لطفا چند لحظه صبر نمائید

گیاهان جایگزین برای برخی از گیاهان آپارتمانی آلرژی زا


اگر گل ها و گیاهان گرده افشان را از خانه و محیط کار خود دور کرده‌اید اما هنوز هم از آلرژی رنج می‌برید، بخاطر داشته باشید که امکان دارد هر نوع گلی که در فضای باز می‌روید باعث ایجاد آلرژی و حساسیت کم یا زیاد در شما شود. همانطور که برخی از گیاهان آلرژی زا را معرفی کرده بودیم اکنون قصد داریم تعدادی از گیاهان جایگزین با برخی از گیاهان آپارتمانی آلرژی زا را برایتان معرفی کنیم.


 
گیاه جایگزین برای یاس : گل نخود یا sweet peas (Lathyrus spp.)
اگر نمی‌توانید از گیاهان بالارونده دل بکنید و از طرفی برای عود کردن حساسیت و آلرژی ریسک نکنید گل نخود ایده‌ی خوبی برای کاشت است. این گیاه گل‌های سفید ندارد و شکوفه‌هایش دوام زیادی ندارند اما یکی از گیاهانی است که خبر از آمدن بهار می‌دهد و جلوه‌ی خاصی به باغ می‌دهد.
گونه‌ای از این گیاه هست که در همه‌ی شرایط آب‌وهوایی رشد می‌کند. گل نخود به نور آفتاب و خاک غنی نیاز دارد و اگر این شرایط مهیا نباشد کمی دردسر می‌شود. آبیاری گل نخود هم باید مرتب باشد. نکته‌ی دیگر اینکه اگر این گیاه را در باغچه‌ی حیاط می‌کارید آن را از پرنده‌ها در امان نگه دارید.

 
گیاه جایگزین برای کرچک : ختمی hibiscus (Hibiscus rosa-sinensis)
اگر دنبال گیاهی زیبا با فوایدی مضاف بر زیبایی هستید به کاشتن ختمی فکر کنید. بلندی این گیاه می‌تواند از ۲ تا ۴ متر باشد و عرض آن هم به یک و حتی دو متر می‌رسد. اگر دوست ندارید گیاه‌تان زیاد رشد کند گونه‌ی کوتاه‌تر گیاه هم موجود است.
گل‌های این گیاه یکی دو روز بیشتر دوام ندارند اما در عوض گیاهی پربار است و همچنین پرنده‌ها و پروانه‌ها را به خود جلب می‌کند.
مزیت دیگر گیاه ختمی مقاومت آن است. ختمی تا منفی شش درجه سرما را هم می‌تواند تحمل کند. در آب‌وهوای سرد بهتر است در زمستان آن را به داخل خانه انتقال دهید. همچنین برای نگهداری از گیاه آفتاب کامل و آبیاری مرتب را مخصوصا در فصل‌ها رشد گیاه فراموش نکنید. ضمنا حواس‌تان به شته‌ها هم باشد و گیاه را از شته‌ها دور نگاه دارید.

 
گیاه جایگزین گیاه تاج خروس دم گربه‌ای : آکالیفا هیسپیدا chenille plant (Acalypha hispida)
اگر دنبال گیاه جایگزین هستید، آکالیفا هیسپیدا یا آکالیفا دُم گربه‌ای را درنظر داشته باشید. گل‌های قرمز سیر بلند زیبا و چشم‌نواز هستند. همچنین آکالیفای دم‌گربه‌ای تا منفی یک درجه سرما را تحمل می‌کند. البته در این محیط‌ها رشد گیاه کمتر خواهد بود. آکالیفای دم‌گربه‌ای آفتاب کامل یا سایه آفتاب و آبیاری مرتب نیاز دارد.
در آب‌وهوای سردتر آکالیفا را در گلدان بکارید و در زمستان داخل خانه نگهداری کنید. این گیاه از گیاهان خانگی محبوب است و برای گلخانه هم گزینه‌ای خوب به شمار می‌رود.

