لطفا چند لحظه صبر نمائید

گیاهان زینتی


گیاهان زینتی

گیاه زینتی در واقع گیاهانی هستند که به دلیل نمایش گل‌هاشان به عنوان گیاه خانگی رشد داده می‌شود. گاهی ویژگیهای غیرعادی این گیاهان مثل خارهای بعضی از تیره‌های رز و کاکتوس باعث قرار گیریشان در رده گیاهان زینتی می‌شود. گیاهان زینتی از نظر شکل ظاهری مانند گل ها، بو، رنگ گلبرگ ها نسبت به سایر گیاهان بیشتر مورد توجه قرار می گیرند. گیاهان زینتی اغلب بومی مناطق استوایی و نیمه استوایی هستند. برخی از گیاهان زینتی، آپارتمانی هستند چون که علاوه بر زیبایی خاصشان، قابلت رشد و نگهداری در مناطق سر بسته را هم دارند. هر یک از گیاهان زینتی در برابر یکی از عوامل محیطی بیشتر حساسند. مثلا تعدادی از آنها به نور زیاد، تعدادی به آبیاری و تعدادی دیگر به رطوبت  و یا دما حساس هستند.

 


در بین درختان نیز گونه‌های زینتی وجود دارد خصوصاً وقتی که درختی به خاطر گلها یا ترکیب بندی اش از نظر شکل و رنگ یا سایر ویژگیهای منحصر بفرد آن در چیدمانی مثل یک باغ یا چشم‌انداز قرار داده می‌شود.
یکی از درختچه‌های زیبا که می‌توان برای تزیین استفاده کرد بونسای است، از بونسای می‌توان به شاهکار هنر و علم باغبانی نام برد که توسط ذهن خلاق هنرمند خلق می‌شود. بونسای حاصل تلفیق هنر با علم باغبانی است. یک هنرمند خلاق با حس زیباشناسی و مهارت، با خلق یک بونسای در گلدان ظریف می‌کوشد تا درختی کهن بر فراز یک کوه یا درختی کهنسال و با وقار روییده در دشت را تصویر کند. پس بونسای هم یک سرگرمی در زمینه باغبانی زینتی است و هم باعث نزدیکی و شناخت انسان از شگفتی‌های طبیعت می‌شود.

 


گیاهان زینتی چه معیارهایی دارند؟

برای اینکه یک گیاه زینتی محسوب شود رسیدگی‌های ویژه‌ای توسط پرورش دهنده آن ملاک قرار می‌گیرد به عنوان مثال گیاهانی که برای ایجاد اشکال جالب هرس می‌شوند یا گیاهان مینیاتوری، فقط به این دلیل زینتی محسوب می‌شوند که باغبان آن‌ها عملیات ویژه‌ای را برای زیباسازیشان انجام می‌دهد و به محض اینکه به حال خود گذاشته شوند با رشد سریع و خروج از فرم ایجاد شده از دسته گیاهان زینتی هم خارج می‌شوند. اما دسته دیگری از گیاهان زینتی هستند که حتی به صورت خودرو و بدون نیاز به باغبان زینتی محسوب می‌شوند مثل کاکتوسهای وحشی. اخیراً تحقیقات نشان داده‌است که به‌طور مشخص کاشت ۱۰ نوع درخت و درختچه در باغچه، حیاط خانه و فضای سبز آپارتمانی مناسب و مفید نیستند.

محققان می‌گویند کاشت هر نوع گیاهی در حیاط خانه به دلیل سمی بودن، صدمه زدن به حاصلخیزی خاک و تجمع انواع حشرات برای سلامتی و بهداشت خانه مفید نیست؛ از جمله این گیاهان عبارتند از نعناع، آلوئه ورا، گیاه شابیزک، بامبو، درخت گل ابریشم، لند اسکیپر آمریکایی، تاج خروس، بنفشه آبشاری 
گیاهان زینتی از گیاهانی که برای مقاصد کشاورزی مورد پرورش قرار می‌گیرند متفاوتند. البته گیاهانی هم هستند که به‌طور همزمان جزو هر دو دسته قرار می‌گیرند مثلاً گیاه اسطوخودوس که در باغات به عنوان یک گیاه زینتی پرورش داده می‌شود اما ممکن است برای مقاصد کشاورزی و تغذیه‌ای جهت استفاده از روغن آن نیز رشد داده شود.
مقایسه 0 انصراف