لطفا چند لحظه صبر نمائید

گیاه کاکتوس و هرآنچه که باید در رابطه با نگهداری از آن بدانید

کاکتوس را به خاطر داشتن تیغ های زیاد گل خشن نیز صدایش می زنند. این گیاه به خاطر ساختاری که دارد نیاز خیلی کمی به آب دارد. در ادامه شما را با نحوه نگهداری این گیاه و تکثیرآنها آشنا می سازیم.
یک نکته مهم برای شروع این واقعیت است که بسیاری از کاکتوس ها دارای فصل رشد و کمون می باشند. به طور معمول فصل رشد از بهار تا پاییز است.


آب مور نیاز کاکتوس
 
 در کل این گیاه نسبت به گیاهان دیگر نیاز کمتری به آب دارد پس با بیش از حد آب دادن آن موجب از بین رفتن گیاه می شوید. اصولا کاکتوس نیاز به آب زیاد در طول فصول مختلف ندارد همچنین آبیاری این گل می توانند در برخی مواقع از زیر گلدان و برخی مواقع داخل گدان انجام بشود. نکته مهم دیگر این می باشد که در فصل رشد باید به آنها حداقل هفته ای یک بار آب داد و قاعدتا هر چقدر گیاه بزرگ تر شود نیاز به آب بیشتری می باشد. در طول فصل رشد، آنها حداقل یک بار در هفته آب می خورند. هنگامی که بزرگ تر می شوند نیاز به آب بیشتری دارند. گلدان را به طور کامل آب کنید، به طوری که آب از سوراخ های زهکشی پایین بیرون آید.
اطمینان حاصل کنید که گلدان در آب فرو رفته را رها نکنید، می تواند پوسیدگی و قارچ را تسریع کند. همچنین اجازه ندهید که آب در ساقه کاکتوس فرو رود.

 


 
خاک مناسب برای کاکتوس
 
برای تعویض خاک این گل می توانید در خانه نسبت به تهیه خاک اقدام نمایید زمانیکه خودتان خاک این گیاه را تهیه کنید مزایای زیادی برای شما خواهد داشت که از جمله می توان به صرفه جویی در هزینه، تهیه میزان دلخواه خاک و موارد دیگر اشاره نمود.

 
نور مناسب برای کاکتوس
 
می توان گفت این گل نسبت به گیاه دیگر نیاز به آفتاب بیشتری دارد و نیاز به نور در این گیاه جزوه آیتم های مهم می باشد. میزان نوری که میتوان معیار نیاز کاکتوس ها را در یک روز مشخص کنند 6 ساعت نور طبیعی که در ایران پنجره های جنوبی مناسب قرار دادن این گیاه در آن مکان هستند. اما برخی که امکان استفاده از نور طبیعی را ندارد لازمه نوری این گیاه بین 13 تا 16 ساعت نور مصنوعی می باشد.

 


البته به این نکته توجه کنید که در فصول مختلف میزان مصرف و احتیاج گیاه به نور افزایش یا کاهش پیدا میکنند. کاکتوس ها در فصل زمستان که زمان خواب آنها است به نور کم تری نیاز پیدا می کنند.
مقایسه 0 انصراف