لطفا چند لحظه صبر نمائید

معرفی کنه قهوه ای پا بلند سیب


این کنه در تمام مناطق دنیا یافت می شود. کنه قهوه ای پا بلند سیب احتمالا در اغلب مناطق میوه خیز کشور شیوع دارد و خسارت این آفت به درختانی همچون گلابی، گیلاس، هلو، آلو، گیلاس ترش، گردو، شبدر، انگور، زردآلو و بادام وحشی گزارش شده است.  

 


شکل شناسی
در کنه های زمستان گذران، که در بهار بعنوان کنه موسس عمل کرده و نسل بهاره را بوجود می آورند شکل بدن تخم مرغی است که در بالا صاف و در کناره های جانبی و پشتی شیب تندی دارد. برآمدگی های جلوی پروپودزومایی های چهارتایی و کنگره ها دارای شکاف عمیقی هستند. موهای دوتایی روی پنجه پای چهارم انتهایی و بخوبی از سولنیدی تمیز داده می شوند. در روی بدن کنه موهای کوتاه و بادبزنی دیده می شود. پاهای جلویی بدن کنه ماده بالغ بلندتر از سایر پاهای آن است و بدین جهت آنرا کنه قهوه ای پا بلند سیب می گویند.


نحوه خسارت
این کنه دیواره سلول های بافت پارانشیمی و اسفنجی را پاره کرده و مواد داخل سلول را می مکد. پس از تغذیه هوا داخل سلول شده و باعث بالا رفتن میزان تبخیر می گردد. برگهای مورد حمله قهوه ای یا برنزی شده و در صورت بالا بودن انبوهی جمعیت و شدت خسارت برگها می ریزند.
 


زیست شناسی
سیکل زندگی در شرایط آب و هوایی مختلف است. کنه زمستان را به صورت تخم داخل ترکهای پوست و چروکیده گی های قاعده شاخه های درختان میوه به سر برده و در اوایل بهار پس از باز شدن شکوفه های سیب تخم های کنه نیز تفریق شده و لاروها برای تغذیه به پشت برگهای جوان می روند. ظهور لاروها مصادف با باز شدن برگهای گیاهان میزبان می باشد. آنها پس از تغذیه، پوست اندازی نموده و به پوره های سن یک تبدیل می شوند. پوره های سن یک پس از تغذیه به پوره سن دو تبدیل شده و بالاخره تبدیل به کنه بالغ می شوند. کنه ها عمدتا در کنار رگبرگها مستقر می شوند. وقتی جمعیت کنه به صورت انبوه در می آید برای فرار از ازدحام شروع به پراکنده شدن می کنند.
مقایسه 0 انصراف