لطفا چند لحظه صبر نمائید

چرا برگ‌های سیکاس زرد می‌شوند؟

کمبود عناصر ضروری خاک:
 
کمبود منیزیم و منگنز، منجر به زرد شدن برگ‌های سیکاس می‌شود. به همین جهت بهتر است با استفاده از یک کود غنی در پتاسیم و منیزیم،گیاه خود را تقویت کنید. اگر تغییر رنگ به صورت لکه‌ای و رگه مانند ظاهر شد، گیاه دچار کمبود منگنز شده است. کیلات منیزیم ( که با نام کلات یا چنگاله نیز عرضه می‌شود) ترکیب شده در آهن، راه حل مناسبی برای برطرف کردن این کمبود به شمار می‌رود. در این نوع ترکیبات، منیزیم سولفات به عنوان سیراب کننده به خاک اضافه می‌شود. فرقی نمی‌کند از چه نوع کودی استفاده کنید؛ فقط دقت کنید که کود انتخابی علاوه بر منگنز، حاوی مقداری از سایر عناصر معدنی و کلات آهن باشد تا به حفظ سبزی برگ‌ها کمک کند. به محض اینکه برگ‌ها سبزی و طراوت خود را بازیافتند و برگ‌های جوان رشد کردند، برگ‌های زرد و پیر را از گیاه جدا کنید.
 


درگیری گیاه با حشره‌ای موذی به نام “شپشک” :
شپشک، از سری آفات گیاه سیکاس است که میتواند به گیاه حمله کرده و به مرور زمان رنگ برگ‌های آن را به زرد تغییر دهد. یافتن این حشره آسان است؛ آنها به بخش زیرین برگ پنهان می‌چسبند و در همانجا شیره گیاه را می‌مکند.
به محض اینکه این حشره را در گیاه خود یافتید، برگ‌های آسیب دیده را از گیاه جدا کنید و از بین ببرید. آنها را در کمپوست‌های خود نریزید.
سپس برای پیشگیری از مشکلات احتمالی، روغن باغبانی را به تمام بخش‌های سیکاس اسپری کنید. البته بهتر است که هنگام خرید، به سادگی گیاه را از نظر وجود آفات و حشرات مختلف بررسی کنید. بدین شکل از ورود اغلب آفات به منزل جلوگیری می‌کنید.
دقت کنید که این بررسی‌ها نباید با آوردن سیکاس (یا هر گیاه دیگری) به خانه تمام شود؛ بلکه باید همواره تمام بخش‌های گیاه اعم از زیر برگ‌ها، تنه، محل تلاقی خاک و ساقه و … را به خوبی چک کنید.
حتی میتوانید برای خلاص شدن از دست شپشک‌ها می‌توانید از صابون‌های حشره کش استفاده کنید. بهتر است گیاه را به محیطی خنک‌تر منتقل کنید و مخلوطی از آب و صابون حشره کش را به گیاه اسپری کنید.


شوک و اختلال:
 
وارد آمدن شوک ناگهانی یکی دیگر از دلایل زرد شدن برگ‌های سیکاس است. اگر با خارج کردن ریشه و کاشت ناگهانی آن در محلی دیگر سبب اختلال در زندگی گیاه شده‌اید، زرد شدن برگ‌ها یا حتی ریزش آنها دور از انتظار نخواهد بود. اما جای نگرانی نیست؛ زیرا پس از تطابق یافتن گیاه با خانه جدید خود و گسترش مجدد ریشه‌ها، سیکاس باز هم برگ‌هایی سبز و تازه برای شما ایجاد خواهد کرد.
اما بهتر است بستر حیات سیکاس را مدام تغییر ندهید. این گیاه نیز مانند خانواده فیکوس‌ها، در صورت جابه‌جایی برگ‌های خود را از دست می‌دهد.
اگر سیکاس را به تازگی خریداری کرده‌ و به خانه خود آورده‌اید، باید چند وقتی به آن زمان دهید تا به محیط عادت کند. حتی ممکن است در طی این مسیر، برگ‌های آسیب دیده با رنگ پریدگی خود را نمایان کنند.
بهتر است سیکاس را در مکانی قرار دهید که خیلی در آنجا رفت و آمدی رخ نمی‌دهد. عبور مداوم انسان‌ها یا حیوانات اگر سبب وارد شدن ضربه به گیاه شود، برای آن چندان خوشایند نخواهد بود.

