لطفا چند لحظه صبر نمائید

گیاهان یکساله و چند ساله

گیاهان بر اساس طول زندگی به 3 دسته تقسیم بندی می شوند؛
  • گیاهان یکساله
  • گیاهان دوساله
  • گیاهان چندساله
گیاهان یکساله
 
گیاهانی که از زمان جوانه زنی برگ تا تولید بذر، نهایتا 1 سال طول بکشد را گیاهان یکساله می نامند. گیاهان یکساله، بعد از تولید بذر از بین می روند.
گیاهان یکساله تنها یک سال قرار است زندگی کنند. معمولا این گیاهان از بذر رشد میکنند و فصل رشد آنها بهار است. معمولا این گیاهان تولید مثل خود را پیش از پاییز انجام میدهند و در پاییز میمیرند. بذرهای گیاهان یکساله در طول زمستان زنده می مانند و با شروع فصل بهار جوانه میزنند و رشد میکنند. به این ترتیب نسل گیاه تداوم می یابد. گیاه یک‌ساله گیاهی است که چرخهٔ زندگی اش از زمان جوانه زدن تا تولید دانه در یک سال کامل شده و سپس از بین می‌رود. گیاهان یک ساله تابستانی در طی بهار یا اوایل تابستان جوانه زده و در پاییز همان سال بالغ می‌شوند. گیاهان یک ساله زمستانی در پاییز جوانه زده و در طی بهار یا تابستان سال بعدی بالغ می‌شوند. نخود گیاهی یکساله است.
انواع گیاهان یکساله: غلات (مثل جو، برنج و گندم)، توتون، کاهو، ریحان و خیار

 


گیاهان دوساله
 
این گیاهان در سال اول، رشد رویشی داشته و در سال دوم به رشد زایشی می روند و تولید گل می کنند و پس از تولید گل از بین می روند.
نکته: منظور از یکساله، زمانی است که گیاه را کاشته و گیاه تا اولین سرما زندگی خود را ادامه می دهد. اگر گیاه مورد نظر، اولین سرما رو پشت سر گذاشت و به زندگی خود ادامه داد، گیاه وارد سال دوم زندگی خود شده است و در اینجا می توان آن را دوساله یا چندساله نامید.
بنابراین در گیاهان دو ساله که در سال اول زراعی فقط رشد رویشی داشته اند، با شروع فصل سرما، شاخ و برگ آنها از بین می رود و ریشه ی آن به خواب زمستانه می رود و پس از طی شدن سرما، با شروع سال زراعی دوم، مجدداً ریشه فعال شده و شروع به تولید شاخ و برگ و همچنین تولید گل می نماید و پس از آن گیاه کم کم از بین می رود.
انواع گیاهان دوساله: هویج، پیاز، کرفس، شب بو و چغندر

 


گیاهان چندساله
 
از زمان جوانه زنی بذر تا تولید گل ممکن است چند سال به طول بیانجامد.
توضیح اینکه پس از کشت بذر گیاهان چندساله، این بذر جوانه زنی کرده و به گیاه اصلی تبدیل می شود. این گیاه تا چند سال فقط رشد رویشی دارد و پس از چندین سال به رشد زایشی می رود و تولید گل می کند. گیاهان چند ساله به گیاهانی گفته میشود که بیش از یک سال عمر میکند. این گیاهان در زمستان نمی میرند بلکه فعالیت خود را به حداقل میرسانند تا زمانی که هوا معتدل شده و بهار فرا برسد.
انواع گیاهان چندساله: درخت گردو و بیشتر درخت ها و درختچه ها و نعنا
مقایسه 0 انصراف