لطفا چند لحظه صبر نمائید

زرد شدن برگ گیاهان و کمبود آهن


آهن مورد نیاز گیاه

عنصر آهن از مهمترین نیاز های گیاه است و فواید بسیاری برای گیاهان دارد و از مهمترین این فواید می‌توان به تولید کلروفیل یا سبزینه در گیاه اشاره کرد که موجب سبز دیده شدن، عمل فتوسنتز و سالم بودن گیاه می‌شود. از دیگر فواید آهن می‌توان به شاداب بودن گل و گیاهان اشاره کرد. اگر گلبرگ و یا برگی را با دستان خود لمس و از ضخامت و زبری آن به وجد می‌آیید، نشان از وجود عنصر آهن، آن هم به میزان کافی برای گیاه است.
گیاهان برای زنده ماندن به ۱۶ ماده مغذی نیاز دارند که سه عنصر آن شامل کربن، هیدروژن و اکسیژن را از جو به دست می‌آورند. خاک ۱۳ ماده مغذی دیگر را تأمین می‌کند که در آن نیتروژن، فسفر، گوگرد، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، آهن، مس، روی، منگنز، بور، مولیبدن و کلر وجود دارد. در برخی شرایط و در بیشتر مواقع گیاه دچار کمبود آهن و نیتروژن می‌شود و نیاز به مکمل دارد. ساده‌ترین راه برای تأمین این مواد مغذی در گیاهان آپارتمانی استفاده از قرص آهن است. البته باید مشکل خاک را به‌طور اساسی رفع کنید تا در طولانی‌مدت این مشکل دوباره بروز نکند.

 


کمبود آهن (کلروز یا زردی)

در صورت فقدان و یا کمبود عنصر آهن، برگ‌های گیاه به مرور خشک می‌شوند و گیاه می‌میرد. عدم وجود آهن و یا کمبود آن، باعث کمرنگ شدن برگ‌ها و قسمت‌های سبز گیاه می‌شود و در اکثر مواقع نیز باعث زرد شدن برگ‌ها می‌شود. کمبود آهن یا کلروز در واقع به کاهش میزان سبزینگی در گیاهان اشاره دارد و زمانی رخ می‌دهد که میزان آهن و منیزیم در خاک کم باشد. این مشکل یک مسئله جدی است که در ابتدا با زرد شدن برگ‌ها آغاز شده و به‌مرور برگ‌ها خشک شده و گیاه از بین می‌رود. کمبود آهن در گیاهان آپارتمانی ممکن است به دلایل زیادی رخ دهد؛ بنابراین بهتر است آن را تشخیص داده و با استفاده از راهکارهایی آن را رفع کنید. شما می‌توانید مشکل کمبود آهن در گیاهان را با آزمایش خاک و یا برگ‌های آن‌ها تشخیص دهید.

 


چگونگی کمبود آهن در گیاهان

عدم تعادل مواد معدنی: در برخی شرایط وجود بیش‌ازاندازه مواد مغذی نیز باعث این مشکل خواهد شد. خاک گیاه آپارتمانی ممکن است سرشار از مواد مغذی باشد و این باعث شود که گیاه نتواند به آهن مورد نیازش دسترسی داشته باشد. بنابراین اضافه کردن آهن از طریق قرص آهن مشکل را رفع نمی‌کند و شما باید مواد معدنی موجود در خاک را اصلاح کرده و بین آن توازن ایجاد کنید. این مشکل به خصوص در خاک‌های رس بیشتر رخ می‌دهد. یکی دیگر از دلایل کمبود آهن این است که خاک کلسیم زیادی دارد و همین امر باعث عدم حل شدن آهن می‌شود.

خاک‌های قلیایی: وقتی pH خاک ۷ یا بیش از ۷ باشد؛ بسیاری از گیاهان قادر به جذب آهن نیستند. این اتفاق گاهی اوقات به‌طور تصادفی رخ می‌دهد و باعث کمبود آهن در گیاه خواهد شد. تصحیح pH خاک، جذب مواد مغذی را بهبود می‌بخشد و ممکن است به‌طورکلی گیاه را درمان کند.
مقایسه 0 انصراف