لطفا چند لحظه صبر نمائید

چرا باید در خانه خود گیاه داشته باشیم؟

شاید تنها اولین دلیلی که برای نگهداری گیاهان در خانه به ذهنتان می رسد زیبایی و اثربخشی آن بر دکوراسیون و فضای خانه باشد اما باید گفت که این تنها دلیل نیست. با ما همراه باشید تا شما را با فواید نگهداری و پرورش گیاهان علاوه بر زیبایی ظاهری آن آشنا کنیم.

 
تصفیه هوا
 
گیاهان در بهبود کیفیت هوای داخل یک محیط بسته نقش اساسی را بازی می‌کنند. هر دو قسمت برگ و ریشه گیاه در از بین بردن اثرات بخارهای سمی داخل خانه بسیار موثر است. گیاهان می‌توانند سطوح پایینی از مواد شیمیایی مانند مونوکسیدکربن و فرمالدئید را به تنهایی از محیط پاک کنند.
تعدای از گیاهانی که به پاکسازی هوا می پردازند:
اسپاتی فیلوم، پتوس، پاپیتال، داوودی، ژربرا، زبان مادر شوهر، نخل شامادورا، آزالیا، دراسینا، گندمی.

 

 

پیشگیری از بیماری ها
 
در فضای بیرون از خانه فرایند تعرق و تبخیر آب در گیاهان حدود ۱۰ درصد از رطوبت جو را تشکیل می‌دهد. بنابراین حضور گیاهان در خانه رطوبت داخل خانه را افزایش می‌دهد. وجود گیاهان در فضاهای داخلی، بروز بیماری‌هایی مانند خشکی پوست، سرماخوردگی، گلودرد و سرفه خشک را کاهش می‎دهد. بعلاوه رطوبت بالا باعث کاهش بقا و انتقال ویروس آنفلوانزا می‌شود. بنابراین نگهداری گیاهان در فصل گرما یا در مناطق خشک می‌تواند بسیار مفید باشد.

 
بهبود تنفس
 
یکی از بارزترین و مهم ترین فواید نگهداری گیاهان برای انسان بهبود عملکرد تنفس او میباشد. دم، اکسیژن را به داخل بدن وارد و بازدم دی اکسیدکربن را به بیرون آزاد می‌کند. اما هنگام فتوسنتز درگیاهان این عمل به صورت عکس انجام می‌شود، یعنی گیاهان به هنگام فتوسنتز دی اکسیدکربن را جذب و اکسیژن را به محیط منتشر می‌کنند.، بنابراین انسان‌ها و گیاهان می‌توانند شریک خوبی برای هم باشند.

 
روند بهبود بیماری را ارتقا می‌بخشند!
 
آیا تابحال با صحنه آوردن گل برای عیادت بیمار مواجه شده‌اید؟ مطالعات انجام شده نشان می‌ده که گیاهان مانند یک درمان مکمل و موثر برای بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند عمل می‌کند. درواقع گیاهان به صورت قابل توجهی در کاهش پاسخ‌های فیزیولوژیک بعد از جراحی، مثل فشار خون سیستولیک ، درد، اضطراب و خستگی، موثر هستند. تسریع روند بهبودی این بیماران بعد از عمل جراحی در مقایسه با بیمارانی که در اتاق خود گیاهی نداشتند بسیار مشهود است. تحقیقات نشان داده که بیمارانی که از لحاظ جسمی بیشتر با گیاهان در ارتباط بودند، روند بهبودی سریع تری نسبت به کسانی که فقط روش‌های پزشکی را تجربه می‌کردند داشتند.

 

 

ایجاد انرژی و انگیزه
 
مطالعات انجام شده بر دو گروه دانشجویان و کارمندان نشان می‌دهد که تحصیل و یا کار در طبیعت و اطراف گیاهان تمرکز، حافظه و بهره‌وری از مغز را تا ۲۰ درصد افزایش می‌دهد. در نتیجه مطالعات انجام شده نشان می دهند که پرورش گیاهان زینتی در خانه و محل کار حافظه و تمرکز را افزایش میدهد.


 
توجه!
 
هنگام شب که فتوسنتز متوقف می‌شود بسیاری از گیاهان واکنش برعکس را انجام می‌‌‌دهند، یعنی اکسیژن را جذب و دی اکسید کربن را انتشار می‌دهند. البته چند گیاه خاص – مانند ارکیده، ساکولنت‌ها و ایکمیا فاسکیاتا همچنان دی اکسیدکربن را جذب و اکسیژن آزاد می‌کنند. پس می‌توانید این گیاهان را برای حفظ جریان اکسیژن در شب در اتاق خواب نگه دارید.
مقایسه 0 انصراف