لطفا چند لحظه صبر نمائید
گیاهان آپارتمانی

تاثیرات گیاهان در محیط و انسان


تاثیرات گیاهان در محیط و انسان

گیاهان از مزایای بی ‎شماری در سلامتی روحی و جسمی انسان برخور دارند و بسیاری از افراد به پرورش آن ها می ‎پردازند و از این بابت احساس رضایت فراوانی دارند. در نتیجه گیاهان خانگی علاوه بر زیباتر کردن محیط اطراف و یا پاکسازی هوا فواید بسیار زیاد دیگری نیز دارند‌ که برخی از آنها را به اختصار بیان می کنیم.
 

سلامت روانی را بهبود می دهند
برگ های سبز گیاهان باعث آرامش میشوند؛ و مراقبت از گل و گیاه باعث کاهش استرس، احساس تنهایی و افسردگی میشود. مطالعات نشان داده است ؛ بیمارانی که در مقابل  آنها منظره ی باغ و گل و گیاه بوده است زودتر از افرادی که فقط دیوار را مشاهده کرده اند بهبود یافته اند.

مبارزه با بیماری هایی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا
مطالعات نشان می‎ دهند که گیاهان خانگی می ‎توانند خطر ابتلا به سرماخوردگی ها و بیماری های دیگر را تا 30% کاهش دهند چرا که گیاهان خانگی، هوای داخل منزل را از ذرات آلوده و ویروس ها تصفیه می ‎کنند و همچنین با از بین بردن آلاینده های موجود در هوا مانند VOCs که یک ترکیب ارگانیک فرار است از بروز تهوع، سردرد و سایر مشکلات تنفسی پیشگیری می ‎کنند.

تسکین درد
برخی از گیاهان خانگی دارای مزایای دارویی بالایی هستند، برای مثال گیاه آلوئه ورا باعث کاهش التهاب و کاهش درد به خصوص در پوست می ‎شود.

عملکرد مغز را بهبود می بخشدند
همانطور که میدانید گیاهان در پی انجام عمل فتوسنتز، اکسیژن آزاد کرده و اکسیژن موجود در محیط  را افزایش میدهد. اکسیژن نیز برای تقویت عملکرد مغز و اعصاب مورد نیاز بوده و باعث افزایش تمرکز می شود.

یک مرطوب کننده ی طبیعی هستند
اگر در مناطق خشک زندگی می کنید میتوانید از گیاهان به عنوان یک دستگاه مرطوب کننده استفاده کنید! گیاهان میتوانند به افزایش رطوبت هوا کمک کنند.

تصفیه کننده هوا
گیاهان آپارتمانی، مواد سمی را از هوای محیط می گیرند و آن را اکسیژنه می کنند، یک تصفیه کننده هوای طبیعی که ورود جریان هوای پاکیزه به مغز شما را هموار می کند. بعلاوه میزان گرد و غبار به عوامل زیادی بستگی دارد اما به طور کلی گیاهان آلودگی و همچنین گرد و غبار را تا 20% کاهش میدهند.

تقویت حافظه و تمرکز
داشتن گیاه خانگی در خانه ، سبب تقویت حافظه و تمرکز می شود زیرا تصوری از آرامش طبیعت در فضای بسته ایجاد می کند. با نگهداری یک گیاه آپارتمانی در محل کار می توانید به افزایش عملکرد شناختی کمک کرده و از میزان پرش افکارتان بکاهید.

آلودگی صوتی را کاهش می دهند
جالب است بدانید که گیاهان علاوه بر جذب دی اکسید کربن میتوانند سر و صدا را نیز جذب کنند و در نتیجه گیاهان خانگی میتوانند خانه ی شما را آرام تر کنند.

افزایش اکسیژن هوا
کمبود اکسیژن موجود در مغز باعث بروز سردرد می ‎شود که سردرد آزار دهنده است و ممکن است بهره وری ما را کاهش داده و فعالیت روزانه ما را مختل کند. گیاهان خانگی از طریق فتوسنتز اکسژن موجود در فضای خانه را افزایش می ‎دهند و از بروز مشکلات ناشی از کمبود اکسیژن جلوگیری می ‎کنند.

فشار خون را کاهش می دهد
همانطور که گفته شد گیاهان میتوانند سطح اضطراب و استرس را کاهش دهند و این کار باعث کاهش فشارخون شما نیز می شود زیرا یکی از دلایل عمده ی بالا رفتن فشارخون استرس است.

بهبود سلامت روان
نگهداری کردن از گیاهان در منزل باعث جلوگیری از بروز احساس افسردگی و تنهایی در فرد می ‎شود و با ایجاد احساس شادی در فرد به سلامت ذهن او کمک می کند. خاک گیاه شامل میکروب هایی است که موجب انجام واکنش های شیمیایی شده و اندروفین آزاد می کنند بنابراین موجب خوب شدن حال شما می شود .

دود سیگار را خنثی می کنند
بعضی از گیاهان تصویه کننده های هوا هستند که این گیاهان می توانند علاوه بر آلودگی های هوا، مواد شیمیایی و سموم سیگار در هوا را خنثی میکنند.

درمان بی خوابی
وجود گیاه در منزل باعث کاهش دی اکسید کربن در هوا می ‎شود زیرا گیاه در طی فتوسنتز، دی اکسید کربن را جذب و اکسیژن تولید می ‎کند و خواب‌آلودگی را کاهش می‌دهد. بعلاوه وجود گیاهان آپارتمانی در خانه ، مشکل بی خوابی را درمان می کند زیرا این گیاهان در شب اکسیژن آزاد می کنند هوای محیط را بهبود داده و موجب می شوند راحت تر تمرکز کرده و ذهن خود را آرام کنید و به خواب روید. 

دمای اتاق را پایین می آورند
گیاهان با آزاد کردن بخار آب، اکسیژن و افزایش رطوبت  محیط اطراف؛ میتوانند فضای اطراف را خنک کنند و باعث کاهش مصرف انرژی در محیط ‎شوند.

ایجاد حس خوشحالی و بهبودی در شخص
برگ های سبز و رنگ های مختلف گیاهان خانگی، توجه ما را به خود جلب می ‎کنند و باعث ایجاد آرامش و خوشحالی در ما می ‎شوند. مطالعات نشان می ‎دهند که وجود گیاهان مختلف در بیمارستان ها سبب تسریع در بهبودی بیماران خواهد شد.


توصیه
ممکن است بعضی از گیاهان برای برخی از افراد ایجاد حساسیت کنند و یا برای حیوانات خانگی و یا کودکان سمی باشند؛ پس در انتخاب گیاهان خانگی خود دقت کنید.
 
مقایسه 0 انصراف