 
آفتاب سوختگی:
 
آفتاب زیاد می‌تواند برگ‌ها را سوزانده و یا رنگ آنها را به کلی تغییر دهد. البته که سیکاس می‌تواند در نور زیاد نیز رشد کنند، اما باید زمان زیادی را برای همگام شدن با محیط صرف کند.
بهترین مکان برای سیکاس، قرار گرفتن در نقطه‌ای با نور کافی و سایه نسبی است. در چنین شرایطی، گیاه برگ‌های بزرگ‌تر و خوش رنگ‌تری را ایجاد خواهد کرد. سیکاس‌های تازه کاشته یا تکثیر شده و دانه‌های جوان را در مکانی خنک‌تر و دارای سایه (یا نور کم) نگهداری کنید.

 
یخ زدگی:
 
با اینکه سیکاس می‌تواند از سرمای شدید جان سالم به در ببرد، اما باز هم از اثرات منفی آن دچار آسیب خواهد شد. هوای سرد می‌توانند سبب زرد شدن برگ‌های این گیاه شود. علت این است که در صورت سرد بودن هوا، ریشه قادر به دریافت عناصر ضروری از خاک نخواهد بود؛ حتی اگر خاک کاملا غنی باشد. اگر چنین اتفاقی رخ داد، باید منتظر گرم شدن هوا بمانید.
علاوه بر زرد شدن، گاهی یخ زدگی با قهوه‌ای کردن برگ همراه خواهد بود. برگ‌های آسیب دیده و مرده را به همان حال رها کنید تا هوا گرم شود. سپس همه آنها را از محل اتصال به تنه گیاه جدا کنید. برگ‌های جدید به زودی جای آنها را پر خواهند کرد.

 
آبیاری بیش از حد یا بسیار کم:
 
هم آبیاری زیاد و هم آبیاری کم، می‌تواند سیکاس را به سمت زرد کردن برگ‌های خود سوق دهد. هنگامی که گیاه را بیش از حد نیاز خود آبیاری می‌کنید، در واقع ریسک ابتلای آن به پوسیدگی ریشه را بالا می‌برید؛ اتفاقی که به کمبود عناصر ضروری گیاه منجر خواهد شد. اگر سیکاس را در گلدان کاشته‌اید، حتما از خاکی با زه کشی عالی برای آن استفاده کنید. سعی کنید خاک را همواره مرطوب نگه دارید، اما اجازه ندهید گیاه در آب غوطه ور شود.
هنگام آبیاری، به قدر کافی به گیاه آب بدهید و اجازه دهید تا قبل از آبیاری مجدد، به خوبی خشک شود. معمولا باید هفته‌ای یکبار سیکاس را بدین شکل آبیاری کنید. البته این مقدار تقریبی است و ممکن است با توجه به ورودی نور و سایر مشخصه‌های محیطی، نیاز گیاه شما متغیر باشد.

 


کوددهی بیش از حد:
 
افراط در کوددهی می‌تواند سبب زرد شدن برگ‌ها و ساقه‌های آنها شود. حتما قبل از استفاده از هر نوع کودی، دستور و توضیحات نوشته شده بر روی بسته بندی آن را به دقت بخوانید و مانند آن عمل کنید. استفاده بیش از حد یا مصرف نادرست، به تجمع نمک‌های معدنی در خاک منجر خواهد شد. اگر که گیاه مقادیر بسیار بالای این عناصر را دریافت کند، ممکن است هم ریشه و هم سایر بافت‌های آن بسوزند و از بین بروند.
در صورت رخ دادن چنین اتفاقی، لبه برگ‌ها کم رنگ شده و به قهوه‌ای تغییر می‌یابند. سپس برگ‌ها لوله‌ای شده و در گذر زمان، بخش آسیب دیده به سمت مرکز برگ خم می‌شود.
مقایسه 0 انصراف