لطفا چند لحظه صبر نمائید

گل زینتی پنج‌پر


گل پنج پر (Pentas)
گل پنج پر گل‌هایی رنگارنگ به شکل ستاره‌ای دارد. این گل در بیرون از منزل، پروانه‌ها را به خود جذب می‌کند. اما در فصل سرما باید آن را به داخل منزل بیاورید یا می‌توانید از ابتدا آن را در آپارتمان پرورش دهید.
 


گل پنچ پر یا پنتاس بومی شرق آفریقا می باشد .به صورت گیاه یکساله و یا چند ساله نگهداری می شود .گل ها و شاخ و برگ در این گیاه بخش زینتی گیاه را تشکیل می دهند.گل ها ستاره ای به رنگ های سفید ،صورتی ،قرمز،یاسی از بهار تا اواسط پاییز ظاهر می شوند .حشرات گرده افشان مانند زنبور ،مرغ مگس خوار را به علت رنگ و شکل زیبا و همچنین شهدش جذب می کند.
این گیاه در فضای بازبه صورت گیاه یکساله و درمناطق معتدل و گرم و یا در صورت نگهداری درگلدان به صورت گیاه چند ساله رشد می کند و حتی می تواند یک گیاه آپارتمانی خوب باشد اگر به اندازه کافی نور دریافت کند.
بوته های گل پِنتاس (گل پنج پَر)با انجام هرس های منظم،می تواند تا ۱۰ سال عمر کند،اما بوته های جدید باید پس از ۵ سال هرس شود.
 


این گل در نزد گل پروران منزلت خاصی دارد زیرا گل فراوان میدهد و دوره ی دراز گلدهی اش از بهار تا سراسر تابستان و پاییز است.این گیاه به یخبندان بسیار حساس است.این گیاه زینتی به آب و هوای گرم نیاز دارد.پنتاس با یخبندان میانه ی خوبی ندارد و با پدیدار شدن کم ترین علائم آن سیاه می گردد.
مقایسه 0 انصراف