لطفا چند لحظه صبر نمائید

کمبود فسفر در گیاهان

فسفر تحرک زیادی در اندام‌های گیاه دارد، وقتی کمبود آن ایجاد می‌شود، از بافت‌های پیر به‌سمت بافت‌های جوان و قسمت‌هایی که در حال رشد فعال هستند حرکت می‌کند. در نتیجه، واکنش‌های گیاهی به فسفر سریعاً در گیاه مشاهده می‌شود. زمانی که یک گیاه در حال بلوغ است، فسفر به‌سمت قسمت‌های تولید میوه حرکت می‌کند، در این قسمت‌ها برای تولید دانه و میوه به انرژی بالایی نیاز است. کمبود فسفر در مراحل انتهایی رشد گیاه بر روی رشد دانه و تکمیل رشد محصول تأثیر می‌گذارد. درصد کلی جذب هر یک از مواد مغذی در مراحل انتهایی رشد در فسفر نسبت به نیتروژن و پتاسیم بیشتر است. برای شناسایی میزان و نوع کود مورد نیاز برای درمان کمبود فسفر در گیاهان ابتدا باید علائم کمبود فسفر در گیاهان را بررسی نماییم.

 
تشخیص کمبود فسفر در گیاه از کمبود سایر اجزا مانند نیتروژن و پتاسیم دشوارتر است. بنابراین شناسایی علائم کبود فسفر در گیاهان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که فسفر در پرورش و رشد گیاهان نقش بسزایی دارد. در مراحل رشد اولیه گیاه، معمولاً گیاه علائم خاصی از کمبود فسفر، نسبت به سایر کمبودهای دیگر، نشان نمی‌دهد. وقتی که کمبود فسفر واضح شد، برای اصلاح محصول سالیانه بسیار دیر شده‌است. برخی از گیاهان مانند ذرت، زمانی که کمبود فسفر پیش می‌آید تغییر رنگ غیرعادی از خود نشان می‌دهند. علائم کمبود فسفر در گیاهان معمولاً رنگ آنهاست، در برگ‌ها رنگ به‌سمت سبز مایل به آبی تیره می‌رود و رنگ ساقه نیز به‌سمت بنفش تغییر می‌یابد.

چگونه بفهمیم گیاه دچار کمبود فسفر شده است؟

علائم کمبود فسفر در ظاهر گیاهان؛
دارای ریشه ضعیف می‌باشند.
این گیاهان از حد انتظار کوچکترند.
دارای رنگ سبز روشن یا بنفش هستند.
گل یا کمی تولید می کنند یا گل نمی دهند.
بر طبق موارد بالا در پرورش گیاهانی که دارای محصول گل یا میوه هستند کمبود فسفر منجر به قطع محصول دهی می‌گردد. نکته حائز اهمیت در کوددهی به خاک دارای کمبود فسفر این است که صرف نظر از اینکه چطور می خواهید فسفر را در خاک جایگزین کنید، از زیاده روی در امر کوددهی بپرهیزید زیرا فسفر اضافی می تواند به منبع آب برسد و به یک آلاینده اصلی تبدیل شود.
 

تشخیص کمبود فسفر در گیاهان از طریق آزمایش
 
کاربردی ترین روش بررسی سطح فسفر با آزمایش خاک است. در این آزمایشات از محلول‌های شیمیایی برای استخراج فسفر از خاک استفاده می شود. سپس عنصر بدست آمده مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد تا غلظت فسفر مشخص شود. برای تعیین این غلظت از رنگ سنجی استفاده می شود.
علاوه بر این، تغییر رنگ در برگ‌های گیاه فقط در کمبود فسفر نسبتاً شدید اتفاق می افتد، بنابراین به پرورش دهندگان توصیه می‌شود که قبل از تغییر رنگ، سطح فسفر را به طور علمی بررسی کنند.


مقایسه 0 انصراف