لطفا چند لحظه صبر نمائید

گیاهان در زمستان چگونه حیات خود را حفظ می کنند؟

همه ما میدانیم این فصل زمان خواب گیاهان است اما تصور بسیاری از ما از خواب گیاهان اشتباه است. بر خلاف تصور عموم، خوابیدن گیاه به این معنی نیست که هیچ فعالیتی انجام نمیدهد بلکه همانند خوابیدن ما انسانها، بسیاری از عملکردهای حیاتی گیاه در سردترین ماههای سال نیز فعال است. بنابراین گیاهان چند ساله در زمستان نمی میرند بلکه فعالیت خود را به حداقل میرسانند تا زمانی که هوا معتدل شده و بهار فرا برسد.
در فصل زمستان برگهای درختان ریخته و همه شاخه ها خشک به نظر میرسند و تقریبا همه باغچه ها و جنگلها رنگ خاکستری به خود میگیرند.

 


گیاهانی مانند سراسیتوم کوتاه ( Cerastium pumilum ) یا برف تابستان، خاراشکن سه انگشتی ( Saxifraga tridactylites )، یونجه عربی ( Medicago Arabica ) و فستوکا ( Vulpia fasciculate ) در نواحی ساحلی بر خاک بسیار کم عمق و سطحی رویش میکنند که مستعد خشکی و بی آبی است و دمای محیط پایین است بنابراین این گیاه در زمستان رشد میکند. این گیاهان بسیار کوچک هستند (مثلا برف تابستان گلهایی با اندازه کمتر از یک سانتیمتر تولید میکند و تنها سه برگ کوچک دارد).

 


برخی از گیاهان کوچک از شرایط گرم و طاقت فرسای تابستان بیزارند و به جای آن در زمستان رشد میکنند. این گیاهان یکساله زمستانی زندگی را با جوانه زنی در فصل پاییز شروع میکنند و ساقه و برگهای خود را در زمستان بزرگ کرده و سپس در اواخر زمستان یا اوایل بهار گل میدهند. بذرهای این گیاهان در اواخر بهار رسیده و میریزند و گیاه پیش از بالا رفتن دما و گرم و خشک شدن هوا می میرد.
جالب است بدانید برف زمستانی نه تنها به گیاهان صدمه نمیزند، بلکه برای جلوگیری از سرما زدگی در آنها سودمند است. برف همانند یک لایه عایق پیرامون گیاه را پوشانده و از آن در مقابل سرمای شدید و بادهای سرد محافظت میکند. برف حاوی حبابهای فراوان هوا است که در داخل آن محبوس شده. به همین علت عایق خوبی در مقابل سرماست.
در نتیجه برف گرمای خاک را حفظ میکند و از یخ زدگی آن زیر خاک جلوگیری مینماید.
مقایسه 0 انصراف