لطفا چند لحظه صبر نمائید

تولید پودر آلومینیوم

امروزه بسیاری از افراد از پودر آلومینیوم و خمیر آلومینیوم در صنایع مختلف استفاده می کنند. آنها از روش های مختلفی برای تولید این دو محصول استفاده خواهند کرد. در کل باید خوب بدانید که هر یک از روش های تولید خمیر آلومینیوم و پودر آلومینیوم با یکدیگر متفاوت هستند. باید استانداردهای مربوط به روش های تولید این دو محصول را به خوبی بشناسید و سپس از آنها استفاده کنید. روش تولید این دو محصول یکی از مهمترین مواردی است که کاربرد آن را تعیین می کند. هر یک از روش های مورد استفاده برای تولید این محصولات زمان مشخصی را می طلبد. در ادامه به معرفی برخی از مهمترین مراحل ساخت پودر آلومینیوم و خمیر آلومینیوم می پردازیم.
 

روش های تولید پودر و خمیر آلومینیوم

یکی از مهم ترین روش های تولید خمیر آلومینیوم و پودر آلومینیوم خرد کردن آلومینیوم است. آلومینیوم به صورت مکانیکی خرد می شود تا پودر و خمیر آلومینیوم تولید شود. به طور کلی باید به خوبی بدانید که در این روش از دستگاه های خاصی استفاده خواهد شد. هر یک از دستگاه هایی که برای تولید پودر و خمیر آلومینیوم استفاده می شوند قدرت زیادی دارند. این دستگاه ها آلومینیوم را کاملاً به پودر تبدیل می کنند. پس از تبدیل شدن آلومینیوم به پودر، با استفاده از مواد مختلف به خمیر تبدیل می شود.
یکی دیگر از روش های یددار کردن پودر آلومینیوم و خمیر آلومینیوم، روش واکنش شیمیایی است. امروزه برای تولید خمیر و پودر آلومینیوم از روش های جدید و استاندارد استفاده می شود. در واقع روش واکنش شیمیایی یکی از روش های جدید و منحصر به فردی است که بسیاری از کارخانه ها از آن استفاده می کنند. اگر آلومینیوم به صورت الکتروشیمیایی رسوب کند، پودر و خمیر آلومینیوم تشکیل می شود. این روش در بسیاری از کارخانه ها که حجم زیادی پودر خمیر آلومینیوم تولید می کنند انجام می شود.
روش اتمیزه کردن آلومینیوم یکی دیگر از روش های تولید خمیر آلومینیوم و پودر آلومینیوم است. در این روش هر سازنده ای می تواند با پاشیدن مذاب آلومینیوم پودر آلومینیوم تولید کند.

دسته های اصلی تجاری پودر آلومینیوم به صورت زیر است:
آ. پودر آلومینیوم اتمیزه شده
ب پودر پرک آلومینیوم
ج. خمیر آلومینیوم
 

آلومینیوم اتمیزه شده

در این روش فلز آلومینیوم مذاب به یک جت گاز فشرده منتقل و تبدیل به قطرات ریز می شود، سپس ذرات جامد جمع آوری و درجه بندی می شوند. محدوده اندازه ذرات محصول را می توان با تغییر دهانه نازل، فشار هوا و دیگر عوامل تنظیم کرد. معمولا پودر آلومینیوم موجود بین 5 میکرون تا 1000میکرون متغیر است.
ویژگی مهمی که پودر آلومینیوم را متمایز می کند این است که پودر آلومینیوم به شکل توده ای است که نسبت سطح بسیار بزرگ به وزن آن دارد. لذا واکنش اکسیداسیون پودر آلومینیوم بسیار گرمازا بوده و به دلیل داشتن سطح بزرگ، واکنش به سرعت رخ می دهد. در نتیجه پودر آلومینیوم در مواد منفجره و آتش بازی استفاده می شود. از کاربردهای مهم دیگر می توان به صنعت فولاد و صنعت ریخته گری آهن، اکسید زدایی فولاد و غیره اشاره کرد.

تولید پودر آلومینیوم
امروزه استفاده از پودر آلومینیوم در حال افزایش است . لذا تقاضای بالا در مورد این محصول، سبب توسعه فرآیندهای پودرسازی شده و دامنه وسیعی از تکنیک های آن را شامل می شود. تکنولوژی انجماد سریع، ماتریس فلزی، کامپوزیت ها و آلیاژهای مکانیکی، صنایع هوافضا، خودرو سازی و سایر صنایع از جمله آن است.
تولید اندازه‌های کوچک‌تر از 5 میکرون معمولاً خطرناک‌تر هستند و تحت شرایط ویژه ای تولید می شوند.
کاربرد پودرهای بسیار ریز آلومینیوم عبارت است از:
آ. در بتن گازی (بتن سبک)؛. برای تولید هیدروژن، پودر آلومینیوم می تواند با آب واکنش داده و برای ساخت بتن "سبک" استفاده شود
ب در مواد منفجره (به عنوان حساس کننده)
ج. در جوهرهای چاپ