لطفا چند لحظه صبر نمائید

چگونه گیاه کالانکوئه را تکثیر کنیم؟


تکثیر کالانکوئه با برگ یا قلمه ساقه روش ساده ای دارد که هر کسی می تواند در منزل آن را انجام داده و گیاهش را چند برابر کند. کالانکوئه گیاهی گلدار و بسیار مقاوم است که به راحتی در منزل نگهداری می شود. با ما همراه باشید تا در ادامه نحوه تکثیر این گیاه را به طور خلاصه برایتان شرح دهیم.

 
 

روش های تکثیر گل کالانکوئه:
  • تکثیر کالانکوئه با بذر
  • قلمه زدن کالانکوئه

تکثیر کالانکوئه با بذر
 
با فراهم کردن شرایط مناسب می توانید گیاه را از طریق بذر تکثیر کنید. بستر کاشت بذرها باید خاکی سبک با زهکشی بالا باشد. مخلوط شن و پیت ماس برای این کار مناسب است. تکثیر کالانکوئه با بذر زمانبر است و بالغ شدن بذرها به زمانی بین 9 تا 10 ماه نیاز دارد. در این مدت خاک را همیشه مرطوب نگه دارید و با کشیدن یک کیسه پلاستیکی روی بستر شرایط گلخانه ای را برای بذرها فراهم کنید. بعد از جوانه زدن و رشد نسبی گیاه می توانید آن ها را به گلدان های اصلی که در نظر گرفته اید انتقال دهید. 
قلمه زدن کالانکوئه
 
قلمه زدن یک روش رایج برای تکثیر ساکولنت ها از جمله کالانکوئه است. بهترین حالت استفاده از قلمه های ساقه است که معمولا در طی 15 تا 20 روز ریشه دار می شوند. قلمه زدن کالانکوئه از طریق برگ هم انجام می شود. بهترین زمان قلمه زدن فصل بهار و تابستان است که کیاه گلدهی ندارد و در حال ذخیره انرژی برای گلدهی بعدی می باشد. تکثیر کالانکوا در آب هم امکان پذیر است و می توان قلمه ها را در آب ریشه دار کرد. البته ریشه دار کردن قلمه ها در خاک روش رایج تری برای تکثیر کالانکوئه می باشد. در ادامه با قلمه زدن کالانکوئه به این دو روش آشنا می شویم.
 
قلمه زدن ساقه:
 
بهترین زمان تکثیر کالانکوئه به روش قلمه ساقه، از اواسط تا اواخر بهار است. قلمه های انتخابی باید از ساقه های سالم، بالغ و بدون گل باشند. برای قلمه زدن ساقه کالانکوئه طبق مراحل زیر عمل کنید:
به کمک یه قیچی تمیز و ضدعفونی شده قلمه هایی به طول 7 تا 10 سانتی متر از ساقه گیاه اصلی جدا کنید.برگ های اضافی را جدا کنید اما حداقل دو برگ روی ساقه را نگه دارید.قلمه ها را به مدت 2-3 روز در مکانی خشک و تاریک قرار دهید تا محل بریدگی پینه ببندد.بعد از بسته شدن زخم، در صورت تمایل به قلمه ها هورمون ریشه زایی بزنید.قلمه ها را در بستر مناسبی که از قبل تهیه کرده اید قرار دهید. کمپوست مخصوص ساکولنت ها و کاکتوس ها بستر مناسبی برای کاشت قلمه ها است.قلمه ها را در معرض نور کافی اما غیرمستقیم قرار دهید و دمای حدود 20 درجه را برای آن ها فراهم کنید. همچنین خاک را تا زمان ریشه زدن مرطوب نگه دارید. برای بالا بردن رطوبت قلمه ها می توانید از یک کیسه پلاستکی استفاده کرده و آن را روی بستر بکشید.در صورت فراهم کردن شرایط مناسب، بعد از حدود دو هفته می توانید شاهد ریشه زدن قلمه ها باشید.
نکته: برای تکثیر کالانکوا در آب مراحل بالا را عینا انجام دهید اما این بار قلمه ها را در ظرف آب قرار دهید تا ریشه دار شوند و سپس آن ها را داخل خاک مناسب بکارید.
 


قلمه زدن برگ:
تکثیر کالانکوئه با برگ هم امکان پذیر است. برای این کار چند برگ از قسمت پایینی گیاه جدا کنید و آن ها را در خاک قرار دهید. حدودا نصف برگ باید در خاک قرار بگیرد. حتما از پیت ماس ترکیب خاک کاشت استفاده کنید. در این مدت خاک را همیشه مرطوب نگه داشته و گیاه را در معرض نور مستقیم قرار ندهید. بعد از مدتی خواهید دید که گیاهان کوچک از لبه های برگ ها شروع به رشد می کنند. با کاشت هر کدام از آن ها می توانید یک گیاه جدید داشته باشید. بعد از این که گیاه کمی رشد کرد می توانید گلدان آن را عوض کرده و به گلدان مورد نظر خود منتقل کنید.
مقایسه 0 انصراف