لطفا چند لحظه صبر نمائید

تاثیر کودهای NPK در گلدهی گیاهان


تاثیر کودهای NPK در گلدهی گیاهان
همیشه کمبود مواد غذایی باعث کاهش گلدهی نمی‌شود بنابراین با افزودن بی حساب کود و مواد مغذی به خاک نمی‌توان کمکی به افزایش گلدهی گیاهان کرد. برای مثال افزایش نیتروژن در خاک می‌تواند از گلدهی جلوگیری کند و گیاه را به سمت رشد رویشی هدایت کند. از طرفی تاثیر فسفر بر گلدهی نیز ثابت شده است اما تجمع فسفر راه را بر روی جذب آهن می‌بندد. بنابراین توجه کنید در مسیر افزایش گلدهی گیاهان توانایی ادامه زندگی را از آن‌ها سلب نکنید.
 

مصرف بیش از حد کود گوسفندی یا کود شیمیایی چه تاثیری بر گلدهی دارد؟
اگرشما بیش از حد در باغچه یا گلدان خود کود گوسفندی مصرف کرده باشید، به دلیل نیتروژن بالایی که کودهای دامی دارند گیاه حسابی رشد کرده و شاخ و برگ بهم می زند اما وارد فاز زایشی یا همان گلدهی نمی شود. اگر کودهای شیمیایی که نیتروژن بالایی دارند مثل کود اوره (کود سفید) بیش از حد استفاده کنید همین اتفاق خواهد افتاد.   
 

مزایای کودهای ان پی کی برای افزایش گلدهی
کودهای ان پی کی هر کدام فرمول های مختلفی دارند که بر اساس میزان عنصرهای موجود در آن ها، هر کدام برای موارد خاصی از مشکلات گیاهان استفاده می شود. به دلیل تنوع بسیار زیاد آن ها در ادامه تنها به معرفی چند نمونه از آن ها که برای گلدهی مناسب هستند اکتفا می کنیم؛
 
  • کود npk 10-10-10: یکی دیگر از کودهای ان پی کی، کودی است که 10در صد از نیتروژن ، 10درصد از فسفر و 10 درصد از پتاسیم را به طور همزمان داشته باشد.
  • کود npk 36-12-12: یکی از کودهای مناسب و مخصوص برای گلدهی آن هایی هستند که 12 درصد نیتروژن، 12 درصد فسفر و 36 درصد پتاسیم داشته باشند. چراکه درصد بالای پتاسیم باعث افزایش میزان رشد جوانه ها و گل های گیاهان می شود.
  • کود npk 38-11-3: در بین کودهای ان پی کی مناسب ترین نوع برای گلدهی کاکتوس ها آن هایی هستند که 3درصد نیتروژن، 11 درصد فسفر و 38 درصد پتاسیم داشته باشند. چرا که نیتروژن برای کاکتوس های خیلی مناسب نیست.
  • کود npk 20-20-20: یکی از معروف ترین کود های ان پی کی، کود سه بیست است. این کود به میزان 20 درصد از هر سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم را داراست. به همین دلیل نیز مصرف کود 3 بیست برای اکثر گل های آپارتمانی مناسب است.