لطفا چند لحظه صبر نمائید

گل دهی اسپاتی فیلوم

اگر گیاه شما گل نمی دهد، معمولا به دلیل آن است که نور کافی به آن ها نمیرسد. هرچند گیاه اسپاتی فیلوم با نور کم دوام می آورد اما برای آن که به گلدهی ترغیبش کنید، گیاه را به محل پرنورتری منتقل کنید تا نور غیرمستقیم و کافی دریافت کند.
 


اگر گل های به نظر صعیف دارد یا این که اصلا گل نمی دهد، سعی کنید کودهایی را انتخاب نمایید که برای گیاهان گلدار مناسب هستند. این نوع از کودها دارای مقادیر بیشتری از فسفر هستند؛ چیزی که گیاه برای گل دادن به آن نیاز دارد.
اسپاتی فیلوم یکی از گیاهان گلدار است که زادگاهش مناطق گرمسیر و مرطوب آسیا و آمریکاست. گل های سفید و زیبای آن باعث شده است از این گل به نام گل صلح نیز یاد کنند. یک اسپاتی فیلوم بالغ که بیش از یک سال عمر دارد حداقل یک بار در سال گل می دهد. اما اگر وضعیت نگهداری از اسپاتی فیلوم بسیار خوب باشد و شرایط برای آن مهیا باشد این اتفاق ممکن است دوبار در سال باشد. بنابراین در پاسخ کسانی که می پرسند چرا اسپاتی فیلوم آن ها گل نمی دهد باید بگوییم این گل ها همیشگی نیستند و ممکن است زمان آن تمام شده باشد. چرا که این گل ها تنها 1 ماه عمر دارند و پس از گذشت این مدت به مرور خشک شده و از بین می روند. در ادامه عواملی را بررسی می کنیم که به گلدهی بیشتر اسپاتی فیلوم کمک می کند.
اگر با بهترین روش های نگهداری از اسپاتی فیلوم آشنا باشید می دانید که این گل از نور مستقیم خیلی خوشش نمی آید. بنابراین بسیاری از افرادی که به پرورش گل و گیاهان آپارتمانی مشغول هستند سعی می کنند گلدان اسپاتی خود را در سایه نگهداری کنند. اما این کار اگر بیش از حد باشد مانعی اساسی برای گل دادن اسپاتی فیلوم محسوب می شود. چرا که یکی از عوامل موثر و تحریک کننده گیاه برای گل دادن نور خورشید است. پس سعی کنید در فصل بهار که فصل گلدهی اسپاتی فیلوم است، آن را در فاصله نیم متری از پنجره قرار دهید و اگر نور خورشید ضعیف است در ساعاتی از روز پنجره را باز بگذارید تا نور را بدون فیلتر دریافت کند.
نکته دیگری که باید برای گلدهی بهتر اسپاتی فیلوم در نظر بگیرید این است که در آبیاری آن زیاده روی نکنید. چرا که ریشه این گیاه با رطوبت رابطه خوبی ندارد. بنابراین اگر مدت زمان طولانی و بیش از حد با آب در تماس باشد می پوسد. ریشه پوسیده نیز توان رساندن مواد مغذی را به گیاه ندارد و همین امر باعث می شود گل دادن اسپاتی فیلوم به تعویق بیفتد. همچنین لازم است برای جلوگیری از تجمع آب داخل گلدان و اطراف ریشه، خاک گیاه را نیز زهکشی کنید و ته گلدان را برای خروج آب سوراخ کنید. بهترین خاک برای اسپاتی نیز خاک های سبک و مغذی است.
 


دیگر شرایط مهم برای گل دادن اسپاتی فیلوم، متناسب بودن هوای محیط برای این گیاه است. همانطور که می دانید زادگاه این گیاه مناطق گرمسیری و مرطوب است. به همین دلیل است که دما باید برای آن به نسبت گرم و مرطوب باشد. بنابراین باید دمای محیط خانه را مطابق میل آن ها تنظیم کنید. بهترین دما برای گلدهی اسپاتی فیلوم 15 تا 24 درجه سانتی گراد است. به طور کلی نیز تحمل این گل در هوای گرم بیشتر از هوای سرد است. بنابراین هرچه هوای اتاق سرد باشد زمان گل دادن اسپاتی فیلوم نیز به تعویق می افتد. همچنین در فصل گل دادن باید مراقب رطوبت هوا نیز باشید. چرا که هوای بیش از حد خشک محیط مانعی برای گل دادن آن است.
مقایسه 0 انصراف