لطفا چند لحظه صبر نمائید

کاشت توت فرنگی در خانه

توت فرنگی از گیاهانی است که با هوای گرم و نور خورشید رشد می کند و خاکش باید همیشه مرطوب باشد و در زمستان نیز نیاز به منبع گرمایی دارد.توت فرنگی در صورت وجود خورشید کامل گیاه آسان رشدی است پس می توانید خودتان در منزل پرورش توت فرنگی را انجام دهید. آموزش کاشت توت فرنگی در گلدان به صورت مرحله ای توضیح داده شده است:
 

نشاء سالم توت فرنگی را تهیه کنید و در انتخاب او خرید نشاء دقت کافی داشته باشید چراکه رشد یک بوته توت فرنگی سالم و قوی نیاز به انتخاب نشاء کاملا سالم و سبز دارد.
گلدان مورد نظر را با خاک مناسب و سالم پرکنید برای این کار حتما از گلدان مخصوص توت فرنگی که در بازار موجود است استفاده کنید .
دو سوم گلدان را با خاک مناسب پر کنید و سپس آرام آرام به گلدان آب بدهید تا زمانی که آب از ته گلدان شروع به تخلیه کند.
بعد از انجام کامل این مرحله 6 حفره خاکی با ارتفاع تقریبا 5 سانتی متری درست کنید. دقت داشته باشید که بین هر حفره باید حداقل 15 سانتی متر فاصله وجود داشته باشد؛ پهنای حفره ها نیز بیش از 5/7 سانتی متر نباید باشند.
حالا نوبت انتقال نشاء توت فرنگی است ، نشاء را از محل اولیه خود به آرامی خارج کرده و بعد از آنکه خاک اضافه را از ریشه تکانده و جدا کردید آن را به آرامی به درون گلدان منتقل نمایید، مراقب باشید تا ریشه ها جدا یا دچار شکستگی نشوند.
پس از انتقال و کاشت نشاء توت فرنگی گلدان را با خاک پر کرده و خاک را به آرامی کمی فشار دهید، دقت کنید که فقط تا سطح طوقه گیاه خاک بریزید.
پس از کاشت توت فرنگی در گلدان، در اولین مرحله، گلدان را تا حد اشباع آبیاری کنید در حدی که آب از سوراخهای ته گلدان خارج گردد.
گلدان توت فرنگی خود را در محلی از خانه که آفتاب گیر باشد قرار دهید به این دلیل که توت فرنگی در مکانی گرم و پر نور بهتر و سریعتر رشد می کند.
 
توجه به نکات زیر جهت کاشت اصولی و دریافت نتیجه مطلوب لازم و ضروری است:
خاک گلدان را باید مرطوب نگه دارید ولی هرگز به طور ناگهانی حجم زیادی از آب را پای گلدان نریزید.
خاک مناسب برای کاشت توت فرنگی در گلدان مخلوط خاک باغچه + پیت ماس + ورمی کمپوست می باشد.
مقدار آب لازم برای گیاه، متوسط بوده، آبیاری گیاه در هفته باید به مقدار متوسط و در حد نیاز باشد.
 توت فرنگی برای رشد به نور فراوان خورشید نیازمند است. برای کاشت توت فرنگی در خانه گلدان را پس از کاشت به مکانی نورگیر پشت پنجره منتقل کنید.
در مورد دمای مناسب برای رشد توت فرنگی باید بگوییم که دمای ایده آل برای رشد این گیاه 15 درجه سانتی گراد است ؛ این گیاه در مکان سرپوشیده بهترین رشد را در دمای 20 تا 25 درجه سانتی گراد دارد اما دماهای پایین تر و بالاتر را هم تحمل می کند.
 اگر فصل پاییز و زمستان را برای کاشت توت فرنگی انتخاب نموده اید، پیشنهاد میکنیم گلدان خود را در کنار رادیاتور یا منبع گرمایی دیگر قرار دهید.
گیاهان مقاوم در برابر را از یک گلخانه قابل اطمینان خریداری کنید. برنامه ریزی کنید که در بهار و درست هنگانی که زمین قابلیت کاشت را دارد، بکارید.
سوراخ هایی برای کاشت ایجاد کنید و آن ها را بهه اندازه کافی عمیق و بزرگ بسازید تا بتوانید تمام سیستم ریشه را بدون اینکه خم شود جای دهید با این حال، خیلی عمیق نکارید.
ریشه ها باید پوشش داده شوند، اما تاج باید درست در سطح خاک قرار بگیرد.
فضای مناسبی را برای رد آن ها انتخاب کنید.
آنها را 50 سانت از هم دور کنید و حدودا 120 سانت هم بین هر ردیف قرار دهید.
ریشه ها نباید بیش از 20 سانت باشند در صورت لزوم آن ها را اصلاح کنید.
گیاهان توت فرنگی روزانه بین شش تا هشت ساعت نور مستقیم خورشید نیاز دارند. بنابراین محل کاشت را با دقت انتخاب کنید.
توت فرنگی ها در برابر انواع خاک های مختلف مقاورم هستند، اما خاک های گلدانی برای آن ها بهتر است.
قبل از کاشت، شروع به کود دادن و مخلوط کردن آن با خاک کنید.
محل کاشت باید بخوبی زهکشی شده باشد.
در مکانی که به تازگی توت فرنگی، گوجه فرنگی، فلفل یا بادمجان کاشته شده بود، توت فرنگی نکارید.
هر ساله گیاهان جدیدی را بکارید تا هرساله کیفیت توت فرنگی های خود را بالا ببرید و آنها را طبیعی رشد دهید.
 

مراقبت های لازم
در سال اول، شکوفه ها را برای جلوگیری از باردهی بچینید، اگر بتوانند میوه دهند، ازمنابع غذایی خود را صرف توسعه ریشه های سالم می کنند و در سال بعد باردهی فوق العاده ای خواهند داشت.
رطوبت نقش بسزایی دارد به دلیل ریشه های کوتاهی که دارند وقتی ساقه ها در حال رشد هستند این گیاه به آب بیشتری احتیاج دارد. وقتی گیاه توت فرنگی درحال رشد است به آب زیادی احتیاج دارند.
زمین را کود دهید و خاک را از غلف های هرز پاک کنید. به ویژه در ماه های ابتدایی پس از کاشت
هنگامی که فصل رشد به اتمام رسید، شاخه و برگ ها را به اندازه 2.5 سانت کوتاه کنید.
آفت های توت فرنگی عبارتند از کپم خاکستری، سفیدک آردی، سوسک ژاپنی، کنه های عنگبودتی و حلزون. نکات زیر برای از بین بردن آفات پیشنهاد می شود که شن و ماسه بیشتری را در خاک بریزید تا رطوبت موجود درخاک را از بین ببرد. برای حشرات بزرگتری مثل سوسک ژاپنی گیاهان را از سیر خرد شده استفاده کنید.
برای تهیه بستر کشت توت فرنگی نظیر پیت ماس و ورمی کمپوست می توانید از سایت فلات کالا خریداری کنید.

منبع:
https://namnak.com/
 
مقایسه 0 انصراف