لطفا چند لحظه صبر نمائید

چگونه گلدان مناسب برای گیاهمان انتخاب کنیم؟


انتخاب گلدان

گلدان مناسب برای گیاه آپارتمانی یعنی فراهم کردن فضای رشد کافی و مناسب از جنبه‌های مختلف. گلدان زیبا می‌تواند زیبایی گل‌های آپارتمانی را دو چندان کند و جذابیت بیشتری به دکوراسیون خانه‌ بدهد. اما غیر از ظاهر زیبا باید نکات دیگری را هم موقع خرید گلدان مد نظر قرار دهید. گلدانی بخرید که شرایط زیر را داشته باشد؛
متناسب با شرایط محیط باشد.
متناسب با نیازهای گیاه و میزان رشد آن باشد. 
استحکام قابل توجهی داشته باشد چون ریشه‌ی بعضی از گیاهان می‌تواند به‌راحتی به گلدان آسیب بزند.
زهکشی مناسبی داشته باشد.
وزن آن مناسب و حمل و نقل کردن آن راحت باشد.
مدل، شکل ظاهری و ابعاد گلدان را باید با توجه به الگوی رشد گیاه انتخاب کنید. برای گیاهانی که رشد کمی دارند، گلدان‌های کوچک مناسب است اما اگر رشد گیاهی زیاد باشد، گلدان کوچک باعث می‌شود که مجبور باشید مرتب گلدان آن را عوض کنید. برخی گیاهان ریشه‌های رونده رو به پایین دارند. برای این گیاهان، گلدان‌های بلند انتخاب خوبی است.
 

 تهیه خاک گلدان مناسب

در حالت ایدئال باید گیاه را در گلدانی قرار دهید که به اندازه خود گیاه در حال رشد باشد. هنگامی‌که گلدان فعلی گیاه برای آن کوچک شده و می‌خواهید آن را در گلدان دیگری بکارید گلدانی انتخاب کنید که قطرش ۵-۱۰ سانتی‌متر از گلدان فعلی بزرگ‌تر باشد. برای گیاهانی که به سرعت رشد می‌کنند گلدان‌های بزرگ‌تری را انتخاب کنید. برای گیاهان با رشد آهسته، گلدانی که ۱-۲ اینچ بزرگ‌تر است مناسب خواهد بود. 

خاک در یک گلدان خیلی بزرگ به آرامی خشک می‌شود و در نتیجه گیاه نسبت به پوسیدگی ریشه حساس‌تر می‌شود. هنگامی‌که گیاه نسبت به گلدانش بسیار بزرگ‌تر باشد، ممکن است گلدان کج شده و بیفتد. در یک گلدان خیلی کوچک، خاک آن‌قدر سریع خشک می‌شود که شما مجبور هستید گیاه را به طور مکرر آب دهید. گیاه شما ممکن است تنها به صورت ریشه‌ای رشد کند و رشد آن متوقف شود.
 

جنس گلدان

متداول‌ترین جنس برای گلدان‌ها شامل پلاستیک، سفال یا خاک رس است. اما گلدان های دیگری در جنس های دیگری نیز وجود دارد که شامل موارد زیر است:
 
  • گلدان الیافی
  • گلدان سفالی
  • گلدان بتنی 
  • گلدان فلزی
  • گلدان فلزی
  • گلدان کاغذی
  •  گلدان فایبرگلاسی
  • گلدان سرامیکی
  •  گلدان پلاستیکی
 

نتیجه 

گلدان‌های سفالی معمولا انتخاب خوبی برای کاشت گیاه است چون سطح گلدان هم اجازه‌ی تنفس به خاک را می‌دهد. در این گلدان‌ها، آب با سرعت بیشتری تبخیر می‌شود در نتیجه شاید به آبیاری بیشتری نیاز پیدا کنند. گلدان‌های سفالی لعاب‌دار امکان جابه‌جایی هوا ندارند ولی طرح و رنگ آن‌ها متنوع است.

گلدان‌های پلاستیکی ارزان‌تر و سبک‌تر هستند و در برابر شکستن هم مقاومت خوبی دارند. انتقال هوا و بخار شدن آب داخل گلدان در این نوع گلدان‌ها کمتر است.

 
مقایسه 0 انصراف