لطفا چند لحظه صبر نمائید

ترکیبات رایج انواع فلش پودر

ترکیب پرکلرات پتاسیم و پودر آلومینیوم
فلش پودر استاندارد صنعت پیروتکنیک است. عدم حساسیت و ثبات خوب همراه با قدرت بالا از مزیت آن محسوب می شود. نسبت های رایج وزنی معمولا 7 واحد پتاسیم پرکلرات به 3 واحد آلومینیوم است. به منظور افزایش پتانسیل ترکیب می توان به آن پودر گوگرد نیز اضافه کرد.

ترکیب کلرات پتاسیم و پودر آلومینیوم
این ترکیب فلش پودر شبیه به ترکیب قبلی است، اما از حساسیت بالاتری برخوردار بوده و درخشندگی بیشتر دارد نسبت های رایج وزنی مشابه ترکیب قبلی یعنی 7 واحد پتاسیم پرکلرات به 3 واحد پودر آلومینیوم نتایج خوبی به همراه دارد. از اضافه نمودن گوگرد و انواع اسیدها باید اجتناب کرد!

ترکیب نیترات پتاسیم و پودر منیزیم
نیترات پتاسیم یا نیترات سدیم را می توان با پودر منیزیم به عنوان یک فلش پودر با قدرت متوسط استفاده کرد. انرژی ناشی از این ترکیبات از ترکیبات کلرات و پرکلرات کمتر بوده و حساسیت خاصی ندارد. خاصیت جذب سریع رطوبت توسط نیترات سدیم، استفاده از آن را محدود می کند. در نیترات پتاسیم، نسبت ها را می توان از 6:4 (KNO3:Mg) تا 1:1 تغییر داد. بهترین نسبت برای ترکیب نیترات سدیم، 45 درصد نیترات سدیم و 55% پودر منیزیم است. به این ترکیبات می توان گوگرد نیز اضافه کرد.

ترکیب نیترات پتاسیم، پودر آلومینیوم و گوگرد
این ترکیب از رایج ترین فلش پودرها با حسایت کمتر است. هر چه ابعاد ذرات خصوصا پودر آلومینیوم ریزتر باشد، نتیجه کار ایده آل تر است. به منظور  افزایش پایداری آن خصوصا پایداری در برابر رطوبت بهتر است به میزان یک الی دو درصد بوریک اسید به ترکیب اضافه شود. نسبت‌های رایج وزنی این ترکیب (KNO3:Al:S) برابر با  5:3:2 ، 6:3:2 و 5:2:3 است.

ترکیب فروسریم و اکسید کننده (مثل نیترات پتاسیم)
فروسریم آلیاژی از فلزات کمیاب خاکی (به طور عمده سریم و لانتانیم)، آهن و مقادیر کمی منیزیم است. فروسریوم ریز پودر شده قابلیت بالای واکنش پذیرتری نسبت به پودر منیزیم و پودر آلومینیوم داشته و در مخلوط با اکسید کننده ها خیلی سریعتر از سایر پودرهای فلش سوخته و با صدای بلند در هوای آزاد منفجر می شوند. همه مخلوط‌های حاوی فروسریم به ضربه و اصطکاک بسیار حساس هستند و حتی در هوای خشک نیز به سرعت تجزیه می‌شوند.

ترکیب پرمنگنات پتاسیم و سوخت فلز
پرمنگنات پتاسیم در ترکیب با منیزیم یا آلومینیوم پودرهای فلاش فوق العاده سریع سوز هستند. با این حال آنها بسیار ناپایدار بوده و توصیه نمی شوند.

ترکیب PTFE و منیزیم
کاربرد این فلش پودر در ایجاد شعله های IR است (دود ناشی ازمواد سوختی هواپیماهای نمایشی). این ترکیب به سرعت می سوزد و انرژی فوق العاده ای آزاد می کند. بهترین نسبت استوکیومتری این ترکیب 67% PTFE تا 33% Mg است، اما نسبت وزنی 1:1 بهترین حالت است. همچنین این ترکیب به الکتریسیته ساکن حساس است. استفاده از فلز ایتربیوم به جای فلز منیزیم، شعله سبز زمردی ایجاد می کند و انعکاس نور مادون قرمز را به طور چشمگیری افزایش می دهد (که مورد علاقه نیروهای نظامی در سراسر جهان است).

ترکیب پرسولفات و پودر منیزیم
ترکیب پرسولفات پتاسیم با پودر منیزیم یک فلش پودر بسیار قوی است که به شدت بدون محدودیت منفجر می شود. همچنین این اشتعال این فلش پودر درخشان نبوده و پایداری آن ناشناخته است، بنابراین مخلوط ها نباید ذخیره شوند.

ایمنی
فلش پودر به دلیل حساسیت نسبتاً بالا و سرعت سوختگی بالا جزو خطرناک ترین ترکیبات آتشبازی هستند. میزان تولید، جابجایی و ذخیره سازی این ترکیبات باید به حداقل برسد. همچنین باید مراقب تولید الکتریسیته ساکن حین ساخت این ترکیبات باشید. حتما از لوازم ایمنی مثل دستکش، عینک، و لباس های نسوز استفاده نموده و در محیط باز و فضای عاری از مواد سوختنی آنها را انجام دهید.