لطفا چند لحظه صبر نمائید

گیاهان تصفیه کننده هوا


زندگی در شهرهای بزرگ، علاوه بر مزایایش، عیب‌هایی نیز دارد؛ از جمله آلودگی هوا. گاهی آلودگی‌ها و سم‌هایی در محیط زندگی وجود دارد که با چشم هم دیده نمی‌شوند و بسیار خطرناک هستند. در این مقاله با استفاده از تحقیقات هوای پاک ناسا، بهترین گیاهان تصفیه کننده هوا را که به‌راحتی با فضای داخلی منزل سازگاری دارند و رنگ و زیبایی خاصی به خانه‌هایتان می‌آورند، به شما معرفی می‌کنیم.

 
نخل بامبو
نخل بامبو (Bamboo Palm) یا شامادورا (Chamaedorea) رشد زیادی خواهد داشت. نخل بامبو مثل فیلتر هوا عمل می‌کند. این گیاه از معدود گیاهان تصفیه کننده هواست که رابطه خوبی با حیوانات خانگی دارد و عاشق نور خورشید است.
سم‌هایی که از بین می‌برد: فرمالدهید، تری‌کلرواتلین و بنزن.


آگلونما
گیاه آگلونما (Aglaonema) که با نام «Chinese Evergreen» نیز شناخته می‌شود، گونه‌های بسیار متنوعی دارد و نگهداری آن بسیار راحت است. آنها با هر شرایطی سازگار هستند، اما زمانی که در خاک با آبکشی مناسب، هوای مرطوب و نور کم تا متوسط قرار بگیرند، رشد بهتری خواهند داشت. توصیه می‌شود که آگلونما را دو بار در سال با خاک و کود مناسب تقویت کنید.
سم‌هایی که از بین می‌برد: فرمالدهید و زایلین.

 


سرخس
سرخس (Nephrolepis obliterata) یا «Kimberly Queen Fern»، گیاه بومی استرالیا در فضای باز رشد مناسبی خواهد داشت، اما برای نگهداری در خانه هم گزینه مناسبی خواهد بود. سرخس نیز یکی دیگر از گیاهان تصفیه کننده هواست که برای مبتدیان نگهداری گل و گیاه گزینه بسیار راحت و مناسبی خواهد بود. این گیاه نیازی به هرس ندارد، اما از آب دادن آن به میزان مناسب غافل نشوید. بهتر است به‌طور مرتب و در ماه‌های گرم سال، خاک آن را تقویت کنید.

 
پیچک انگلیسی (English Ivy)
پیچک‌ها متخصص تصفیه هوا هستند. همه‌ی ما می‌دانیم که پیچک‌ها، گیاهان سخاومتندی هستند که با رشد سریع می‌توانند تمامی در و دیوار خانه‌ی شما را مثل یک کلبه‌ای که در وسط جنگل است، در بر بگیرند. پیچک انگلیسی English Ivy، برایش فرقی نمی‌کند که در باغچه باشد یا در گلدانی کوچک در اتاق خواب شما، در هر حال با سخاوت و قدرت تمام رشد می‌کند. فقط دقت کنید که خاک این گیاه زیاد مرطوب نماند، خاک با زهکشی خوب، موردی مهم برای رشد آن است. حواستان باشد که با آبدهی زیاد طراوت آن را ازش نگیرید، برگهایش را با اسپری مرطوب کنید و آن را در معرض نور فراوان بگذارید. البته پیچک برای نداشتن نور کافی زیاد سخت‌گیر نیست و شما را ناامید نخواهد کرد.

 
پاپیتال
احتمالا پاپیتال (English ivy) یا گیاه «عشقه معمولی» را به‌صورت رونده روی دیوارها و درخت‌ها دیده‌اید. ناسا می‌گوید که پاپیتال گیاه شماره یک در میان گیاهان تصفیه کننده هوا مناسب با شرایط خانه قرار می‌گیرد. آنها در گلدان‌های کوچک هم بزرگ می‌شوند و دوست دارند در دسته‌های شلوغ رشد کنند. پاپیتال در سبدهای آویزان بسیار زیبا خواهد بود و شما با چیدن چند شاخه و قرار دادنش در آب، می‌توانید به‌راحتی آن را تکثیر کنید.
سم‌هایی که از بین می‌برد: فرمالدهید و بنزن.

 
نخل راپیس
یکی از گزینه‌های مناسب میان گیاهان تصفیه کننده هوا، انتخاب نخل راپیس (Rhapis excelsa) خواهد بود که «Lady Palm» نیز نام دارد. این گیاه به‌خوبی هوا را تمیز می‌کند. برخلاف باور عمومی، نخل راپیس هوای خنک بین ۱۵ تا ۲۳ درجه را ترجیح می‌دهد.
سم‌هایی که از بین می‌برد: فرمالدهید، آمونیاک و زایلین.

 
نخل هندی یا آرکا
از گیاهان تصفیه کننده هوا که مناسب فضاهای بزرگ است می‌توان به نخل آرکا (Areca palms یا Chrysalidocarpus lutescens) اشاره کرد. این نخل از گیاهان تصفیه کننده هواست که برای سگ و گربه هم غیرسمی است. آرکا در تابستان تقریبا به آبیاری زیادی نیاز دارد (چند بار در هفته) اما در زمستان این‌طور نیست.
سم‌هایی که از بین می‌برد: بنزن، کربن مونوکسید، فرمالدهید، تری‌کلرواتلین و زایلین.

 

 

فیکوس
این گیاه همیشه‌سبز در اصل از هند می‌آید و گیاه مقاومی است که عاشق روشنایی، نور فیلترشده و آبیاری هفتگی در تابستان و آبیاری دو هفته یک بار در زمستان است. فیکوس (Ficus elastic) یا «Rubber plants» قابلیت رشد در گلدان‌های کوچک یا بزرگ در خانه را دارد. حتی می‌توان فیکوس را مستقیم در باغچه کاشت.
سم‌هایی که از بین می‌برد: زایلین، بنزن، فرمالدهید و تری‌کلرواتلین.

 
گیاه عنکبوتی
گیاه عنکبوتی (Spider Plant) یا «Chlorophytum comosum» یکی دیگر از گیاهان تصفیه کننده هواست و برای کسانی که به‌تازگی به نگهداری از گل و گیاه علاقه‌مند شده‌اند، انتخاب مناسبی خواهد بود. آنها در نور غیرمستقیم رشد می‌کنند و تقریبا در هر محیطی دوام می‌آورند. گیاه عنکبوتی در دمای ۲ درجه هم از خود مقاومت نشان می‌دهد. گیاه مادر، ساقه‌های بلند و رونده‌ای تولید می‌کند که دسته‌های کوچک برگ دارد و به‌راحتی می‌توان آن را تکثیر کرد.
سم‌هایی که از بین می‌برد: فرمالدهید و زایلین.

 
فیلودندرون
فیلودندرون (Philodendron) شکل‌قلبی، گیاهی جذاب برای محیط‌های داخلی است. نگهداری از فیلو کار آسانی است و تنها به مقدار مناسبی آب و نور غیرمستقیم نیاز دارد.
سم‌هایی که از بین می‌برد: فرمالدهید.
مقایسه 0 انصراف