لطفا چند لحظه صبر نمائید

چه زمانی گیاهان را هرس کنیم؟


چه زمانی گیاهان را هرس کنیم؟

پیش از هرکاری باید زمان مناسب برای این کار را بدانید برای هرس کردن، چرخه‌ی طبیعی رشد گیاه را به عنوان راهنما در نظر بگیرید. مثلا وقتی رشد گیاه سریع‌ شده و می‌خواهید اندازه‌ی آن را در حدی حفظ کنید، آن را مرتب و به مقدار کم هرس کنید. با هرس کردن تعداد شاخه‌های منشعب شده از ساقه‌ی اصلی گیاه بیشتر می‌شود و گیاهان آپارتمانی شما پرتر به نظر می‌رسند.

 


هرس گیاهان آپارتمانی


هرس گیاهان آپارتمانی، فصل یا زمان خاصی ندارد و در تمام فصول می شود این کار را انجام داد ولی بهتر است در بهار و تابستان انجام شود زیرا بیشترین رویش در این فصل انجام شده است. 

 هرس مناسب زمانی اتفاق می‌افتد که درک درستی از الگوی رشد گیاهتان پیداکرده باشید. گاهی بهتر است شکوفه‌های ضعیف را هرس کرد. گیاهان، بسیاری از انرژی خود را در فصل رشد صرف گل‌هایشان می‌کنند، حتی وقتی گل در حال مرگ است هنوز هم از گیاه انرژی می‌گیرد، پس بهتر است برای طولانی شدن دوره گلدهی و داشتن شکوفه‌های بهتر، شکوفه‌های ضعیف و مرده را از گیاه حذف کنیم. تصمیم‌گیری درست در زمان هرس گیاه، بستگی به شناخت شما از گیاهتان دارد.

 

تعویض گلدان


برای عوض کردن گلدان هم توجه کنید که وقتی می‌خواهید از یک گلدان دوباره استفاده کنید، آن را به خوبی بشویید تا کمپوست‌های قدیمی، مواد شیمیایی و… از آن پاک شود. تصمیم‌گیری برای تعویض گلدان، به ظاهر و رشد گیاه بستگی دارد. اگر قسمت بالایی گیاه نسبت به گلدان خیلی بزرگتر شده، وقت عوض کردن گلدان است.

توجه

در فصل زمستانی یا زمانی که رشد گیاه کند شده، نیازی به هرس کردن آن نیست. وقتی یک گیاه بزرگتر از گلدان شده، می‌توانید هرس کردن ریشه‌ها را هم انجام دهید.


 
مقایسه 0 انصراف