لطفا چند لحظه صبر نمائید

گیاه پول چینی و شرایط نگهداری از آن


این گیاه زیبا از سال 1970 به طور گسترده در سراسر جهان محبوب شده است. پول چینی عضوی از خانواده گیاه گزنه است از گیاهان تصفیه کننده هوا است، دلیل نام گذاری این گیاه به نام پول چینی، برگ‎های سکه مانند براق آن است. پول چینی به نام پیله‌آ هم شناخته می‌شود. قد آن تا بیش از 40 سانتی‌متر هم می‌رسد و با گذشت زمان، ساقه اصلی آن شروع به پیچیدن می‎کند. گیاه پول چینی دارای برگ‎های ضخیم سبز پررنگ و ساقه‎های کوتاه هست. بسیار شبیه گیاه قاشقی است اما برگ‎های آن معمولا پهن‎تر است.
گیاه پول چینی از جمله گیاهان بومی سرزمین چین است که با گذر زمان و به دلایل گوناگون به کشور ما نیز راه پیدا کرده است. امروزه این گل به دلیل زیبایی و ویژگی‎های بی‎ نظیری که دارد محبوبیت بسیاری در میان ایرانیان پیدا کرده است. نام گل پول چینی تطابق زیادی به ظاهر آن دارد؛ چرا که برگ‎های این گیاه کاملا شبیه به سکه‎های پول در کشور چین هستند. اغلب این گیاه را با نام دیگری تحت عنوان گیاه پپرومیا پیله آ نیز می‎شناسند. این گیاه را از جمله گیاهان نادر و کمیاب می‎دانند که معمولا به راحتی پیدا نمی‎شود.
 

 
شرایط نگهداری گیاه پول چینی؛
در بسیاری از موارد گیاه پول چینی را مقاوم‎ترین گیاه آپارتمانی می‎دانند؛ چرا که در برابر شرایط محیطی و دمایی مقاومت بسیاری از خود نشان می‎دهد و آسیب‎پذیری آن بسیار کم است.
 
دما: این گیاه به دماهای پایین مقاوم است و گاهی می‌‎تواند دماهای نزدیک به یخبندان را هم تحمل کند و در دمای پایین شادابی و رشد بهتری دارد، بنابراین سعی کنید آن را از محیط‎های گرم دور نگه دارید، اگر اجازه دهید پپرومیا پیله آ دوره‌ای سرما ببیند، ممکن است بعد از آن گل‌‎هایی سفید و کوچک تولید کند و یا رنگ ساقه ‎ها صورتی شود.
 
نور: برگ‎های این گیاه تحمل نور مستقیم و شدید آفتاب را ندارند، به همین دلیل بهتر است آن را در محیطی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید تا برگ‎ها به خوبی رشد کنند و بزرگ شوند. نور غیر مستقیم خورشید مناسب برای گیاه پول چینی است. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که پول چینی به سمت منبع نور خم می‌شود، به همین دلیل باید آن را مرتبا بچرخانید تا نور به میزان یکسانی به ساقه اصلی گیاه برسد تا رشد آن عمودی و بدون خمیدگی باشد.
گیاه پول چینی در فضاهای کم نور نیز به خوبی رشد و نمو می‎کند به همین دلیل در محیط‎هایی که از نور کافی نیز برخوردار نباشند نیز می‎توان از این گیاه استفاده نمود. پول چینی گیاهی سایه دوست است و برای ادامه حیات خود نیازی به نور مستقیم آفتاب نیز ندارد؛ بنابراین رشد گل پپرومیا پینه آ در زمستان و فصل‎های سرد سال متوقف نخواهد شد.
 
آبیاری: گیاه پول چینی نیاز به آبیاری کمی دارد. بین هر وعده آبیاری اجازه دهید تا خاک کمی خشک شود. آن را بیش از حد آبیاری نکنید، هفته‎ای یکبار در زمستان و دو بار در تابستان کافی است. آبیاری این گیاه معمولا هفته‎ای یک بار انجام می‎گیرد اما اگر احساس کردید هوا گرم است یا برگ‎های پول چینی بیحال شده‎اند بهتر است این کار را به هفته‎ای دو بار اختصاص دهید.
 

 
خاک و کوددهی: پول چینی خاکی با ترکیب (خاک برگ یا کمپوست، خاک باغچه، پرلیت) وگلدانی با زهکشی خوب را دوست دارد و گلدانی که گیاه در آن کاشته می‌‎شود حتما باید دارای سوراخ ‌های زهکش باز و به مقدار کافی باشد. اگر ریشه‌ها از زیر گلدان بیرون زدند، یعنی وقت آن است که گیاه را به گلدان بزرگتری منتقل کنید. در زمینه کوددهی نیز لازم است بدانید در فصول رشد (بهار و تابستان) آن را با روش‎های مناسب کوددهی کنید. بهترین روش برای این امر استفاده از کودهای مایع و مغذی برای گیاهان می‎باشد. به گیاه هر ماه کود مایع چند منظوره مخصوص گیاهان آپارتمانی بدهید، نسبت رقیق کردن کود باید یک دوم باشد.
مقایسه 0 انصراف