لطفا چند لحظه صبر نمائید

کوددهی در پاییز

به‌محض اینکه پرورش دهندگانِ محصول، فصل برداشت را پشت‌سر می‌گذارند، سریعاً باید برای طرح کوددهی پاییزی تصمیم‌گیری کرد. با استفاده از کود پاییزی، مواد مغذی خاک بعد از برداشت حفظ می‌شود و زمین برای فصل رشدی پررونق آماده می‌گردد. هر برداشتی، بسته به بازده و نوع محصول، با حذف مقداری از مواد مغذی خاک همراه است. اگر برداشتِ محصول رکورد بشکند، مقدار زیادی از مواد مغذی خاک نیز از بین می‌رود. از آنجایی که حاصلخیزی خاک عامل اصلی برای تولید بیشتر هست، هر ساله باید مواد مغذی را به خاک تزریق کرد.
 

 
نکاتی که بهتر است برای مدیریت کود در اواخر فصل‌ پاییز رعایت شود؛
 
در اواخر پاییز، وقتی که صحبت از به کارگیری کود می‌شود ممکن است با چالش‌های بسیاری مواجه شوید. در فصل پاییز، اگر در زمان مناسب از کود استفاده نکنید با احتمال از دست دادن مواد مغذی از طریق روان‌آب مواجه خواهید شد. زمانی که دمای خاک به سمت سرد شدن می‌رود شانس اینکه مواد مغذی در خاک جذب شوند کاهش یافته و احتمال از دست رفتن این مواد افزایش خواهد یافت. در اینجا به بهترین روش‌های مدیریت کود در اواخر پاییز اشاره شده که بهتر است به یاد داشته باشید.
 

 
۱. باندهای خشک را برای کاهش احتمال از دست رفتن نیتروژن به درستی مسدود کنید.
 
برای استفاده از آمونیاک خشک مطمئن شوید که زمین پشت تیغه‌ها مسدود شده است. هوای سرد مانع از دست دادن نیتروژن نمی‌شود و از آنجا که آمونیاک خشک یک نوع گاز است می‌بایست به درستی مسدود شود.

 
۲. هیچگاه در زمین یخ‌زده یا پوشیده از برف از کود استفاده نکنید.
 
اگر سرمای سختی برای هفته‌ای که در آن کوددهی انجام می‌شود پیش‌بینی شده، کوددهی را متوقف کنید و هیچوقت در زمین یخ‌زده و یا پوشیده از برف کود به کار نبرید. برای تضمین اینکه مواد مغذی در محلی که کود استفاده شده باقی خواهد ماند، زمانی برای اثرگذاری بر خاک لازم است. برای مثال؛ فسفر به هفت تا ده روز زمان، بدون بارش باران، بعد از استفاده نیاز خواهد داشت تا اثر کند. اگر زمین یخ زده باشد، مواد مغذی در خاک باقی نخواهند ماند.

 
۳. احتمال از دست دادن در بهار را به یاد داشته باشید.
 
تمام کودها محلول در آب هستند و در صورت وقوع روان‌آب‌ها به همراه آب به جریان در می‌آیند. اگر در زمین یخ زده به کار گرفته شوند، اثرگذاری بسیار کمی بر خاک خواهند داشت و احتمال از دست رفتن آنها در هر قسمتی از خاک که آب از آن گذر کند وجود دارد. اگر شرایط کوددهی پاییزی مناسب استفاده از کود نباشد بهتر است که به جای از دست دادن مواد مغذی تا فصل بهار برای کوددهی صبر کنید.

 
۴. از خاک‌ورزی برای جلوگیری از ایجاد روان‌آب استفاده کنید.
 
اگر در نظر دارید برای دسته‌ی بوته‌های سویا در پاییز کود به کار ببرید می‌بایست خاک را از قبل شخم بزنید. بدون خاک‌ورزی احتمال از دست دادن مواد مغذی موجود در کود را، در صورت وقوع روان‌آب، تا حد قابل توجهی ایجاد افزایش می‌دهید. خاک‌ورزی بهترین روش مدیریت برای جلوگیری از وقوع روان‌آب است. البته تا زمانی که این روش احتمال فرسایش خاک را افزایش ندهد. اگر خاک‌ورزی در کاهش حرکت آب‌ بر بستر زمین نتیجه دهد، احتمال از دست دادن مواد مغذی را کاهش خواهد داد. اگرچه در صورت باقی ماندن مواد مغذی بر سطح احتمال از دست رفتن آنها وجود دارد.

 
۵. کاربرد‌های کود اوره در پاییز را ترکیب کنید.
 
اوره برای جذب شدن در خاک می‌بایست ابتدا به آمونیوم تبدیل شود. احتمال قابل توجهی وجود دارد که نیتروژن زمان کافی برای این تبدیل را در خاک یخ زده نداشته باشد. به کارگیری اوره در پاییز در نواحی غربی مینه‌سوتا (یکی از ایالت‌های ایالات متحده) رایج است اما از ترکیب شدن آن مطمئن باشید. این کار تضمین می‌کند که نیتروژن اوره به نیتروژن آمونیوم تبدیل خواهد شد؛ صورتی از آن که در خاک ماندگار خواهد بود. آمونیوم حتی در خاک‌های سرد‌تر نیز، در صورتی که اوره ترکیب نشده باشد می‌تواند تبخیر شود.
مقایسه 0 انصراف