لطفا چند لحظه صبر نمائید

ترمیت چیه و چطور ساخته میشه؟

ترمیت ترکیبی آتش زا و غیرانفجاری است که بسیار سریع و با انتشار دمای بالا می سوزد. این ماده از ترکیب یک اکسید فلز (با واکنش کمتر) با یک فلز واکنش پذیرتر به دست می آید. یکی از رایج ترین ها مخلوط اکسید آهن سه ظرفیتی با آلومینیوم است. در این فرایند، اکسید آهن (III) فلز آلومینیوم را اکسید کرده و به آهن تبدیل می شود. فلز آلومینیوم به اکسید آلومینیوم تبدیل می شود.

در این واکنش می توان از ترکیبات بسیاری استفاده کرد. برخی از فلزات قابل استفاده عبارتند از بور، منیزیم، کلسیم، تیتانیوم، روی یا سیلیکون. برخی از اکسیدهای فلزی قابل استفاده عبارتند از اکسید مس (II)، اکسید کروم (III)، اکسید آهن (II، III)، اکسید منگنز (IV)، دی اکسید سیلیکون، تری اکسید بور یا اکسید سرب (II، IV). نکته مهم آنکه در ترمیت یک فلز را نمی توان با اکسید فلزی آن وارد واکنش کرد زیرا  فلز باید واکنش پذیرتر از فلز موجود در ترکیب اکسیدی باشد.

 


واکنش ترمیت اکسید آهن سه ظرفیتی با فلز آلومینیوم به این صورت است:


2 Al + Fe2O3 → Al2O3 + 2 Fe
شروع واکنش ترمیت به انرژی بالایینیاز دارد و باید ترکیب مذکور اصطلاحا خیلی گرم باشد. بدین منظور از نوارهای فلزی منیزیم استفاده می شود. از مخلوط پرمنگنات پتاسیم و گلیسیرین می توان برای احتراق ترمیت استفاده کرد. همچنین می توان آن را با فندک یا کبریت مشتعل کرد. همچنین می توان ترکیب را با گوگرد مخلوط نموده و ترمات ساخت که ذوب آهن را تسهیل می کند.

نخست واکنش ترمیت (ترمیت) در سال 1893 کشف شد. که آن را «واکنش گلدشمیت» یا «فرایند گلدشمیت» نام گذاری کردند.گلداشمیت در تلاش بود تا فلزات بسیار خالص را بدون استفاده از کربن در فرایند ذوب بسازد. او به زودی به ارزش ترمیت در جوشکاری پی برد. استفاده از ترمیت در قرن بیستم برای جوش دادن ریل قطار آغاز شد.

کاربرد اصلی ترمیت در جوش دادن ریل های راه آهن و همچنین در جوش دادن سیم ها به هم استفاده می شود. از ترمیت برای ساخت برخی فلزات نیز استفاده می شود. مثلا فلز کروم در واکنش ترمیت بین اکسید کروم سه ظرفیتی و آلومینیوم ساخته شود. اولین اورانیوم توسط یک ترمیت ساخته شد. ترمیت همچنین در مراسمات آتش بازی استفاده شود.

قبلا ترمیت به عنوان یک سلاح آتش زا در جنگ ها استفاده می شد. با توجه به قدرت ذوب فلزات، از فرایند ترمیت در تخریب ساختمان ها و سایر تجهیزات استفاده می شود. در طول جنگ جهانی دوم، هزاران بمب حاوی ترمیت عامل ویرانی و تخریب بسیاری از شهرهای اروپا بود.

 

ساخت ترمیت در خانه خطرناک است. انتشار نور ماوراء بنفش سبب آسیب به چشم ها می شود. همچنین شعله بسیار داغی ایجاد می کند که می تواند آهن را ذوب کند. خاموش کردن ترمیت بسیار دشوار است. جریان های آهن مذاب می توانند از مخلوط ترمیت بیرون بیایند و هر چیزی را که لمس می کند را مشتعل کنند. برخی از فلزات مانند روی وقتی در ترمیت قرار می گیرند می توانند بجوشند و شعله ور شوند. اگر ترمیت در آب بیفتد، می تواند آب را خیلی سریع جوشانده و باعث پرتاب آن به محیط و سوزش پوست شود.
برای خرید مواد اولیه ترمیت نظیر انواع پودر فلزات، گوگرد، پرمنگنات و ... خیلی ساده می توانید از فروشگاه آنلاین فلات کالا خرید کنید.

منبع: ویکی پدیا