لطفا چند لحظه صبر نمائید

چرا کاکتوس ها زیاد عمر می کنند؟


تاریخ تکامل کاکتوس‌ها نشان می‌دهد که این گونه از گیاهان در ابتدا برگ دار بوده و هنوز هم همه‌ی کاکتوس‌ها در مراحل اولیه‌ی رشد و در دورانی که جوانه‌ای بیش نیستند دارای برگ هستند. گونه‌هایی نیز در فصل بهار برای مدت کوتاهی برگ‌های خود را به نمایش می‌گذارند البته در میان این تیره یکی دو گونه را نیز می‌توان یافت که در سراسر سال پوشیده از برگ هستند. به تدریج شرایط آب و هوای محیط زیست این گیاهان دگرگون‌اند و رستنگاه بومی‌شان به بیابان‌های خشک و سوزان تبدیل گردید.
عواملی در عمر نسبتا طولانی کاکتوس‌ها دخیل هستند. اولا، بسیاری از کاکتوس‌ها در بیابان‌های خشک رشد می‌کنند و این امر سبب می‌شود که حیوانات کمتری برای تغذیه‌ به آنها آسیب برسانند.
 


کاکتوس‌ها در کشاکش انطباق با شرایط جدید زیست محیطی برگ‌های خود را از دست دادند زیرا آب و رطوبت در محیط جدید بسیار کمیاب بود و با زحمت به دست می‌آمد و به وسیله‌ی برگ‌ها در هوای خشک تبخیر می‌شد. لذا از بین رفتن برگ‌ها برای بقای گیاه ضروری می‌نمود. در عوض ساقه‌ها به آب انبارهایی تبدیل شدند که هر چه آب در دسترس‌شان قرار می‌گرفت در خود ذخیره می‌کردند تا بتوانند به زندگی خود ادامه دهند. به این دلیل گرد و چاق شدند.
زندگی در شرایط غیرقابل‌سکونتِ بیابان‌ها دشوار است. کاکتوس‌ها بایستی هر آنچه می‌توانند را به‌کار گیرند تا زنده بمانند و تولیدمثل کنند. از آنجایی که شرایط مناسب برای شکوفه‌زدن و تولیدمثل به‌ندرت در بیابان‌های خشک پیش می‌آید، کاکتوس‌ها طی سالها با سوخت‌وسازی کُند و عمری طولانی به تکامل رسیده‌اند تا بلکه بتوانند هرطورشده موقعیتی مناسب برای تولیدمثل پیدا کنند.
شاید کمتر کسی به یاد داشته باشد که یک کاکتوس در اثر پیری از بین رفته باشد. شرایط نگهداری کاکتوس‌ها در خانه با زیستگاه اصلی آنها متفاوت است و معمولاً کاکتوس‌ها در خانه کمتر عمر می‌کنند. از عوامل کاهش عمر کاکتوس‌ها در خانه و گلخانه می‌توان به کمبود نور، آبیاری غلط، خاک نا مناسب، بیماری‌ها و عدم آشنایی با کاکتوس‌ها اشاره کرد. بهتر است قبل از تهیه کاکتوس‌ها مقالات سایت میهن کاکتوس را مطالعه کنید.
با گذشت زمان بر روی تنه کاکتوس‌ها لکه‌هایی ایجاد می‌شود و تنه به مرور حالت چوبی پیدا می‌کند که نشان دهنده پیری کاکتوس هست. این عارضه دقیقاً مثل چروک شدن و ایجاد لک بر روی پوست انسان‌هاست که در اثر کاهش توانایی سلول‌های پوست و تنه ایجاد می‌شود.
با تحقیق بر روی سن کاکتوس‌ها می‌توان نتیجه گرفت که مهم‌ترین عامل در طول عمر کاکتوس‌ها عامل ژنتیکی و تفاوت در گونه‌ها است.
برای افزایش سن کاکتوس‌ها عوامل محیطی را سعی کنید مانند محل زندگی آنها فراهم کنید. یعنی میزان نور، دما، آبیاری شبیه مناطق زندگی کاکتوس‌ها تنظیم شود.
 


آبیاری زیاد و خاک نامناسب باعث پوسیدگی ریشه و در نتیجه مرگ گیاه خواهد شد. کمبود نور هم باعث رشد علفی و باریک شدن کاکتوس و در نتیجه کاهش سن آن خواهد شد.
متأسفانه امروزه انسان‌ها با آلوده کردن هوا و زمین و با از بین بردن طبیعت باعث کاهش و از بین رفتن انواع گونه کاکتوس‌ها شده است.


مقایسه 0 انصراف