 

 

گیاه جایگزین برای بابونه: سوسنبر یا آویشن وحشی woolly thyme (Thymus pseudolanuginosus)
آویشن وحشی هم گیاهی است که سریع رشد می کند و تا منفی بیست‌وهشت درجه سرما را تحمل می‌کند. این گیاه هرجایی که باشد خوب رشد می‌کند. چه روی زمین و چه روی دیوار. همچنین این گیاه به جذب پروانه‌ها، زنبورها و حشرات مفید معروف است. مزیت دیگر این گیاه گل‌های صورتی زیبایش در تابستان است.
سوسنبر یا آویشن وحشی نیاز به نور کافی دارد. البته اگر در منطقه‌ای گرم زندگی می‌کنید که نور آفتاب شدید است بهتر است سایه‌بانی برای گیاه ایجاد کنید. همچنین بعد از کاشت گیاه کمی آب به آن بدهید. این گیاه ۵ تا ۸ سانتی‌متر قد می‌کشد و ۹۱ سانتی‌متر عرض دارد. اگر گیاه را در نور کافی و خاک مناسب نگهداری کنید به خوبی رشد می‌کند و باقی می‌ماند.
مشخص شده که گرده بابونه می‌تواند نشانه‌های تب یونجه را ایجاد کند. همچنین برگ و گل‌های این گیاه سبب واکنش‌های پوستی می‌شود و جزو گیاهان آلرژی‌زا است.
اگر دوست دارید مواد دمنوش گیاهی عصرانه‌تان را خودتان بکارید دو گزینه‌ی خوب دیگر برای شما وجود دارد. یکی از این گزینه‌های محبوب اسطخودوس یا English lavender (Lavandula angustifolia) است. اسطخودوس به گل‌های بنفش، عطر خوش و استفاده در آشپزی مشهور است.
این بوته‌ی همیشه سبز کم رشد می کند و فشرده است. ارتفاع و عرض آن معمولا تا ۶۰ سانتی‌متر می‌رسد. برگ‌های آن سبز-خاکستری یا نقره‌ای-سبز هستند و گل‌ها بالای برگ شکوفه می‌کنند. معمولا اواخر بهار تا تابستان گل‌ها شکوفه می‌کنند اما گونه‌هایی از این گیاه وجود دارند که اواخر تابستان مجدد شکوفه می‌کنند. همچنین این گیاه پروانه‌ها و پرنده‌ها را به خود جذب می‌کند.

 


گیاه جایگزین برای مینای چمنی : فلوکس باغچه‌ای یا (fall phlox (Phlox paniculata
فلوکس باغچه‌ای برای افراد دچار حساسیت دوست بهتری است. گل‌های آن در تابستان و سایه شکوفا می‌شوند و به رنگ‌های سفید، صورتی، قرمز و بنفش وجود دارند.
فلوکس باغچه‌ای هم تحمل سرما را دارد. نکته‌ی لازم درمورد این گیاه این است که بلافاصله بعد از کاشت نوکش را به بالا بکشید تا برای شاخه دادن ترغیب شوند. همچنین باید فلوکس باغچه‌ای را جایی قرار دهید که هوای لازم اطراف آن جریان داشته باشد.

 
گیاه جایگزین برای اُرس : رزماری rosemary(Rosmarinus officinalis)
اگر دنبال منظره‌‌ای مشابه و بدون واکنش‌های پوستی هستید رزماری گیاه موردنظر شما است. این گیاه بیشتر در باغ‌های مدیترانه‌ای پیدا می‌شود و برای پخت‌وپز هم مناسب است. رزماری جزو گیاهانی است که می‌تواند به صورت انبوه رشد کند.
ارتفاع رزماری از ۳۰ سانتی‌متر تا ۲.۵ متر می‌رسد و به سرعت رشد می‌کند. البته به راحتی هم می‌توان آن را شکل داد و آراست. رزماری زنبور، پروانه و مرغ مگس‌خوار را به خود جذب می‌کند.
رزماری در آفتاب زیاد و خاک مناسب باید کاشته شود. آبیاری آن هم باید گهگاه انجام شود. برای انتخاب جهت رشد می‌توانید لبه‌ی گیاه را به سمت دلخواه بکشید تا به همان سمت بالا برود. همچنین رزماری تا سرمای منفی ۲۳ درجه را هم می‌تواند تحمل کند.
مقایسه 0 انصراف