لطفا چند لحظه صبر نمائید

چگونگی تکثیر گیاه برگ انجیری


برای تکثیر گیاه آپارتمانی برگ انجیری 3 روش کاشت بذر، خوابانیدن ریشه‌های هوایی، تکثیر از طریق قلمه ساقه وجود دارد. بذر برگ انجیری را تهیه کرده و در بستر دارای کمپوست بکارید. آن را در بهترین شرایط نگهداری کنید تا زمانی که بذرها جوانه دهند و پس از بزرگ شدن آن‌ها را در یک گلدان جدید و بزرگتر بکارید. انجیری دارای ریشه‌های هوایی است که برای بهتر رشد کردن برگ‌ها و بزرگ شدنشان بهتر است آن‌ها را در خاک بکارید و یا به یک چوب با خزه ببندید . همچنین از این ریشه‌ها برای تکثیر گیاه نیز استفاده می‌شود. تکثیر برگ انجیری از طریق خوابانیدن ریشه به این صورت است که باید ریشه‌های هوای را  به همان صورت که به گیاه وصل هستند، داخل خاک دیگری بکارید و آبیاری کنید.
 


زمانی که گیاه جدیدی سبز شد، آن را از گیاه مادر جدا کنید .یکی از بهترین روش‌های تکثیر برگ انجیری، قلمه‌گیری از ساقه در فصل بهار و ریشه‌دار کردن آن است. برای این کار کافیست یک شاخه‌ی سالم دارای 2 یا 3 برگ را انتخاب کرده و با استفاده از قیچی باغبانی و یا چاقو آن را ببرید . قلمه را در گلدانی با قطر دهانه‌ی 12 دارای خاک سبک مانند کمپوست بکارید . حتما توجه داشته باشید که قلمه را در عمق کم بکارید به صورتی که برگ‌های انتهایی از خاک بیرون بماند. برای ثابت ماندن قلمه بهتر است یک چوب یا میله‌ی آهنی را در کنار قلمه در خاک فرو ببرید و ساقه را به آن ببندید تا تکیه گاه قلمه شود.
 


آفات و بیماری‎های گیاه

بد شکل شدن برگ‌ها: اگر برگ های مانتسترا بدشکل شده اند و یا شکاف هایی روی برگ به وجود آمده که زیبایی برگ ها را از بین برده است. احتمالا گیاه شما در معرض صدمات فیزیکی است. بهتر است گیاه را به مکانی منتقل کنید که رفت و آمد چندانی وجود ندارد.

خشک و چروک شدن برگ‌ها: قهوه‌ای شدن نوک برگ‌ها: اگر برگ انجیری شما این علائم را داشت قطعا کم آب است و به آبیاری و اسپری آب احتیاج دارد.

زرد شدن و ریزش برگ‌ها: آبیاری بیش از اندازه عامل آن است، اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله‌ی بین دو آبیاری کاملا خشک شود سپس آبیاری را با مقدار کمتری انجام دهید‌، هر دو هفته یک بار آبیاری کافی است، و قبل از آبیاری زهکش را بررسی کنید.

کم رنگ شدن و رنگ پریدگی برگ‌ها: اگر مانتسترا شما دارای چنین نشانه‌هایی است بهتر است هرچه سریع‌تر به آن کود بدهید. زیرا مطمئنا خاک موجود، نیازهای گیاه را برطرف نمی‌کند.
به وجود آمدن لکه‌های تیره: احتمالا گیاه شما سرمازده شده است پس بهتر است فورا گیاه را به محل گرم تری منتقل کنید.

 
مقایسه 0 انصراف