لطفا چند لحظه صبر نمائید

چگونگی تاثیر موسیقی بر رشد گل و گیاهان


شاید از خود بپرسید وقتی گیاهان حس شنوایی و گوش ندارند چطور از موسیقی تاثیر می‌پذیرند؟

دانشمندان دانشگاه سن دیگو کالیفرنیا در مطالعه این این موضوع، مکانیسم اثر سیگنالی ویژه را کشف کردند که باعث کنترل باز و بسته بودن روزنه گیاهان می‌شود. اگر گیاه در معرض این سیگنال قرار بگیرد، روزنه‌های خود را می‌بندد. در غیر این صورت قرار گیری گیاه در معرض سیگنالی دیگر، گیاه روزنه‌های خود را باز می‌کند که این فرکانس‌های مغایر می‌تواند موسیقی خاص، صدایی با بلندی متوسط یا آواز پرندگان باشد.
 

بصورت علمی تر این موضوع را در مورد انسان بررسی می‌کنیم.همانطور که می‌دانیم انتقال صدا توسط امواج صورت می‌گیرد. این امواج باید سوار بر چیزی شوند تا بتوانند حرکت کنند مثلا هوا یا آب. این امواج ذرات موجود در محیط را به ارتعاش در می‌آورد و با حرکت سرانجام به پرده گوش شما می‌رسد. این ارتعاشات تبدیل به سیگنال‌های الکتریکی می‌شوند تا توسط مغز تحلیل و در نهایت شنیده شود. در گیاهان نیز به همین صورت است اما با این تفاوت که گیاهان تنها ارتعاشات ساطع شده از صدا را حس می‌کنند و نمی‌توانند آن را بشنوند.

پروتوپلاسم ماده زنده شفافی است که در تمام موجودات زنده (و البته گیاهان) وجود دارد که همیشه در حال حرکت است. ارتعاشات صدا می‌تواند باعث افزایش سرعت حرکت در پروتوپلاسم گیاهان شود و این محرک می‌تواند بر روی عملکرد کلی سیستم گیاه تاثیر بگذارد مثلا باعث افزایش تولید مواد مغذی و در نهایت افزایش سرعت و سلامت رشد گیاه شود.

موسیقی‌های مختلف طول موج‌های مختلفی دارند و به طبع آن باعث ارتعاشات کمتر یا بیشتری می‌شوند. مثلا موسیقی راک صدای بلندتری دارد که در نتیجه ارتعاش بیشتری ایجاد می‌کند که طبق نظر برخی ممکن است باعث مرگ زودرس گیاه شود.چه نوع موسیقی برای گیاه مناسب است؟

گیاهان وقتی در معرض موسیقی‌ای با فرکانس 115 هرتز تا 250 هرتز باشد سرزنده‌تر هستند. ارتعاشات ساطع شده از این نوع موسیقی مانند ارتعاشات صدای طبیعت است.گیاهان دوست ندارند که بیش از یک الی سه ساعت در روز در معرض موسیقی باشند.موسیقی‌های جاز یا کلاسیک انتخاب اول تمام گیاهان است.برخی از صداها باعث می‌شوند که منافذ سطح گیاه برای مدت بیشتری باز بماند که باعث گردش هوای بیشتر و به طبع آن رشد بیشتر گیاه می‌شود.

اگر گیاهان به موسیقی راک واکنش خوبی نشان نمی‌دهند به خاطر این نیست که آن را دوست ندارند و طرفدار موسیقی سنتی هستند، بلکه به خاطر آن است که موسیقی راک ارتعاشات بالاتری را ایجاد می‌کند که برای رشد گیاه مناسب نیست.
 

اما گیاهان موسیقی کلاسیک را بیشتر از موسیقی متال ترجیح می‌دهند چرا که موسیقی کلاسیک از صدا‌های خالص‌تری تشکیل شده‌ است. به عبارت دیگر به عنوان مثال موسیقی متال مملو از صداهایی گیتاری است که دامنه و بسامد آن نسبت به صدای خالص تغییر بسیاری کرده است و از بین صداهای خالص، ویولون تاثیر بسزایی در رشد گیاه دارد.

طی تحقیقاتی که در زمینه نوع موسیقی برای گیاهان انجام شد دانشمندان دریافتند گیاهانی که در معرض موسیقی هایدن، بتهون و شوبرت (آهنگ سازهای معروف در زمینه پیانو، ویلون و سازهای اصیل دیگر و  موسیقی کلاسیک) بودند به سمت منبع صدا رشد کرده و در هم پیچیده شدند. 
مقایسه 0 انصراف