لطفا چند لحظه صبر نمائید

چگونه کود تفاله چای را تهیه کنیم؟


چگونه کود تفاله چای را تهیه کنیم؟

برای استفاده از تفاله چای به صورت مستقیم می‌توانید آن را پای گیاه بریزید تا از مواد مغذی آن استفاده کند یا می‌توانید آن را با خاک گیاه مخلوط کنید تا بهتر بتواند از مواد مغذی تفاله ی چای استفاده کند و تاثیر تفاله ی چای بر رشد گیاهان را مشاهده کنید. 

اگر می‌خواهید از برگ گیاه چای به عنوان کود استفاده کنید، باید برگهای سست آن را مستقیما درون خاک گیاه قرار دهید. اگر میخواهید از چای کیسه ای برای اینکار استفاده کنید، پوشش پلاستیکی آن را جدا کرده و تفاله را روی خاک بریزید.
نکته ی مهم در استفاده از چای کیسه ای این است که ابتدا باید مطمئن شوید در کیسه تجزیه پذیر قرار گرفته است چرا که پوسته برخی انواع چای کیسه ای ممکن است از پلی پروپیلن ساخته شده باشند که تجزیه پذیر نیست. می‌توانید آنها را در ظرف کمپوست بریزید و بعدا اگر دیدید پوسته آنها غیر قابل تجزیه است آنها را جدا کنید. یا اینکه کیسه چای را دور بیندازید و فقط چای درون آن را استفاده کنید.

اگر می خواهید تفاله های چای را به گیاهان و سبزیجات باغی خود اضافه کنید، این کار را بصورت غیر مستقیم با کمپوست آلی انجام دهید. افزودن تفاله چای مستقیم به خاک باغ با درختان میوه در طی دوره های رشد، ممکن است تعادل pH باغ شما را مختل کرده یا روی طعم محصولات شما تأثیر بگذارد.
 

بایدها و نبایدهای  استفاده از تفاله چای؛
  • استفاده از یک چای که 2 بار دم شده است، بیهوده است و هیچ گونه مواد مغذی به خاک اضافه نمی‌کند.
  • حتماً اجازه دهید چای کاملاً خنک شود، بعد استفاده کنید تا از شوک یا سوزاندن گیاهان جلوگیری کنید.
  • قبل از اضافه کردن چای به زمین زراعی و یا باغ و باغچه، هر نوع فلزی را از کیسه های چای خود جدا کنید.
  • اگر علاقه‌ای به دفن تفاله چای در خاک ندارید،کافی است که آن را درون ظرفی از آب بریزید و اجازه دهید که آب تغییر رنگ دهد و سپس تفاله چای را از آب جدا کنید و از آب مورد نظر برای آبیاری گیاهان خود استفاده کنید و از مزایای آن برای گیاهان تان بهره‌مند شوید.
  • بهتر است بعد از مصرف چای خود، از تفاله آن در حالی که هنوز خیس و مرطوب است استفاده کنید تا خواص مفید آن برای گیاهانتان کاهش پیدا نکند.

نتیجه

از آنجایی که نوشیدن چای یک فعالیت عامه پسند است و در پی آن مقدار زیادی تفاله چای تولید می ‎شود پس بهتر است به جای دور ریختن تفاله حاصل از نوشیدن چای، از مزایا و خواص فراوان آن برای گیاهان خود استفاده کنید و به افزایش سلامت خاک گیاهان تان و صرفه جویی در مصرف آب و همچنین جلوگیری از رویش علف‌های هرز کمک کنید.


 
مقایسه 0 انصراف