لطفا چند لحظه صبر نمائید

کمبود کود چه پیامدهایی ممکن است داشته باشد؟


کمبود کود چه پیامدهایی ممکن است داشته باشد؟

یکی از فاکتورهای مهم برای رشد گیاه، کود دادن به میزان مناسب است. بسیاری از علاقه‌مندان به گیاهان آپارتمانی معمولا در این زمینه زیاده روی می‌کنند. کود دادن بیش از اندازه، درست مثل آبیاری بیش از حد می‌تواند به گلدان آسیب بزند. از طرفی کمبود آن نیز سبب کمبود مواد مغذی مورد نیاز خاک و در نتیجه آسیب های جدی به گیاه خواهد شد. همانطور که می دانیم کمبود مواد معدنی در خاک سبب عدم رشد گیاه و در نتیجه مرگ بیشتر گیاهان می شود و در خاکی که ما گل را در آن می کاریم نیز با کمبود بیش از حد مواد معدنی و مغذی مواجه هستیم که در مواجهه با این مشکل کوددهی بهترین و تنها راه حل این مشکل می باشد.

سه ماده درشت‌مغذی اصلی:
نیتروژن: بهبود رشد برگ‌ها
فسفر: بهبود رشد ریشه‌ها، گل‌ها، دانه‌ها و میوه‌ها
پتاسیم: تقویت رشد ساقه، جریان آب در گیاه، تقویت گل‌دهی و میوه‌دهی
سه ماده درشت‌مغذی ثانویه:کلسیم، منیزیم، گوگرد
مواد ریزمغذی: مس، آهن، منگنز، مولیبدن، روی و بور. در برخی موارد سیلیکن، کبالت و وانادیم هم مهم هستند.
کود، هرگونه مواد طبیعی یا غیرطبیعی است که به خاک یا بافت گیاهان اضافه می‌شود تا یک یا شمار بیشتری از مواد مغذی موردنیاز رشد گیاه تأمین گردد. برای آنکه خاک از لحاظ مواد غذایی پرشمار دچار کمبود نباشد به‌کارگیری کود بسیار سودمند خواهد بود. گونه‌های مختلفی از کود با پایه طبیعی و تولیدشده به روش صنعتی وجود دارد.
 

بطور کلی نکات زیر را برای کوددهی در نظر داشته باشید؛
نوع گیاه: برخی از انواع گیاهان آپارتمانی به کود بیشتری نیاز دارند مثلا انواع فیکوس. اما بعضی از انواع گیاهان مثلا ساکولنت‌ها برای چندین ماه به کود بسیار کمی نیاز دارند یا اصلا نیازی نیست که به آن‌ها کود اضافه کنید.
حجم خاک: مقدار کود باید متناسب با حجم خاک باشد. طبیعتا وقتی گلدان بزرگتری دارید، باید کود بیشتری پای گیاه بریزید.
نور شدید: وقتی گلدان را در محیطی با نور شدید نگهداری می‌کنید، باید کود بیشتری برای آن در نظر بگیرید.
مواد مغذی موردنیاز برای سلامت گیاه توسط عناصر طبقه‌بندی می‌شود، اما از این عناصر به عنوان کود استفاده نمی‌شود. در عوض از ترکیبات دارای این عناصر به عنوان کود استفاده می‌شود.
 

کودها رشد گیاهان را بهبود می‌بخشند. این عمل به دو روش اتفاق می‌افتد:
روش سنتی که مواد مغذی افزوده می‌شود.
روش دومی که برخی از کودها عمل می‌کنند؛ بهبود کارایی خاک با تغییرات در نگهداری آب‌وهوای آن است.
در نتیجه کمبود کود و مواد مغذی در خاک به صورت عکس عمل خواهد کرد و موجب توقف رشد گیاه یا آسیب‌های جدی خواهد شد که به دنبال کمبود برخی از عناصر مهم در مورد نیاز برای گیاه به وجود خواهد آمد و نهایتاً قادر به نگهداری گیاهان نخواهیم بود. گیاهان مختلف که هر کدام شرایط خاص خود را می‌طلبند و مواد مورد نیاز متفاوتی را برای رشد نیاز دارند. چرا که عمل کرده کود برای گیاهان در واقع همانند عملکرد ویتامین ها در بدن انسان می باشد همانگونه که یک انسان و یک موجود زنده برای ادامه حیات نیازمند برخی از ویتامین ها می باشد، گیاه نیز همینطور نیازمند برخی از عناصری است که در کود گیاهی یافت می شوند. علاوه بر این که کود ها سبب رشد گیاه می شوند گاهی هم به عنوان مکمل و تقویت کننده سبب افزایش رشد گیاه و اندازه گیاهان خواهد شد. 
مقایسه 0 انصراف