست آسیب دیده معمولاً علائم فوری مانند تغییر رنگ را نشان می‌دهد در حالی که وقتی گیاهان در یک چشم انداز یا باغ تحت تأثیر نور شدید خورشید قرار بگیرند، آسیب معمولاً بلافاصله قابل مشاهده نیست، در بسیاری از موارد، آسیب پس از چند ماه یا چند سال، هنگامی که پوست شروع به ترک خوردن، شل شدن، ریزش یا حتی تغییر رنگ می‌کند نمایان خواهد شد.
مقایسه 0 انصراف